Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:31 02.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Гондор и Византия  
Автор AdanedhelМодератор (philomythus)
Публикувано09.04.04 18:59



Искам да прочетете

от М. Глишев, както и да прочете материал от Дейвид Сало и да кажете как намирате паралела между Гондор-Византия и Рохиримите-Българите на Хан Тервел. Днес се заинтересувах от темата и ще продължа да търся още материали по нея с цел да се направи едно евентуално по-задълбочено изследване в тази насока, затова и искам да чуя вашето мнение.

Благодаря на г-н Глишев за материалите и интересната тема, засегната от него.




Тема Re: Гондор и Византиянови [re: Adanedhel]  
Автор Monster (аз)
Публикувано09.04.04 19:35



Изглежда доста интересно, продължавай да търсиш. Представи си, че Толкин наистина се е вдъхновил от Византийската империя.



Тема Re: много добро!нови [re: Adanedhel]  
Автор firefox (остра)
Публикувано09.04.04 19:41



за малко контрааргументът на Cyria за вестготският крал Теодорик І, който също умира в битката - в ролята на Теоден в комбинация със 'sea-born' френски крал ми се видя много вероятна, но наистина повечето аналогии натежават в полза на "нашата" кандидат двойка - Гондор/Византия, Рохан/България.
Освен разделянето на империята, което е посочено и в двата текста и черните платна на арабските корсари (както и самия "дизайн" на харадримите - винаги отнасян към Индия и Арабия - основно заради слоновете предполагам), Манол много добре е посочил книгата, която може да е инспирирала Толкин. А и връзката с Атлантида/Нуменор е трудно да се пренебрегне. Не съм сигурна дали Платон е посочил за място на дебаркиране на оцелелите от Атлантида Гърция, но ако е така (или Толкин е приел, че е така) и разгледаме Гръко-Римската култура и история като едно цяло, което да съпоставим с Гондор и Арнор... мисля, че нещата си пасват прекалено добре :)

Истински мъдрият никога не играе на прескочи кобила с еднорог.


Тема Малко backgroundнови [re: Adanedhel]  
Автор AdanedhelМодератор (philomythus)
Публикувано09.04.04 20:20



През 705 г. Хан Тервел оказва помощ на сваления византийски император Юстиниян II да си възвърне престола, като за награда получава титлата кесар и областта Загора.

Не ви ли напомня това как Наместникът Кирион през 2510 от Третата епоха дава на Еорл Гондорската провинция Каленардон?

На Изток Византия (Гондор) също издъхва - като самотен остров стърчи само столицата й Константинопол (Минас Тирит) , обсадена от 100 0000 араби (орки) . Падането й е въпрос на седмици и отчаяните византийци (Гондорци) се готвят да умрат и по-скоро, виждайки в един прекрасен ден как констатинополските хълмове (Пеленорските поля) почерняват от стройните редици на български (Рохански) конни отряди.

През 717 г., осланяйки се на мирния договор, император Лъв III /717-741/
(Денетор) се обръща за помощ към Тервел (Теоден) за да спаси Константинопол (Минас Тирит) , който е обсаден по суша и море от арабите (орки, харадци) . Ханът изпраща войски, които нападат в гръб арабите и избиват, според Теофан, над 22000 от тях.




Тема Re: Малко backgroundнови [re: Adanedhel]  
Автор Strider (otselen)
Публикувано09.04.04 20:57



По тая тема (разбира се, нямаше нищо общо с Толкин) не много отдавна се беше развихрил малък спор в един друг форум. Тогава ми минаха някакви подобни асоциации и паралели, ама реших, че както винаги са плод повече на мераци, отколкото на реални мотиви. :/ Сега започвам да си мисля, или по-скоро да се надявам, че в края на краищата тая теория не е толкова гола и издишаща, колкото ми се струва. С две думи: кефя се.

Брей, да му се ненадяваш на Сало!



Тема Re: Гондор и Византиянови [re: Adanedhel]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано09.04.04 21:54



Много добро наистина. Много вероятно...
Ама не мисля, че истината може да излезе наяве. Само Толкин може да каже дали е така...
А това, че е вземал много идеи от историята също е ясно, ама не вярвам да се е придържал толкова стриктно към някоя историческа битка, че да може тя да се разпознае безпрекословно. Така че, струва ми се, доникъде няма да се стигне.

Аз самият съм използвал мотиви от българската история, когато съм правел митове за един от МЪДовете в които играех и станаха чудесни легенди, но колкото и да съм използвал факти, винаги съм променял някои ключови неща, точно за да не изглежда като директно копирано.

Say what you mean and mean what you say!


Тема Re: Гондор и Византиянови [re: Adanedhel]  
Авторltilon (Нерегистриран)
Публикувано09.04.04 22:26



Статията беше много интересна, благодаря! Има ли и още?



Тема Re: Гондор и Византиянови [re: Adanedhel]  
Автор Roverandom3 ()
Публикувано09.04.04 22:25



Тази теория доста ми харесва... и си казах: "Защо пък не...". Има доста съвпадения. Тя остава в сила до доказване на противното. И аз ще се хвана да потърся още малко информация.



Тема Re: Гондор - Византиянови [re: Adanedhel]  
Автор Strider (otselen)
Публикувано09.04.04 22:47



"In the south Gondor rises to a peak of power, almost reflecting Numenor, and then fades slowly to decayed Middle Age, a kind of proud, venerable, but increasingly impotent Byzantium."
Тhe Letters of J. R. R. Tolkien, Letter #131

Това, естествено, не доказва нищо, но при достатъчно добро желание би могло да се приеме в подкрепа на теорията.



Тема Re: Гондор и Византиянови [re: Adanedhel]  
Автор Гpaxчe (imbibe)
Публикувано13.04.04 13:15



чудесна темичка бря ...
сега чета и коментирам, но принципиално към "за" по редица причини

Imbrue'em all



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.