Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:29 18.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Архитектура Арданови  
Автор Гpaxчe (brat)
Публикувано22.03.04 15:33



Значи от много време все ми се върти из главата, че Средната земя е осеяна с всякакви монументални паметници, строежи, крепости и т.н., но не си спомням някъде да пише нещо за строителите им ... за процеса на строенето им, за архитектурата им. Със сигурност всичко това го има някъде из страниците и затова ще ви помоля, който каквото си спомня да го сложи тук и да сглобим малко по малко целия пъзел от историята на Архитектурата в Арда.

Аз започвам с това, че ясно си спомням, че пещерният дворец на Трандуил е строен от джуджетата, но това е разбираемо тъй като те умеят за копаят тунели най-добре. Също така обаче и Тингол е използвал строителните услуги на този народ. Джеджетата са издигнали и Мория - най-голямото доказателство за тяхния не само миньорски, но и архитектурен гений.

Но кой е построил Ломидол? Елфите? Кой е проиктирал стените на Минас Тирит? Той е строил Барад-дур? За колко време?

опс, за малко да забравя: и обезателно споменете коя архитектурна забележителност ви е най-любима и защо.



Тема Re: Архитектура Арданови [re: Гpaxчe]  
Авторnachinaesht (Нерегистриран)
Публикувано22.03.04 20:37



Не мога да кажа кой е сътворил сградите в Средната Земя, защото още чета книгата "Властелина на пръстените". За кулата в Исилдур разбрах, че е много древна, издигната от хората. Иначе като стил повечето крепости и градове би трябвало да са издържани в готически-средновковен-ренесансов-класически стил, или поне аз така го усещам в книгата.
Това е от мен! :)



Тема Re: Архитектура Арданови [re: nachinaesht]  
Автор Eowyn_ (роханска лейди)
Публикувано22.03.04 20:58



Ами май нямам отговор на повечето въпросиНо мога да кажа коя е любимата ми архитектурна забележителност в Арда-определено Минас Тирит.ЗАщо ли?Ами май и аз незнам...С изяществото и същевременно с величието си,с красотата и великолепието си,с мощта която крие,със спомена за величаво минало,но с годините забравено,с тъгата на белите си стени и къщи,събрали толкова спомени,потънали сред разрухата и забравата на годините като сиви сенки в есента на един печален свят...

Има два вида хора-гърци и всички останали на които им се иска да са гърци...


Тема Re: Архитектура Арданови [re: nachinaesht]  
Автор DarkWolf (Barbarian)
Публикувано22.03.04 22:07



Исенгард е издигнат от дунеданците. Или така поне ми се върти в главата.
Само за шлемово усое мога да предполагам, че е издигнато от хора, а не джуджета. Гимли казваше, че в пещерите на крепоста има толкоз входове и зали, които не са и открити все още. А това едно джудже според мен не би допуснало, да зареже така пещерите.
Минас тирит от дунеданци... Пак. Само Бялото Дърво е достатъчно да бъде споменато...
За друго не знам. Барад-дур щом рухва, когато ънмейдват пръстена, би трябвало да е изградена на базата на пръстеновата магическа сила...



Тема Re: Архитектура Арданови [re: DarkWolf]  
Автор Nyut (daydreamer)
Публикувано22.03.04 22:40



Барад-дур я издига Саурон някъде в средата на Втората епоха, точно с помощта на Единствения. В края на епохата войските на Последния съюз я изравняват със земята, но основите й се запазват и към 3000 г. на Третата епоха Саурон се завръща в Мордор и я построява наново.
Минас Анор и Минас Итил ги построяват съответно Анарион и Исилдур към края на Втората епоха.
За Шлемово усое май се казваше само, че е древна крепост, която рохиримите възстановяват и укрепяват, когато се заселват по тия земи.
Толкоз се сещам засега, ама може и да бъркам някъде :)



Тема Re: Архитектура Арданови [re: DarkWolf]  
Автор Belequen Peredhil (сиропуч)
Публикувано22.03.04 23:18



А на мен ми се върти в главата, че пръстеновидните скали около Исенгард са си природна особеност. Естествено, може да са ги делнали тук-там. Ортанк си е построена от Нуменорците.

А точно Исенгард ми е любим като "архитектура". И в частност именно кулата от черен камък, за която, доколкото си спомням, се казваше, че не била като построена, а по-скоро като изсечена.

Иначе наистина впечатляващи са и Аргонавтите (нали не им обърках името, че все на няк'ви астронавти ми бият асоциациите), ма, не знам що, не мъ кефат. :/



"Закуската е в основата на цивилизацията."

