Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:29 03.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема WhereEagles Dare & other plot holesнови  
Автор MANlMAL (SON OF ANIMAL)
Публикувано14.04.04 16:09



моля ви про4етете това:


представлява доста интересно и обосновано мнение за това,4е в крайна сметка е можело орлите да отнесат фродо до маунт дуум и така да приклю4и вси4ко.:) хареса ми доста балансирания тон на автора и разглеждането на вси4ки pro & cons този вариант. и аз съм си мислил нещо подобно ,докато 4етох Властелина, но едва ли бих могъл да го изследвам така обстойно.
та в резюме набърже:
авторът на статията смята,4е е било абсолютно възможно орлите да отнесат фродо с пръстена... той с4ита това за " дупка в сюжета" , пренебрегната от професора... разглежда този вариант като възможна алтернатива. естествено,ако бе станало така-Властелина щеше да е мъни4ък разказ за 4удното пътешествие на нилс холгерсон......опсссс... фродо багинс с орлите.:))
авторът предлага следните възможни доводи на опонентите му(ще опитам да попреведа): доколкото разбрах - те са си реални де,за6тото темата е обсъждана в rec.arts.books.tolkien
1.ако беше написана така-историята нямаше да е толкова добра- естествено:)) но (каквото пиша ве4е са резюме на мислите на автора) логи4ески съветът на елронд би трябвало да стигне до това решение като най-оптимално и реалисти4но.:)
2.рисковано е защото саурон щеше да ги види
тук май най-тежи цитатът на автора относно думите на амгъл за саурон :His eye is all around, but it attends more to some places than to others. He can't see everything at once, not yet.
3. саурон щеше да прати назгули насреща.
тук авторът се обосновава,4е назгулите едва ли щяха да стигнат орлите. истересен е и този цитат за това кои са по-бързи :"Then come, and let your brother go with us, and some other of your folk who is most swift! For we have need of speed greater than any wind, outmatching the wings of the Nazgûl." (III, 280)
4. орките по границите на мордор щяха да ги свалят със стрели...
на този довод и аз мога да отговоря: щяха,ако не стреляха със стрели,ми с ракети круз и томахок...
5.орките по маунт дуум щяха да ги убият като кацат
авторът оспорва,4е едва ли е имало гарнизон на маунт дуум или ако е имало орки те са били работници по-скоро.
6. саурон щеше да накара мт. дуум да избухне докато орлите кацат.
интересен довод,ама избухването на маунт дуумне попре4и на орлите да вземат фродо и сам.
7. саурон сам щеше да отиде до маунт дуум да си вземе пръстена...
пак е интересно- все пак не е ясно дали саурон е можел да се shape-shift-не и да стане на прилеп,както преди...
8. валарите нямаше да позволят това
хмм, нямаше,ама щеше....
9.хобитите издържат на пръстена,но орлите...???
интересен довод,интересен отговор...
10.орлите у4астват ,когато им кефне...
орлите 4есто биват молени за разни услуги...интересно ми беше,4е галадриел е можела да командва орлите???
11.ако орлите бяха отнесли фродо-нямаше да има време да засили волята си ,зада противостои на пръстена накрая...
ми той дали му противостоя всъщност??? ... разбира се този се обосновава доста по-добре от мен.
12. саурон сигурно има други сили с които да отблъсне орлите....
не се знае...доста suspicious.

та преведох набързо ,за да се знае за какво иде ре4. всъщност 4овекът се е постарал доста да се порови и да обоснове хипотезата си.
харесва ми да 4ета доста добре обосновани мнения, които не се мятат в крайности постоянно.
не знам само дали маршрута по картата не би могъл да се подобри...

как мислите? може ли такава алтернатива да се приеме за основателна?

п.с.: накрая става дума и за още някой интересности:
например за това как назгулите,дето ги е било страх от вода са gotten to the Shire without crossing the bridgeless Greyflood; and Tolkien himself admits that the idea of the Nazgûl fearing water was "difficult to sustain".
интересно е и другото - защо саруман не е взел нария от гандалф...


Редактирано от MANlMAL на 14.04.04 16:14.



Тема Re: WhereEagles Dare & other plot holesнови [re: MANlMAL]  
Автор Monster (аз)
Публикувано14.04.04 16:28



Знаеш ли и аз винаги съм се чудило дали неможеше пръстенът и Фродо да стигнат по друг начин до Съдбовния връх. Но нямаше да е толкова интересно, ако беше по лесния начин.



Тема Re: WhereEagles Dare & other plot holesнови [re: MANlMAL]  
Автор Gallandro (орк-бард)
Публикувано14.04.04 16:48



Въпросът е дали орлите биха се съгласили да носят пръстена.

Колкото до това, че Сау няма да ги забележе също съм доста скептично настроен. Все пак той се опитва да дейста с известна изненада и не би искал разни летящи шпиони да му се мотаят над Мордор. Със сигурност би взел мерки да не го допусне, дори и да не знае истинската им цел. А, привлекът ли му вниманието ще усети Пръстена и все ще намери начин да ги спре. Т.е. орлите няма как да влетят тайно, а цялото занятие се базира на това да стане тайно.


Казват, че невъзможни неща няма. Не е така. Те съществуват, но и за тях има решение.

