Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:22 15.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Аналогиинови  
Автор Mellindor (Wizard)
Публикувано06.08.03 13:03



Не сте ли забелязали някои доста интересни сходства между нещата, описани от Толкин и неща, които в действителност са се случвали в миналото?Също така някои негови истории, които са доста подобни на митове и легенди от отминалите времена?

НЕ, не казвам, че има плагиатство в творчеството му! Моля, не ме разбирайте погрешно! Просто аналогиите с други реалности са ми адски интересни. Правят Толкиновите истории някак още по-близки, по-познати, по-истински. След като нещо се е случило наистина (или други народи са описвали нещо подобно по подобен начин), значи нищо не пречи да се случи нещо, което е било невероятно и още не се е случило (някой май спомена възможността да се събудиш до елф).

"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"


Тема Re: Аналогии [re: Mellindor]  
Автор Umai Maia ()
Публикувано06.08.03 13:09



Ами естествено

В архива трябва да има доста теми за това /работи ли ве4е този архив, не знам/

...колкото повече сняг вали, толкова повече вали сняг...


Тема Re: Аналогиинови [re: Mellindor]  
Автор AdanedhelМодератор (ментат)
Публикувано06.08.03 13:20



"неща, които в действителност са се случвали в миналото"

Кажи все пак какво имаш предвид. Защото май не засягаш само легенди, приказки и т.н., а исторически събития... Едно примерче?




Тема Re: Аналогиинови [re: Mellindor]  
Автор Umai Maia ()
Публикувано06.08.03 13:47



Исторически събития - наследникът на трона, който се завръща от някъде и става крал, не без помощта на хора, които съзнателно са го скрили като дете и са го отгледали...намират се такива примери в историята.
Преди няколко месеца четох някаква история на дания и датските крале и т.н. За съжаление не е при мен и не мога да цитирам имена, години... Имаше едно племе, което мязаше на роханци (не напълно, разбира се), което в последствие е изчезнало от полуострова.
Паралели с легенди и митове се намират, като се зачете човек в скандинавска митология (например). За конкретни исторически примери в момента мозъкът ми спи

...колкото повече сняг вали, толкова повече вали сняг...


Тема Re: Аналогиинови [re: Mellindor]  
Автор Umai Maia ()
Публикувано06.08.03 13:53



Aналогия с друга нереалност -
в Earthsea сътворението на земята също се нарича създаване на Еа.
Имаше и нещо лингвистично там - "Тессе" означаваше "аз съм, аз се казвам" или нещо от този род, а при Толкин в един от езиците същият израз звучеше като "ессе" (за съжаление не знам точно в кой).

...колкото повече сняг вали, толкова повече вали сняг...


Тема Re: Аналогиинови [re: Umai Maia]  
Автор Lorien ()
Публикувано06.08.03 14:29



Ами скоро я четох тая книга и наистина има доста такива примери като този, който ти спомена. По време на четенето ми правеха впечатление, ама сега не мога да се сетя.



Тема Re: Аналогиинови [re: Adanedhel]  
Авторltilon (Нерегистриран)
Публикувано06.08.03 21:42



Ами на мен лично историята на дунедаинските кралства ми напомня тази на римската империя.Първо имаме Арнор който би трябвало да олицетворява Западната римска империя-той се разцепва, кръвта на управниците му се смесва с тази на други народи и в крайна сметка кралството е унищожено.Гондор точно напротив(и по аналогия с Източната римска империя) запазва силата си по-продължително време и дори почти успява да се доближи до величието на Нуменор(да речем че аналогията е Юстиниан), ала все пак се оказва подвластен на хода на времето,изгубва древните си познания и изпада в едно своеобразно средновековие.Обсадата на Минас Тирит в края на третата епоха ми напомня за обсадата на Константинопол от турците(е не по завършека си разбира се но да речем най-малко по неравностойното положение в което са поставени двете сили-на защитните и обсаждащите).



Тема Re: хъм-че (по-скоро ?-че)нови [re: ltilon]  
Автор Roheryn (мерудия)
Публикувано06.08.03 22:07



Първо имаме Арнор .... кръвта на управниците му се смесва с тази на други народи и ...

Не беше ли точно там напълно запазена чистата кръв?
Арагорн, като наследник на смятаният за истински наследник на трона на Арнор (като най-голям син на последният крал), не е ли с от чиста по-чиста нуменорска кръв?

Егати обяснението!

Няма значение кой на кого, въпросът ми е: не се ли запазва именно в Артедаин, като върховен остатък от Арнор, чистата кръв?



Тема Re: Аналогиинови [re: ltilon]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано07.08.03 13:03



хех, фантазьор...не че нещо лошо...



Тема Re: хъм-че (по-скоро ?-че)нови [re: Roheryn]  
Авторltilon (Нерегистриран)
Публикувано07.08.03 19:10



В Артедаин да...а какво ще кажеш за Рудаур и Кардолан...и още нещо-дори в Артедаин който на практика е запуснат в края на третата епоха арнорците едва ли са мнозинството от населението.Всъщност някой знае ли колко точно са те?Защото аз съм останал с впечатлението че едва ли са повече от две-три хиляди души...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.