Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:35 19.05.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Митът за русите коси на елфитенови  
Автор Elving (звездичка)
Публикувано16.06.03 16:25



Как мислите откъде произлиза този мит на мен лично ми е много интересно.Аз открих в книгата на две места доказателства че елфите имат тъмни коси-в приложение Е и в главата "Великата река".Там направо си е казано че само рода в на Финарфин са блондини.Тогава защо във филма Леголас е сруса коса?



Тема Re: Митът за русите коси на елфитенови [re: Elving]  
Автор Umai Maia ()
Публикувано16.06.03 17:10



Във филма много неща са така, няма какво да се чудиш

Само за света, измислен от Толкин ли е въпросът, или и по принцип за елфите? Има и една друга представа за елфи като малки пърхащи феички, които са руси, както и за елфите на дядо коледа (които са голяма мистерия за мене).

Бих добавила към въпроса ти защо елфите са винаги високи и слаби

В книгите на Толкин, мисля, че повечето хора, които са ги чели, си представят елфите както с тъмни, така и със светли коси. Митът за русите им коси е външен някакси, в по-общия смисъл. Или поне това е моето виждане...

А защо..може би защото думата елф е станала (в общия случай) по4ти синоним на фея->нещо бледо и нежно и полупрозрачно->нещо светло, обле4ено в дантели и бяло->русо Или ако ги смятат за добри, съвършени и чисти като деца, то популярният образ на дете-херувимче е баш русичко...

Елфите при Толкин или при Пратчет () май не попадат в мита, за който става въпрос сега, така че размислите трябва да ни се насочат към елфите от други места , приказки, митове и т.н.

...колкото повече сняг вали, толкова повече вали сняг...


Тема Re: Митът за русите коси на елфитенови [re: Elving]  
Автор Гpaxчe (шушулка)
Публикувано16.06.03 17:18



ще ме извиниш ли мила звездичке, но от време на време ми иде да си захапя бюрото, особено като стане въпрос за това, защо е рус Леголас във филма и т.н.

Първо елфите биват всички разцветки на косата - кеф ти блондини, брюнети а също и червенокоси.

Аз лично, ровеки се из чуждоезичните сайтове също така се натъкнах на факта, че цветът на косата на Леголас е предполагаем и се базира на следното:
- баща му е рус
- макар, че се счита за Горски елф, произхожда от друг вид елфи, които са предимно руси

е тва е... аз лично предпочитам да е червенокос, но кой ме пита


няма


Тема Re: Митът за русите коси на елфитенови [re: Гpaxчe]  
Автор Umai Maia ()
Публикувано16.06.03 17:25



Да, колкото до въпроса за косата на Леголас, и аз предлагам да го оставим поне малко настрана, колкото и да е изкусителен за дъвчене (въпросът)

...колкото повече сняг вали, толкова повече вали сняг...

Редактирано от Umai Maia на 16.06.03 17:26.



Тема Re: Митът за русите коси на елфитенови [re: Umai Maia]  
Автор X-girl (rogue)
Публикувано16.06.03 19:46



аре да приемем че е с зелена коса и да забравим въпроса мммм??



Тема Re: Митът за русите коси на елфитенови [re: X-girl]  
Автор Eлaнop (прекрасната)
Публикувано16.06.03 20:02



Ami to ob6to vzeto vseki 4ovek si gi predstavq po razli4en na4in .
Ot kude li horata sa pysnali taq myha , 4e elfite sa s rysi kosi ili 4e sa nqkakvi drebni4ki suzdaniq , koito spqt v tzvetqta ;nosqt vul6ebni pru4itzi ;imat krila (suotvetno letqt) .Tova vsi4ko mojebi e vqrno za golqma 4ast ot detskite prikazki , no az li4no smqtam , 4e Tolkin naro4no gi e predstavil v dryga svetlina , koqto na men specqlno mi dopada



Тема Re: Митът за русите коси на елфитенови [re: Гpaxчe]  
Автор Alastis (spirit lives on)
Публикувано16.06.03 21:15



Червенокоса елфка? Звучи съблазнително. Ммммммммм!
Иначе за въпросния Леголас съм склонен да смятам, че е с черна коса. Впрочем къде се казва за произхода му?

Земя Се Страшно Люлее, Потръпва
И Зейва Пропаст, Скала Се Цепи
Кръв Капе От Сърцето


Тема Re: произхода мунови [re: Alastis]  
Автор Roheryn (мерудия)
Публикувано16.06.03 23:33



Той самият, както знаеш, се смята за горски елф. Но това е защото родът му сам е решил така - за да се разграничи от Синдарите в Белерианд, начело с "Нолдорските изгнанници".

Иначе, за дядо му:
"Малко повече сведения за Синдарските принцове на Горските елфи .... в един очерк се казва, че кралството на Трандуил ... Елфите в това кралство били преселници от юг, сродници и съседи на елфите от Лориен..."

"Орофер бил от Синдарско потекло"

"Горски народ .... Някога Орофер дошъл сред тях само с шепа Синдари, що скоро се претопили сред горските елфи, като приели техния език и се нарекли с местни имена. Сторили го нарочно..."

(Недовършени предания .... Приложение Б Синдарските принцове на Горските Елфи)


Има и в писмата (297) "Woodland Elf, though one of royal and originally Sindarin line"

Може и другаде



Тема я оставете елфитенови [re: Elving]  
Автор Гpaxчe (шушулка)
Публикувано17.06.03 14:53



може би това е влиянието на филма, но настина ли в Средната земя и хора и елфи са 100% дългокоси а само хобитите си стрижат окосмяването на главата? /за сметка на краката предполагам/

Защо пък да са дългокоси - вярно, че е красиво, но е доста нехигеенично да водиш война с дълга коса. Даже и е вредно и опасно.

няма


Тема Re: я оставете елфитенови [re: Гpaxчe]  
Автор Umai Maia ()
Публикувано17.06.03 15:07



нехигиенично, опасно - и все пак сума ти древни народи са ценели дългите коси на воините си...като изключим другите пък народи, които са ценели плешивите глави Там не е ли по-скоро въпрос на традиция и някакво поверие, отколкото на хигиена и удобство?

тезата за близостта до природата ми харесва, може затова да не си стрижат косите, защото това е естествения ход на Косъма и така. Ако ще, да пада, да се къса или да расте още

...колкото повече сняг вали, толкова повече вали сняг...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.