Тема Re:нови [re: Monster]  
Автор arc-en-ciel (lostinthemist)
Публикувано14.04.04 16:52



Защо мислиш, че нямаше да е толкова интересно? 'Друг' не е задължително да е равно на 'лесния'.
Могат да се измислят хиляди други начини, по които е можело да се развие тази история. Бумът на фентъзито доказва, че по-интересният начин все още го търсят

Ако обичаш себе си... значи си открил вечната любов.


Тема Re: WhereEagles Dare & other plot holesнови [re: Gallandro]  
Автор arc-en-ciel (lostinthemist)
Публикувано14.04.04 16:56



Точно това ми беше и на мен възражението, че няма как да свършат тайно тази работа. Когато един или няколко орли влетят в Мордор, това не може да бъде незабелязано и най-много Саурон да им прати някой назгул за всеки случай.
Да влезеш в Мордор от към небето е все едно да влезеш през парадния вход.

Ако обичаш себе си... значи си открил вечната любов.


Тема Re: WhereEagles Dare & other plot holesнови [re: Gallandro]  
Автор MANlMAL (SON OF ANIMAL)
Публикувано14.04.04 17:07



орке, ми той си казва бре!

ако галадриел наистина има власт над орлите както е в това:

"Do not let me fall!" I gasped, for I felt life in me again. "Bear me to Lothlórien!"

"That is indeed the command of the Lady Galadriel who sent me to look for you, he answered." (II, 135)


какъв е проблемът? не знам защо, мен нещо наистина не ми се вярва....
а и не мисля,4е орлите са щели да откажат да носят фродо с пръстена,когато бъдат убедени,4е това е най-добрия шанс пръстена да бъде унищожен...

саурон щеше да ги забележи- въпросът е дали щеше да е навреме? и защо да не успеят... според голъм (който изкарва саурон едва ли не самоуверен мналоумник) He thinks that no one can come to the Moon-tower without fighting big battle at the bridges, or getting lots of boats which they cannot hide and He will know about." (II, 316)
след като сам и фродо се мотат сума ти време из мордор като мухи без глави, смятай колко бързо до целта биха стигнали орлите по въздуха :))), не виждам какъв е проблема с авиацията...т.е. орлите.
както казва sean christ много вероятно е саурон да вземе орлите за шпиони на разузнавателна мисия. и едва ли ще предположи,4е те ще проявят такава наглост 4ак,4е да отиват да унищожат пръстена в маунт дуум. както не го и предполага за фродо и сам....
а и наистина ,изглежда вси4ко опира най-ве4е до скорост и бързина.



Тема Re: WhereEagles Dare & other plot holesнови [re: arc-en-ciel]  
Автор Gallandro (орк-бард)
Публикувано14.04.04 17:13



То дори да могат да надбягат(надлетят) назгулите пак си е рисковано, защото въобще не знаят с какви сили разполага Саурон и си е малко руска ролетка... аз лично не бих заложил съдбата на Средната земя срещу вероятност освен балрога в Мория да има и някой друг оцелял летящ дракон пазен в резерв... т.е. би могло да стане, но е рисковано, а в случая няма място за риск.


Казват, че невъзможни неща няма. Не е така. Те съществуват, но и за тях има решение.

Тема Re: WhereEagles Dare & other plot holesнови [re: MANlMAL]  
Автор Gallandro (орк-бард)
Публикувано14.04.04 17:25



Абе доколко това е команда е доста спорен въпрос... ама тук няма да постигнем нищо.

Ето, и ти казваш, че Саурон ще забележе орлите и ще ги помесли за разузнавачи. Е, тогава няма ли да ги спре? Казваш, че ще му е трудно... да, но я си представи, че освен балрога в Мория има и някой оцелял летящ дракон? Ще заложиш ли съдбата на Средната земя срещу шанса такъв да няма? Или пък, че няма магия, с която да ги спре. Не забравяй и че орлите са интересна гледка, която определено ще привлече вниманието му, а привлече ли го няма начин да не забележе пръстена. Все пак нали точно за това Арагорн напада Черната порта, за да му отвлече вниманието и да не усети Фродо. Е, добре. В краен случай какъв е шанса един набелязан орел да се промъкне покрай девет назгули, които летят СРЕЩУ, а не след него? Всякакви предположения под 99.999% не се приемат за сериозни. Залога е твърде голям, за да бъде разигран на едно хвърляне. Пибавеим ли към това възможни магически защити и възможното съществуване на други летящи гадове шанса се отдалечава доста от 100%... може би не пада под 50, но според мен в случая дори 90% е ужасно малко...


Казват, че невъзможни неща няма. Не е така. Те съществуват, но и за тях има решение.

Тема Re: WhereEagles Dare & other plot holesнови [re: Gallandro]  
Автор MANlMAL (SON OF ANIMAL)
Публикувано14.04.04 17:34



оркеееееее,
руска рулетка нари4ам аз да пуснеш 2 хобита и един амгъл да се мотаят из мордор с пръстена!
ей тва е руска рулетка-другото е стратегия и план...



Тема Re: WhereEagles Dare & other plot holesнови [re: MANlMAL]  
Автор Гpaxчe (imbibe)
Публикувано14.04.04 17:41



доколкото си спомням, основния проблем при орлите не беше в това дали могат или не могат а до каква степен самите те са надеждни носачи.
Орлите, поне в творчеството на Толкин са крайно своенравни животни с доста силно изразени гордост и суета.
А такива пръстена най-много ги обича. Не се знае накрая дали няма да метнат Фродо във вулкана.

Of all the things I loved and lost I miss my mind the most. Ozzy Ozborne



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.