Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:11 03.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема За контрола над Единствениянови  
Автор Belequen Peredhil (dreamer)
Публикувано26.10.03 16:52



Не че не съм се чудил и преди, ама сега околко дебатите по закупуване на Единствен пак се съсетих. Та въпросът ми е:

Какъв трябва да си, че да съумееш да подчиниш Единствения?

Ясно е защо Гандалф и Галадриел не щат Пръстена - те не биха имали проблеми с овладяването му.

Мисля още, че някъде беше споменато, че всеки смъртен, който Го надене, става невидим (и може би, че по този начин не може да Го управлява). Не знам точно, find-а не баца достатъчно успешно, за да разнищи този въпрос. Но така или иначе няма голямо значение...

...поради факта, че Саурон се страхува да не би пръстена да попадне в Гондор и на там е отправено Окото му!

Което ме навява на мисли, че и измежду смъртните хора може да се намери някой достоен, с достатъчно силна воля, че да разнищи упътването на джаджата. Тук е мястото и за едно цитатче:

И голяма част от силата и волята на Саурон преминала в този
Единствен Пръстен; защото могъществото на елфическите пръстени било
огромно, та само още по-велико вълшебство можело да ги овладее;


Как да тълкуваме това. Дали, че единствения е просто инструмент, а не причина, с който някой по-могъщ или равен по воля на останалите носители, да ги подчини (което пък е още едно обяснение за това защо Пръстена не оказва влияние на Том Бомбадил или пък, да речем ако един Валар си го сложи - те са толкова над тези неща. Всъщност е почти ясно и, че Скъпоценното оказва отртицателното си влияние само на същества, които са сравними със Саурон, не по-силни)? Защото контрола върху всеки пръстен зависи именно от волята на носителя.

Да пренебрегнем за момент, че във всеки, станал едно с Пръстена, рано или късно ще се влее част от самия Саурон и той неминуемо ще придобие неговото могъщество. Говорим за съвсем първоначалния момент - на първото слагане. Кой усеща потенциала заложен в този Пръстен? Според горното имаш власт в най-добрия случай над тези, които духом са ти равни. Т.е. ако да речем Денетор или Арагорн се възползват от Безценното, те евентуално биха могли да установят контрол над Назгулите, но първоначално не и над Трите елфически. Тогава каква би била обратната връзка на Елфическите владетели с Единствения. Дали изобщо някой, по слаб, би могъл да се възползва от Единствения, докато елфите носят своите? Или пък единствено от Главния зависи дали ще се свързва с другите?

Знам, че рискувам да бъда обвинен в цинично разчленяване на цялостната история, та затова: Средната земя е много хубаво място!

I wish I was a writer who sees what's yet unseen


Тема Re: За контрола над Единствениянови [re: Belequen Peredhil]  
Автор Saruman the White (Istar)
Публикувано26.10.03 17:19



1)- Eдинствения пръстен може да бъде кинтролиран от: (тук изреждам героите от "Властелина")
- Гандалф
- Галадриел
- Саруман
- Келеборн
- Радагаст
- вероятно Том Бомбадил
- Денетор
- Аргорн
- Елронд

не може да бъде контролран от:
- Фродо
- Сам
- Мери
- Пипин
- Билбо
- Ам-гъл
- Леголас
- Гимли
- Боромир
- Фарамир
- Еомер
- Еовин
- Теоден
Извода е че обикновенните простосмъртни не могат да контролират и владеят нещо подобно на Единствения пръстен. Не че не могат да използват другото му предназначение.
2)- не мисля че някой, освен Галадриел, Саруман и Гандалф (не включвам Саурон) може да контролира Назгулите, дори да владее Единствения пръстен. Просто няма да му достигне сила и воля за това; пък и те си имат собствена воля (макар и доста зависима от Безценното); може и да загинат при преминаването на Единствения пръстен от Саурон в някой друг (както загинаха край Ородруин)- все пак предполагам, това е тегав и ужасно болезнен процес. . .
3)- Единствения пръстен е създаден от Саурон, за да подчини с негова помощ елфическите пръстени, следователно е средство (поне според мен). Единствения пръстен носи вреда за абсолютно всеки, независимо от мощта му ; просто степента на вредата зависи ит силата и намеренията (за доказателство си припомни Билбо) на щастливеца, намерил Безценното. Гениално изобретение, нали!
4)-Всеки, който съм изброил горе в 1) може да владее Трите, ако установи контрол над Единствения пръстен. Все пак, именно за това е създаден проклетият пръстен, нали?!



