Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:34 03.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Аналогии 2 - Именатанови  
Автор Mopдpeд (seeker)
Публикувано03.09.03 14:50



Казвайте - за какви реални имена се сещате, освен джуджетата и Гандалф, които споменахме в Аналогии 1.

Аз се сещам например за Радогост, виждал съм го в книга с българска митология, но и руснаците го знаят:


По съдържание не съвпада, но името е доста близо.




Тема Re: Аналогии 2 - Именатанови [re: Mopдpeд]  
Автор fairy (Хранител)
Публикувано03.09.03 15:07



Не знам дали е писано вече, ще ме извините, ако е така.

Сещам се за Гуахир- орелът. В една книга, която чета в момента- "Пеперудата", става дума за индианско племе. Индианците от това племе се наричат Гуахири.
Стана ми интересно дали е просто съвпадение или има някаква връзка в етимологията на думата.
Шефе?

But in Hope I breathe...


Тема Re: Аналогии 2 - Именатанови [re: Mopдpeд]  
Автор Lancelote ((рицар))
Публикувано03.09.03 15:18



Какво ще кажете за Фарамир-Маламир?

*В началото бе Словото*


Тема Re: Аналогии 2 - Именатанови [re: Mopдpeд]  
Автор Strider (proskynitis)
Публикувано03.09.03 17:13



Мммда... Радогост е известен още като Радигаст. ;) Радогост, Чернобог, Белобог и т.н славянски богове имат прекрасни имена. Аз също се впечатлих, когато срещнах това име за пръв път. :)))

"Идва Рох и води Страйдър..."


Тема Re: Аналогии 2 - Именатанови [re: Mopдpeд]  
Автор AdanedhelМодератор (ментат)
Публикувано03.09.03 20:17



Ами първото, което ми идва на ум е

(наречен още Пипин Къси)




Тема Ей, Аданедел! Защо крадеш...нови [re: Adanedhel]  
Автор Lancelote ((рицар))
Публикувано04.09.03 09:07



... Тъкмо тая сутрин щях да го пиша, защото снощи четох една история на света - от 38 000 г. пр.н.е. до наши дни... И се ококорих яко, когато за Франкската империя най-напред ми попадна нещо което ми се видя познато, а после не можах на повярвам... Апропо - има поне трима пипиновци още...

*В началото бе Словото*


Тема Re: Аналогии 2 - Имената [re: Mopдpeд]  
Автор havOc (drunk)
Публикувано04.09.03 10:11



za kfi analogii ide rech...
tfa e se edno nqkoi v nqkoia kniga da se kazva ivan i ot tam da se praaat analogii... pri tolkoz mnogo sushtestuvashti v momenta imena prqkori etc prosto ne vijdam smisal :>



Тема Re: Аналогии 2 - Именатанови [re: Mopдpeд]  
Автор Strider (proskynitis)
Публикувано04.09.03 11:15



Avallone също навява разни асоциации... За Аталанте е ясно.
Хммм... Earendil...

Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended.

[Hail Earendel, the brightest angel
over middle-earth unto men sent.]

(Crist of Cynewulf, a group of Anglo-Saxon religious poems)

Earendel means "shining light" in Anglo-Saxon. The name also has the following names, Erentil or Orendel (High Germanic) Erandel (Old English), Aurvandil (Old Norse), Earendel (Anglo-Saxon).
Even though the passage is from a Christian poem, it is apparant that a pre-christian mythological figure is being referrenced and that Earendel / Aurvandill was the name of a star or planet.
Tolkien himself interpreted it as referring to John the Baptist, but he believed that "Earendel" had originally been the name for the star presaging the dawn, that is, Venus. He was strangely moved by its appearance in the Cynewulf lines. "I felt a curious thrill," he wrote long afterwards, "as if something had stirred in me, half wakened from sleep. There was something very remote and strange and beautiful behind those words, if I could grasp it, far beyond ancient English." (p. 64)

Пропуснах да спомена Арда, но това вече сме го дъвкали. :D


"Идва Рох и води Страйдър..."

Редактирано от Strider на 04.09.03 11:32.



Тема Re: Аналогии 2 - Именатанови [re: Mopдpeд]  
Авторltilon (Нерегистриран)
Публикувано04.09.03 22:14



Не знам дали беше споменавано в предишната тема, но Боромир не е ли славянско име(за Фарамир също ми се върти нещо подобно ама там не съм толкова сигурен)
Също така-Арда,Авалоне,Аталанте,Аман,варяги,също разни работи от календара като Юле например(за други не се сещам но той не ми е подръка в момента за да проверя има ли),Хазад-Дум(може и да греша но ми се струва че хазад беше бездна или нещо подобно на английски...за дуум е ясно),Хуан,а и имената на троловете Уилям,Том и как беше третия(?)...
Май това са имената, за които се сещам, макар че съм сигурен че има и други.



Тема Re: Аналогии 2 - Именатанови [re: ltilon]  
Автор Umai Maia (Vanya)
Публикувано04.09.03 22:22



хазад - chasm ли имаш предвид, какво ли? стана ми интересно, но не те разбрах

...колкото повече сняг вали, толкова повече вали сняг...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.