Тема Re: Архитектура Арданови [re: Belequen Peredhil]  
Автор Umai Maia (Tengri's)
Публикувано22.03.04 23:27



За тази кула имаше в една от Историите на Средната земя - имаше две рисунки-скици на Толкин и няколко опита за описание... Ту гладка, ту с ръбове...уф защо не мога да докопам цитат сега
Лалаит, помагай де Знам, че помниш!

Необходимото Ми Зло


Тема Re: Архитектура Арданови [re: Гpaxчe]  
Автор Taлиecин (Radiant Brow)
Публикувано23.03.04 00:19



Исенгард - естествен пръстен, допълнително оформян от неидентифицирани субекти, закодирани като "древни строители" (в случая изрично се казва, че са нуменорци); същото важи и за кулата Ортанк - нуменорска работа.

Шлемово усое - естествена котловина, а кулата е дело на великани по Задморска поръчка (ама мързели са тия...)

Менас Тирит, Минас Итил, Осгилиат - дело на Исилдур и Анарион и хората им.

Пеларгир - нуменорска колония от време оно.

Ануминас, Форност - дело на Елендил и потомците му

Ломидол - изрично се казва, че е построен от Елронд някъде около 1700 година от втората епоха.

Барад-дур - Саурон с помощта на Пръстена между 1000 и 1600 година от втората епоха.

Зъбните кули и Моранон - за първите съм сигурен, че са гондорско дело (както и кулата на Кирит Унгол); за портата не помня.

Менегрот и дворците на Трандуил имат общ произход - джуджета и елфи съвместно.

Гондолин е построен от Тингол и полкове анонимни нолдорски строители от подчинените му.

Нарготронд е с естествен произход, като само е облагороден от Финрод (джуджето Мим се хвали, че родът му има принос, ама не му вярвам)

Анбанд е ясен.

Друго? Еребор и железните хълмове също са ясни (джуджета), Хенет Анун е дело на някой от гондорските наместници (май че Тургон), Едорас е роханско дело, Графството е ясно, Брее е дело на местните си жители...

Гундабад - съвпадението с някогашното местоположение на Утумно говори за дело Морготово... за разлика от тунелите около Високия проход, които са гоблинско дело.

Та аз съм дотук засега. Нататък може и още да се сетя.

П.С. А да, любима - Гондолин. Да пукна обаче ако знам защо. Сигурно заради онази илюстрация на Тед Насмит...

...burn the visionaire kill the ideologies mankind must die...


Тема Re: Архитектура Арданови [re: Гpaxчe]  
Автор RoherynМодератор (мерудия)
Публикувано23.03.04 01:13



Амииии.....

Валарските - на Алмарен (не знам какво точно е имало там), Илуин и Ормал някъде, Утумно, Валмар, Лориен, Чертозите на Мандос ... всъщност, то и всички земни форми трябва да се броят за "валарска архитектура"

Тирион, Алквалонде, крепостта с прилежащите й съоръжения във Форменос - елфи
Гондолин - елфи и само елфи
Нарготронд - елфи и джуджета
Менегрот - джуджета, елфи, маяр-вдъхновител
Първи Минас Тирит - елфи
Митлонд - елфи
Винямар - елфи, при това е най-старото "каменно творение" на нолдорите предполагам (много завладяващо описание има на Винямар в Преданията, мдас)

В Нуменор всичко би трябвало да си е на самите нуменорци (там разните Арменелос, Ромена, Елдалонде...)
Както и Винялонде - Лонд Даер
Тарбад също


Ануминас, Форност, Аргонат, Минас Анор, Осгилиат, Минас Итил, Ортанк, Агларонд, Амон Лав, Амон Хен, Амон Сул, Ерех, Пеларгир - все дунедаини
Но Емин Бераид - елфи


Ломидол би трябвало да е елфическо дело. След като е основан от Елронд, някъде в средата на Втората Епоха, едва ли са му помагали джуджета (предполагам не са били големи дружки с тях). А и хора едва ли са му помагали.




Всъщност взе да ми става все по-интересно :)
Джуджетата са всепризнати майстори, да, но може ли въобще за някой народ да се каже, че е баш-най-мега-майстор?
Както не може да се каже кои са по-по-най-ковачи.

Всеки от някого се учи: елфи от валари и маяри и помежду си. От джуджета.
Самите джуджета също се учат от елфи и маяри.
Хората се учат от елфи и джуджета. (предполагам, че все някой нещо е закачил и от уменията на Саурон)
Май не се сещам само хората да са научили някого на нещо :)))
Въпреки че са строили чудеса.


