Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:39 03.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Гоблин <- > Орк и други работи  
Автор antea ([ellion])
Публикувано26.01.04 22:54



С извинение, може да е маловажно, но какво точно е гоблинът? Някакъв подвид орк ли? В книгата се споменава паралелно, и поне досега (до средата на Двете кули) не открих някакво определение или описание...
И също, да питам за Том Бомбадил... малко ме притесни това, че е толкова изначален (да не ровя сега дали не беше наречен и Първороден или Първи), но точно с такова впечатление останах. До известна степен, на първи прочит (пак извинявайте ) цялата линия, свързана с него, ми се стори доста детинска и несериозна, дори по стил, просто ми се откроява на фона на другите...



Тема Re: Гоблин <- > Орк и други работинови [re: antea]  
Автор Taлиecин Гyиoн Бak (Radiant Brow)
Публикувано26.01.04 23:26



Попринцип goblin в превод значи таласъм. Специално в Толкиновите книги надали носи същото значение, но май се оказва, че битуват и двете понятия - гоблини и орки като различни видове. Специално в "Хобит" се правеше разлика между "гоблин", "хобгоблин" и "орк", като даже останах с впечатление, че става дума за различни видове изчадия.

Колкото до Бомбадил,това е най-голямата загадка във Властелина Не се знае кой е, надали ще се и узнае. На мен не ми се вижда детинска, даже много ми харесва

Не мисля, че има за какво да се извиняваш...

Now, the darkday has come.
Now I know, now I see, that evil
never dies, it just sleeps.


Тема Re: Гоблин <- > Орк и други работинови [re: antea]  
Автор PuHru/\ (Финголфин)
Публикувано26.01.04 23:27



Може би нарочно за Том Бомбадил не е казано абсолютно НИЩО! Освен това, че е Стопанин на Старата Гора и че е мнооого стар . Може би е Маяр (нещо като ангел), но не е сигорно.... След като е преди елфите и хората остава да е Валар, Маяр или нещо живо създадено преди пробуждането на елфите. Първото се изключва. Второто е напълно възможно. Третото е прекалено мистериозно. Казано е, че Мелкор си създавал някакви неща или дори май е казано (в Силмарилион), че из Средната Земя бродели някакви с-ва за които нищо не е казано така, че.... но се пак всичко в Арда е създадено от Песента на Айнурите (Валари и Маяри) така че... абе много се разприказвах.... Най-възможната теория е да е маяр.
Аз за гоблините и орките не знам... Орките са създадени от елфите. Мелкор (шефа на Бат Саурон) пленил няколко елфи и след безбройни мъчения те се превърнали в орки. А поначало гоблините, хоб-хоблините, орките и т.н. са една разновидност, но в средната земя не знам как седят нещата.

Everything that has a begining has an end, Neo!


Тема Re: Гоблин <- > Орк и други работинови [re: PuHru/\]  
Автор Гpaxчe (Khazad ai-menu!)
Публикувано27.01.04 12:23



наскоро четох нещо много интересно по темата, т.е. една интересна статия, която касаеше и орките.
В статията се правеше класификация на айнурите и по-точно на подвидовете, които се обединяват по-късно в класификацията майари. Разглеждаше се въпроса как така се получава, че и Мелиан и Саурон, и Балрозите които са толкова различни по форма и вид, могат да попаднат така в една група.

та по същество. Статията правеше предположението, че най-низшия клас айнури са станали fairy creatures и към този разрят именно спадат балрозите, драконите, както и всякакви типове айнури обвързани със стихия или отговарящи за конкретно место или работа. Като пример се посочват и например помощниците на Оссе и Яванна, които са се занимавали с поддръжката "на място".

Същите придобиват постоянна несменяма форма и както споменах се "закрепят" към някакви определени задължения/начин на живот от които не могат да се отделят.

В същата статия се споменаваше, че прародителите на орките са били същества от този порядък. Беше само споменато, без доказателства или разяснение по темата. Някой да е срещал от къде иде таз идея?

Narufur-izg zaug. Ufum kulat fruum-azal." I must not fear. Fear is the mind-killer.”


