Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:50 02.07.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема как да чета?нови  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано04.02.04 17:11



Здравейте!
Първо комплименти за хубавия клуб!
Второ-извинявам се,че се намесвам,защото съм от ония низвергнати,които първо са гледали филма LOTR и сега искат да четат книгата
Обаче,вие сте хората,дето ще ми отговорят(надявам се).
Сега..по принцип не съм чела фентъзи досега,но филмът ми въздейства страшно много и реших да прочета книгата(да уточня,че съм наясно,че доста се разминава с книгата).
Та въпросът ми е:трябва ли да прочета друга книга на Толкин(напр Билбо Бегинс)преди това или няма пробллем,ако направо започна Властелина?

Мислите ли,че ще ми хареса?

пп:сетих се още нещо-много е лошо това,че няма да мога да си изградя собствена представа за нещата,тъй като мозъкът ми е обременен с идеите на П.Джаксън и актьорския състав(завиждам ви!).Това ще развали ли впечатлението ми от книгата?

Редактирано от blekuta на 04.02.04 17:20.



Тема Re: как да чета?нови [re: blekuta]  
Автор DarkWolf (Werewolf)
Публикувано04.02.04 17:16



Аз лично смятам, че първо е добре да прочетеш Хобит (Билбо Бегинс), за да разбереш как билбо се е добрал до пръстена. Книжката е детска, но е много приятна и забавна.
Но ако искаш си почвай от Властелина. После ще четеш останалото. Избора си е изцяло твой.



Тема Re: как да чета?нови [re: blekuta]  
Автор Gallandro (орк-бард)
Публикувано04.02.04 17:30



Наистина добре би било първо да прочетеш "Хобитът" (истинското има на "Билбо Бегинс" и с което го издават напоследък), но не е никак задължитено по принцип. В смисъл няма нещо, което да не се разбира във Властелина, ако преди това не е четен Хобитът.

Дали ще ти хареса... тук няма как да дадем безпристрастно мнение, но да кажем ДАААААА!!!

Разликите в характера на героите ще си ги схванеш. В книгата образите са доста силни и няма как да не ги възприемеш. Колкото до визуалната страна на образите... не се притеснявай . Повечето хора тук са си живяли години с образите от един комикс в списание Дъга .


Геройствата трябва да се планират внимателно - и да се избягват най-старателно.

Тема Re: как да чета?нови [re: Gallandro]  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано04.02.04 17:43



аааа,аз това лято си смъкнах прашната "Дъга" от тавана да препрочета Билбоееех,хубави времена бяха...))))



Тема Re: как да чета?нови [re: blekuta]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано04.02.04 17:48



Да ти кажа аз какво направих.

Първо гледах Задругата. Дотогава не бях чел нищо от Толкин. След това гледах Двете кули, като между двата филма бях прегледал доста материали по интернет и четях Силмарилион. Дочетох Силмарилиона, "прочетох" почти цялата

, както и някои от приложенията към Властелина. Сега гледах Завръщането, и вече накрая започнах да чета КНИГАТА. (А - и освен това прегледах набързо Хобитът, после ще го чета подробно)

Странна последователност, нали?! Не съжалявам никак, филмите много си ми харесха, книгата също. Книгата е несравнимо по-обстойна, и си изграждам друга представа за героите - това че съм гледал първо филма не ми пречи. (А той продължава да ми харесва, и след като чета оригинала)



Тема Re: как да чета?нови [re: blekuta]  
Автор arwen4eto (месечка)
Публикувано04.02.04 18:13



Аз препоръчвам да почнеш от Силмарилиона,въпреки че е доста сложен ще ти даде обяснения на доста от въпросите,които възникват ако четеш първо Властелина,после прочети Хобит,за да има последователност и да ти е ясна историята(въпреки че можеш най-спокоино и без него)и на занакрая си остави шедьожъра на всички времена ВЛАСТЕЛИНА

Лейди Вечерница, най-прекрасна и най-обичана в този свят


Тема Re: как да чета?нови [re: arwen4eto]  
Автор HaToL CeReDiR (erneth)
Публикувано04.02.04 18:49