Тема Re: За контрола над Единствениянови [re: Saruman the White]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано26.10.03 17:50



тоя денетор в списъка ми изглежда кат "барабар петко с мъжете"...



Тема Re: За контрола над Единствениянови [re: Saruman the White]  
Автор Talyesin (the suicider)
Публикувано26.10.03 20:01



Извинявай, ама списъка ти е грешен, та дрънка. Как реши, че Денетор може да контролира Пръстена? Той на един Палантир не устоя, па на Пръстена... Ако Гандалф и Галадриел можеха да го контролират щяха да го вземат, убеден съм. Същото важи и за Елронд. Бомбадил може, след като не става невидим когато го слага. Арагорн, Келеборн, Радагаст - те пък откъде накъде? Айде Арагорн може и да успее, нали устоя на Саурон с Палантира, но ме съмнява... Саруман... възможно е, но това ме води на друга мисъл: Саурон е най-могъщ сред Маярите. Ако е създал Пръстена за някой със сила равна на неговата, значи всеки по-слаб от него е обречен по дифолт. Оттук и Саруман не се класира, щото и той Маяр... И пак опираме до изначалния въпрос: кой е Том Бомбадил

"….I am the light that shall lead you to darkness…"


Тема Re: За контрола над Единствениянови [re: Belequen Peredhil]  
Автор Talyesin (the suicider)
Публикувано26.10.03 20:30



Според мен, за да се подчини Пръстена, опитващият трябва да е поне равен по сила със Саурон ПРЕДИ направата на Единствения. Което априори изключва всички в Средната земя. Колкото до волята - сложно е. Единственият, който устоява изцяло е Сам, но той минава само с едно слагане. И Фродо се поддава накрая, а можем само да гадаем какво би станало, ако беше престоял още при Билбо. Втори Ам-гъл? Може би.

Съмнявам се мотивът на Саурон да е страх. По-скоро алчност, ревност или нещо от сорта.На него му е ясно, че няма кой да устои на Пръстена, по-вероятно иска да си го прибере обратно, да си възвърне силата, вложена в направата му и да си разчисти сметките с когото има...

И Галадриел и Гандалф не могат да го подчинят. Нямам под ръка цитатите, но си е казано черно на бяло, на който му се занимава да провери. И двамата ги е страх от крайния резултат, т.е. от това, в което ще се превърнат, а именно - еквивалент на Мрачния Владетел.

В първия момент... абе... Арагорн и Денетор може и да успеят да осъществят контрол в началото, но се съмнявам, че могат да подчинят Назгулите. Не и Деветте наведнъж. Над Трите специално Арагорн можеи да успее, защото знае (или поне има представа) къде да ги търси. Друг надали. Самият Саурон не е успял, защото не ги е знаел къде са. Което, добавено към параноите му относно Гондор и факта, че разбира за залавянето на Ам-гъл близо два месеца по-късно, говори едно: Саурон има адски скапано разузнаване и дефакто, от надменност и недоосведоменост сам се е закопал...

"….I am the light that shall lead you to darkness…"

Редактирано от Talyesin на 26.10.03 20:31.



Тема Re: За контрола над Единствениянови [re: Talyesin]  
Автор Gil_Galad (снежно острие)
Публикувано26.10.03 20:57



грешен списък :)))))) как можа да ти доиде на акъла ?:))))))))))
спомни си какво каза Галадриел на Фродо ,когато бяха в Лориен !

