Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:21 15.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Няколко причини да обичаме Толкиннови  
Автор Son of Gondor (Dunedanetz)
Публикувано12.02.04 13:29



Това което ще напиша по-доли си е моя лична гледна точка, но все пак искам да чуя и вашите коментари!

1. Властелинът на пръстените е класическо литературно произведение, защото е написано преди повече от половин век, обект е на сериозен научен интерес и е един от малкото романи на ХХ век, който адекватно третира проблемите на човешкото съществуване след Втората Световна Война.

2. Но въпреки това младите хора и децата ще продължават да го четат, при това по свое собствено желание, както вече се случва три-четири поредни поколение (тук визирам родителите ми) и докато все още има книги - което не може да се твърди със сигурност за неприятния Хари Потър.

3. Властелинът на пръстените никога няма да има (по-слабо) продължение.

4. Благодарение на култа към романа и настоящия филм сюжетът на Властелинът на Пръстените вече е част от попкултурната ни памем като цивилизация, нещо като Ромео и Жулиета и Одисеята.

5. Екранизацията му се получи от първия път и представлява адекватно, олекотено, избистрено и изпълнено с уважение виждане за оригиналния текст.

6. Но въпреки това текстът на романа ще си остане модерна светиня и ние винаги ще се връщаме към него.

7. Властелинът на пръстените - както романът, така и филмът - са непостижим пример за съсредоточеното, смислено, дългогодишно и търпеливо човешко усилие, което ражда шедьовър: лъч светлина в един объркат постмодерен свят, в който всичко ни омръзва за броени минути.

8. Винаги можеш да си поплачеш над книгата или пред екрана, за изгубеното си детство например, или за там каквото там ти се плаче.

9. При всичките му джуджета, елфи, орки и т.н., Толкин винаги ще продължи да ни прави повече хора!



Ай на ведуи! Мае гованен!


Тема Re:нови [re: Son of Gondor]  
Автор AdanedhelМодератор (philomythus)
Публикувано12.02.04 13:33



А случайно да се казваш Богдан Русев?




Тема Re:нови [re: Adanedhel]  
Автор Son of Gondor (Dunedanetz)
Публикувано12.02.04 13:43



Да кажем че мненията ни са много близки и след като прочетох статията му си казах: Брей, тоя май ми е бръкнал в мозъка! (за някои от нещата) Но пък то не може ли някой да ти отвори очите и твоите виждания да са продиктувани отчасти от неговите виждания.


ПП: Радвам се че четеш Капитал! Пък може и ти да си Богдан Русев, кой знае!
Който и да е той свалям му шапка!

Ай на ведуи! Мае гованен!


Тема Re:нови [re: Son of Gondor]  
Автор Finglas ()
Публикувано12.02.04 13:52



Естествено, няма нищо лошо в това да може някой да ти отвори очите.:))

Проблемът идва, когато казваш, че следващото е лично твое мнение, а всъщност цитираш думите на друг.
Некоректно е спрямо авторът му, независимо, че се покрива с твоето мнение.



Тема Re:нови [re: Son of Gondor]  
АвторMANlMAL (Нерегистриран)
Публикувано12.02.04 14:17



аферим Son of Gondor,машала!
таман щях да пиша ,4е много яко си обобщил-ма нема лошо и да заемаш мнение,щом го споделяш. оба4е за "екранизацията му от първия път " не съм съгласен,щот не му е първата хи4 даже! но 4е си е най-добрата,мисля,спор няма! за вси4ко останало заставам зад теб/или богдан40 де/ не знам да има по-разтърсващо,по-завладяващо,по-романти4но и по-ве4ноактуално /баси измислих нова дума/ произведение от по-ново време. и разбира се,всеки намира в него това,което му е нужно-т.е. всеки го тълкува от 50 години насам и по4ти винаги доста обосновано.нямада се впускам в примери-всеки ги е 4увал!критиците винаги се побъркват от кеф да тълкуват митове.но пък и митовете-какъвто е Властелинът-са ве4ни.
уффф мноооо взех да дрънкам май:)). а хари смотър да йиит шит,горкия!



Тема Re: Няколко причини да обичаме Толкиннови [re: Son of Gondor]  
Автор Jill (на война)
Публикувано12.02.04 14:21



Моята лична гледна точка се събира в една дума :)
Unforgettable..

Happiness is that state of consciousness which proceeds from the achievement of one's values


Тема Моята причина пък...нови [re: Son of Gondor]  
Автор Gallandro (орк-бард)
Публикувано12.02.04 14:38



...е, че е убав .


Геройствата трябва да се планират внимателно - и да се избягват най-старателно.

Тема Re: Няколко причини да обичаме Толкиннови [re: Son of Gondor]  
Автор arc (lostinthemist)
Публикувано12.02.04 14:59



В отговор на:

което не може да се твърди със сигурност за неприятния Хари Потър.



А да взема да ти тегля един бой какво ще кажеш?

Това си беше отговор към една друга тема, а именно ”как се справяте с дразнители”. Там не съм писала, защото повечето дразнители ги подминавам с мълчание, обаче ... някои неща наистина ме ...

И като видя такива изказвания и ми идва да ... или да ...

Абе важното е да се стигне до ... независимо какви средства ще се използват ...


Но вместо да правя всичко това, по-добре да
А непросветените нека да грънкат глупости на килограм, от това смао гората е станала по-умна



Тема Re: Няколко причини да обичаме Толкиннови [re: arc]  
Автор Seaborn (JETHRO TULL!)
Публикувано12.02.04 15:47



Son of Gondor, не съм чел в Капитал статията, но това, което си написал е хубаво.

Брей, arc, много впечатляващо си се изразила, ама май ще трябва с повече от един дразнител да се справяш. С две думи, брой ме и мен в черния списък или по-скоро пий още една бира.

Imagine...!


Тема Re: [re: Son of Gondor]  
Автор Kaнтaka (мечтателка)
Публикувано12.02.04 16:51



Само дето не разбрах защо предовача на книгата съди Богдан Русев за превода на субтитрите. Е, вярно че името на Сенкогрив във филма беше Сребърна грива (!?), но другото ми се видя добре.



...всички са мои роднини...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.