Един несъгласен ФЪлар ! Според мен, много повече ще оцениш Силмарилиона ако първо си прочела Властелина! Дава ти отговор на много въпорси и за това ти се струва интересна. А иначе хем Силмарилион няма да ти хареса много, хем Властелина ще загуби час от чара си.... да не говорим, че в силмарилион на края има събитията от ВнП на кратко....
Аз направих следното.... не бях чувал за Властелина нито за Толкин когато гледах първия филм на пратски диск. Хареса ми и много исках да разбера какво става по-нататък и малко по-късно един слънчев ден случайно попаднахме (с родителите ми Еру и Илуватарка) на пл. Славейков та след като купихме РС игри аз ги убедих да ми купят властелина. Беща ми не даваше да я чета защото искаше да уча (бях я закъсал) , а аз и наистина нямах много време.... та лятото я прочетох. Но 2ра и 3та 4аст. Та някой ми каза каква разлика има книгата с филма и понеже нямаше какво да правя като я прочетох (за същото лято става върпос) и прочетох и 1ва 4аст и се увереих 4е има голяма разлика. Не ми пречеха образите от филма... След 2те кули пак я прочетох и сега се каня да я прочета пак след Завръщането :) След ВнП (по времето когато излезе 2те кули на кино) четях Силмарилион и я свърших малко след 2те кули. После Недовършени (които така и не ги прочетох докрай... ) ги прочетох разбъркано и... това е.... после набързо препрочетох Силмарилион. Иначе много често отварям на произволна страница и чета... и Силмарилион и ВнП. (Онзи ден прочетох почти цялата Балада за Лутиен и Берен, за да си припомня смърта на Финрод Фелагунд (нали стана дума в някоя тема ) ). Останових че стихчето в което се разказва за битката им може би ми е най-любимото или поне едно от любимите...

Слънце, Луна, Звезди ... а да направиш някаква вечеря, а?
(Манве към Варда)


Тема Re: как да чета?нови [re: arwen4eto]  
Автор Gallandro (орк-бард)
Публикувано04.02.04 18:55



Аз си мисля, че ако човек почне със Силмарилиона в повечето случаи ще се стрестне и ще се откаже да вземе повече книга на Толкин в ръка... виж след прочитането на Властелина, Силмарилиона идва идеално ... После естествено веднага следва още едно препрочитане на Властелина...


Геройствата трябва да се планират внимателно - и да се избягват най-старателно.

Тема Re: как да чета?нови [re: blekuta]  
Автор Бeзцeнни (kaivokalma)
Публикувано04.02.04 19:14



Здрасссти и на теб!:)))
Ще започнем ссс отговор на това:
Второ-извинявам се,че се намесвам,защото съм от ония низвергнати,които първо са гледали филма LOTR и сега искат да четат книгата
Изобщо не сссе чувссствай низвергната, радвай сссе, че филма ти е харесссал без да сссе налага поссстоянно да го сссравняваш ссс Книгата!:)
И добре дошла!:))
Ние сссъщо първо гледахме филма/и то втория/, но малко ни трябваше да прочетем книгата/две дни ссслед това я бяхме взели, дори без да гледаме Задругата:))/ И въпреки края на учебни сссрок.
На насс ни препоръча приятелка първо да прочетем Билбо Бегинссс, посссле Властелина. Ако питаш насс, това е най-добрия вариант, макар да може и без Хобитът, но ще изпуссснеш много:)/Силмарилиона наисстина ссис го оссстави за ссслед това, така е най-добре:)/
А щом филма ти е харесссал, готови сссме да гарантираме, че сссъвсссем ссскоро ще бъдеш тотално запленена от книгите на Толкин:)
За P.S. - а: Изобщо не сссе притесснявай от визията и идеите на П. Джаксссън, ако имаш фантазия/а ти имаш, няма човек без това нещо/ много ссскоро
ще ссси изградиш сссвоя сссобссствена предссстава/говорим от личен опит./
Приятно четене и много вълнуващи приключения!

>>Ai,ai!<<jammerte Legolas.>>Ein Balrog!Es kommt ein Balrog!<<


Тема Re: как да чета?нови [re: Gallandro]  
Автор Eowyn_ (роханска лейди)
Публикувано04.02.04 19:21



Ами ето го моето мнение издиктувано от собственият ми опит.Аз първо чух за филма и реших че първо трябва да прочета книгата.Така и стана.После се наех да прочета Хобит после Силмарилион и преданията.Но съм категорично против да се чете първо Силмарилион а после Властелина.Аз може би до края не схванах чара и но въпреки това ми допадна.А в недовършените предания направо се влюбих.Любимото ми беше за Ерендис и Алдарион.Както и да е.
В крайно сметка наистина първо вземи Хобит а после Властелина

Тя не биваше да загине-тъй красива,тъй отчаяна!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.