Печално арфите звънят
за елфа светъл Гил-галад,

Редактирано от Gil_Galad на 26.10.03 20:57.



Тема Re: За контрола над Единствениянови [re: Gil_Galad]  
Автор Talyesin (the suicider)
Публикувано26.10.03 21:30



"- Владетелката Галадриел може и да е мъдра - каза тя, - но ето че срещна достоен съперник по любезност. Ти кротко си отмъсти за това, че изпитах сърцето ти при първата ни среща. Проницателен става взорът ти. Не отричам, сърцето ми страстно желаеше онова, което предлагаш. Дълги години обмислях какво бих могла да сторя, ако Великият Пръстен попадне в ръцете ми. И виж ти! Той е тук, под ръката ми. По много пътища работи злото, замислено в древни дни, и няма значение дали Саурон ще се въздигне, или ще рухне. Нима не ще е достойно за неговия Пръстен дело, ако го отнема чрез сила или чрез страх от своя гост? И ето че най-сетне всичко се сбъдва. Ти ще ми дадеш Пръстена доброволно! На мястото на Мрачния владетел ще поставиш Кралица. И аз не ще бъда мрачна, а прекрасна и страшна като Утрото и Нощта! Красива като Морето, като Утрото, като Снега по Планината! Страховита като Бурята и Мълнията! По-могъща от земните недра. Всички ще ме обичат до болка и отчаяние!"

Понеже ми писна да говоря наизуст, те ти цитат. И? Така и така не си чел другия ми постинг, да те светна, че става дума за краен резултат, (т.е. след известен период на носене), който се изразява в загуба на воля, самоличност и в превръщане в роб на Пръстена. Изказването на Галадриел е в същия дух като това на Гандалф:

"- Не! - викна Гандалф, скачайки на крака. - С него бих придобил прекалено велика и страшна мощ. А Пръстенът би придобил още по-велика и смъртоносна власт над мен. - Очите му проблеснаха и вътрешен огън озари лицето му. - Не ме изкушавай! Защото не искам да стана като Мрачния Владетел. Пръстенът се прокрадва към сърцето ми чрез милосърдието - милосърдие към слабите и воля за сила, с която да творя добро. Не ме изкушавай! Не смея да го взема дори само на съхранение, без да го използвам. Волята ми не би издържала пред желанието да го владея. Толкова ще ми е нужен. Страховити премеждия дебнат по пътя ми."

Мдаааа. И тъй като според Икел съм страдал от мания за непогрешимост и считам, че съм абсолютно прав в случая, да си те питам в прав текст:

Що, аджеба, реши, че Галадриел може да подчини Пръстена безпроблемно и без последствия?

"….I am the light that shall lead you to darkness…"


Тема Re: За контрола над Единствениянови [re: Talyesin]  
Автор Gil_Galad (снежно острие)
Публикувано26.10.03 21:37



хах ! добре ! ти си знае6 -пък може би ти си 4овека:)

Редактирано от Gil_Galad на 26.10.03 21:42.



Тема Re: За контрола над Единствениянови [re: Gil_Galad]  
Автор Talyesin (the suicider)
Публикувано26.10.03 21:40



Верно? Я ме осветли, как точно?

А не ти ли мина през акъла, че това, което за теб звучи по един начин, за друг може да е съвсем друго? Всичко си е до възпримане и тълкуване.

Edit: упс, сори, това, дето го имаше бе резултат от поразклатени нерви...Не се засягай, не съм имал намерение да те обиждам

Edit 2: Е писна ми! Вземи реши най-после какво казваш, ОК?
"….I am the light that shall lead you to darkness…"

Редактирано от Talyesin на 26.10.03 21:44.



Тема Re: За контрола над Единствениянови [re: Talyesin]  
Автор Gil_Galad (снежно острие)
Публикувано26.10.03 21:44



спокс:)))))))) всеки с мнението си ! :) нали така !

Печално арфите звънят
за елфа светъл Гил-галад,



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.