Тема Re: Гоблин <- > Орк и други работинови [re: antea]  
Автор Mopдpeд (seeker)
Публикувано27.01.04 17:45



В рамките на "Билбо Бегинс" Толкин нарича гоблини дребните орки, които живеят в пещери под планините. За хобгоблини въобще не споменава. В по-късни произведения гоблин се използва като синоним на орк.

Връзката гоблин-таласъм не бива да се прави в контекста на Средната земя - в Писмата, Толкин казва, че думи като гоблин, елф, джудже са само превод от староелфически и не бива да се превеждат още един път.

Извън Средната земя обаче гоблин=таласъм, както преди време преведохме Goblin Feet като Таласъмски крачка

Портал за почитателите на Толкин - връзки и новини



Тема Re: мммммм...нови [re: Mopдpeд]  
Автор RoherynМодератор (мерудия)
Публикувано27.01.04 18:44



....в Билбо има хобгоблини.

Before you could get round Mirkwood in the North you would be right among the slopes of the Grey Mountains, and they are simply stiff with goblins, hobgoblins, and rest of the worst description.

Само дето на български са позаобиколени:

Преди да успеете да заобиколите Непрогледната гора от север, ще се намерите сред склоновете на Сивите планини, а те просто гъмжат от най-всевъзможни зли духове.

Обичай съдбата си


Тема Re: мммммм...нови [re: Roheryn]  
Автор Taлиecин Гyиoн Бak (Radiant Brow)
Публикувано27.01.04 23:41



Във изданието на Бард не са:

"Преди да успеете да заобиколите Мраколес от север, ще се намерите сред склоновете на Сивите планини, а те просто гъмжат от най-зловредни гоблини, хобгоблини и орки."

Още, пак от изданието на Бард:
""Възнисък е за гоблините, особено за по-високите от тях" - помисли си Билбо, който не знаеше, че и най-едрите гоблини, планинските орки, се носят като хали, приведени ниско, почти опрели ръце о земята."

Now, the darkday has come.
Now I know, now I see, that evil
never dies, it just sleeps.


Тема Re: Гоблин <- > Орк и други работинови [re: antea]  
Автор arwen4eto (душко)
Публикувано16.02.04 19:58



извинявам се че връщам тази тема,ама за да не отварям нова та вижте на какво попаднах за Том Бомбадил,което тои казва за себе си на Фродо кокато го питат кой е той всъщност:
"а аз съм стар. Първородният, това съм аз.
Помнете ми думите, приятели: Том бе тук преди реката и Дърветата; Том помни първата капка дъжд и първия жълъд. Той утъпка пътеките преди Големите хора и видякак пристига Дребният народ. Той бе тук преди кралете, преди гробниците и Могилните твари. Още преди да се извият дъгите на морските брегове, когато елфите заминаха на запад, Том вече бе тук. Той помни звездния мрак, когато нощта не носеше страх - преди Мрачния владетел да пристигне от Далечното."
Та какво ще кажете за това?

Лейди Вечерница, най-прекрасна и най-обичана в този свят

Редактирано от arwen4eto на 16.02.04 20:10.



Тема Re: Гоблин <- > Орк и други работинови [re: arwen4eto]  
Автор dragonfly (dragon)
Публикувано16.02.04 20:11



Ха!
Съвсем бях забравила това...
Интересно=)

Не забравяй, че "чудовище" произлиза от "чудо"...


Тема Re: Гоблин <- > Орк и други работинови [re: arwen4eto]  
Автор Бeзцeнни (kaivokalma)
Публикувано16.02.04 20:36



Това и ние го помним.. Доссста е .. объркващо. Може би оттук и идват и идеите, че Том Бомбадил е самия Еру... Но това не можем да го приемем.. Все пак Илуватар е Илуватар не само на света на Еа, но и на останалите/каквито и където и да са/
Може би Том е нещо като... ъ-ъ-ъ.. Този тайният огън... Не самия него, но нещо, дошло заедно с него. Като дух на Средната земя. Мдассс, друго не можем да мислим по въпроса, доста е объркващо..

Ich bin der Reiter
Du bist das Ross
Ich steige auf
Wir reiten los...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.