Интересно е и как всеки си има някакъв стил, някакво влечение, някаква идея която гони. Това, което строят, изразява характер, желания. Мелиан пресъздава природата и сякаш част от Валинор в Менегрот, Тургон - Туна в Гондолин. Тар-Менелдур изградил във Форостар първата (за която аз се сещам) обсерватория.
Всеки се специализира в нещо, предполагам. Джуджетата вероятно в подземни строежи. Кирдан - разбира се силата му е корабостроене :), но и вероятно най-добре от всички е знаел как да направи устойчиви на морето крепости.

Сещам се за нуменорската "Долина на царете" - Ноиринан, където гробниците били издълбавани под земята, сякаш от джудета дадена идея...



Ще ми се да го разгледаме това подробно и "задълбочено".
Почти нищо не бих могла да кажа за джуджетата - два града не мога да кажа от раз.
Кога Ангбанд и кога Тангородрим също не мога да кажа.
Повечето ми знания са твърде човешки :))))

Ако искате да си разделим на периоди и строители (кой каквото го влече) и да се опитаме да направим нещо "по-сериозно". А?



А какво ми харесва най-много.... без да се замислям - Амон Сул и Аргонат. Ама не знам защо :)))) То това е любов от първо прочитане :)))
Имам голяма слабост към Хенет Анун, но туй едва ли може да мине за архитектурна забележителност :)
Имах и почти същата слабост към Минас Тирит докато само четях описанието "По замисъла на древните строители Минас Тирит бе изграден на седем нива, всяко от тях издълбано в хълма и ..." и си го представях, но това очарование изчезна, уви, след филма.

Обичай съдбата си


Тема Re: Архитектура Арданови [re: Umai Maia]  
Автор Morrigan (badb catha)
Публикувано23.03.04 03:13



Мда, няколко са рисунките, ама пусто в момента май не разполагам с тях. :/
Ето нещичко за компенсация:/



"Already in preliminary drafting the description of the Circle of Isengard reached almost its form in TT, but that of the tower of Orthanc underwent many changes, which can be related to a series of contemporary illustrations. These descriptions, for clarity in my account, I label A, B, C, D.
The description in the preliminary draft is as follows:

(A) And in the centre from which all the chained paths ran was a tower, a pinnacle of stone. The base of it, and that two hundredfeet in height, was a great cone of rock left by the ancient builders and smoothers of the plain, but now upon it rose a tower of masonry, tier on tier, course on course, each drum smaller than the last. It ended short and flat, so that at the top there was a wide space fifty feet across, reached by a stair that came up the middle.

(B) And in the centre from which all the chained paths ran was a tower, a pinnacle of stone. The base of it, and that two hundredfeet in height, was a great cone of rock left by the ancient builders and smoothers of the plain a tower of masonry marvellously tall and slender, like a stone horn, that at the tip branched into three tines; and between the tines there was a narrow space where a man could stand a thousand feet above the vale.

[This accompanies the drawing labelled 'Orthanc (2)', reproduced on p. 33, where the basal cone is black, and steeper than in 'Orthanc (1)' and the tower much more lender. Against this second description of the tower my father subsequently wrote:]

(C) Or - if first picture [i.e. 'Orthanc (1)'] is adopted (but with cone-like rock as in second picture) [i.e. 'Orthanc (2)' [a tower of masonry] marvellously tall and strong. Seven round tiers it had, dwindling in girth and height, and at the top were three black horns of stone upon a narrow space where man could stand a thousand feet above the plain.

[This precisely fits 'Orthanc (1)'. It seems likely then that that picture was made after the first description 'A' was written, since it differs from 'A' in that the tower possess three horns at the summit. The accounts 'B' and 'C' were rejected together and replaced in the manuscript by the following (all this work obviously belonging to the same period):]

(D) And in the centre, from which all the chained paths ran, there stood an island in a pool, a great cone of rock, two hundred feet in height, left by the ancient builders and smoothers [> levellers] of the plain, black and smooth and exceeding hard.A yawning chasm clove it from tip to middle into two great fangs and over the chasm was a mighty arch of masonry, and upon the arch a tower was founded, marvellously tall and strong. Seven round tiers it had, dwindling in girth and height, and at the top were three black horns of stone upon a narrow space, where a man could stand a thousand feet above the plain."

И продължава... Обаче става премного за постване и затова спирам до тук.

Слънце, що прати Кралските колони при Язон? :Р Аргонат и aргонавтите са две съвсем отделни понятия. ;) :))

Waes seo tid cumen thaet thaer faege men feallan sceoldon.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.