Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:36 23.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Магарешкото в меннови [re: Elving]  
Автор Roheryn (мерудия)
Публикувано17.06.03 19:56



Моля те, отиди в темата на Грахче "Мистерията Леголас", и там виж мненията след първият пост на fairy.

Няма да ти давам линк, защото няма да мога да се въздържа да те пратя към моят отговор, в който те моля да видиш пак същото обсъждане, както те съветвам и сега :))))

Там се казва защо проблемът е в превода, например.
Казва се "His head was dark", преведено "Косите му бяха черни". В тъмното да ти е дарк хеда не е ненормално, дори и да си русоляв.




Тема Бочаровнови [re: Elving]  
Автор Firefox (Mistress)
Публикувано17.06.03 20:51



или "Да ама НЕ!"

Силмарилион, Списък на имената:
Ванияри - първият отряд на Елдарите в пътешествието на запад от Куивиенен, воден от Ингве. Името означава прекрасни или може би русокоси заради златните коси на Ваниярите. вж. Финарфин.

Силмарилион, За Елдамар и Принцовете на Елдарите
" Финве бил крал на Нолдорите. Синовете му се наричали Феанор, Финголфин и Финарфин; ала Феанор бил роден от Мириел Серинде, а майка на Финголфин и Финарфин била Индис от Ваниярите."

Силмарилион, За Феанор и освобождаването на Мелкор
"Станало тъй, че Финве си взел за втора жена Индис Прекрасната. Тя била от Ваниярите, близка сродница на техния крал Ингве; по нищо не напомняла за Мириел, защото била златокоса и снажна."

Силмарилион, Списък на имената:
Финарфин - третият син на Финве, най-младият от братята на Феанор; (...) от всички принцове на Нолдорите само той и неговите потомци имат златиста коса, наследена от майка му Индис, която произхожда от Ваниярите.(...)

And she was as crafty and treacherous a being as ever any human had been.


Тема Re:нови [re: Elving]  
Автор Firefox (Mistress)
Публикувано17.06.03 20:56



"Ще ми се да видя снимка на червенокос елф. "

Наглост безподобна! :) На мен ми стига да видя снимка на какъв да е елф...

And she was as crafty and treacherous a being as ever any human had been.


Тема Re: :)))нови [re: Firefox]  
Автор Strider (Lanthir)
Публикувано18.06.03 05:07



Ще стигнем и до Самсон...



Тема Re: :)))нови [re: Strider]  
Автор Umai Maia ()
Публикувано18.06.03 13:11



а на мен ми се струва, че почти от него почнахме

Биологическите разсъждения по-горе са верни за всички животински видове...но честно казано не мислех, че дискусията ще се отнесе натам Къде ни е сега онзи клубен психиатър за всички нас

Относно символиката в цвета на косите, бях чела за разликата между русалки и сирени - първите са руси, вторите брюнетки, като русите са добри, а тъмнокосите причинявали нещастия на хората, имали неблагоразумието да се залутат из гората. Явно тая работа с кой рус, кой тъмен, кой suicide blonde, се простира не само върху елфите, а върху повечето митични същества (не знам достатъчно, за да кажа всички...).

...колкото повече сняг вали, толкова повече вали сняг...


Тема Re: Като казваш...нови [re: Umai Maia]  
Автор Roheryn (мерудия)
Публикувано18.06.03 13:39



"Къде ни е сега онзи клубен психиатър за всички нас"....

Та я погледни каква храна за размисъл!

Заформихме отново една тема с изключилтелно жеско присъствие (отново с едно благословено изключение :)

И виж, първата, която си спомням беше за Демократичните избори за Войн, и там накрая се гласуваше по какви ли не критерии, но имах чувството, че се избира "Мистър Война".
А сега мъдро, мъдро сме се вкопили в това кой, как и защо е по-най-мъжкар, генен донор, потенциално добър родоначалник и как се стикова това с естетическата наслада от хм... Тях, да кажем.

Еру, Еру.... ще си навлечем ние потоп! :))))))



Тема Re: :)))нови [re: Umai Maia]  
Автор Гpaxчe (шушулка)
Публикувано18.06.03 13:42



дай да се обадя и аз по въпроса за произхода на русо-черното противопоставяне ...

не отчетохме още един момент: повечето митове и легенди за елфи са изключително северни, а както ни е известно населението там определено бие на силно русоляво. По моите лични наблюдения при руснаците също героите в приказките са практически 100% руси - като самите руснаци, а лошите са чернокоси - разни татари и други народи, с които те са воювали.

Мисля, че е естествено хората да считат за красиво това, което прилича най-много на тях ... да сте чели някъде в 1001нощ за някоя русокоса красавица?

няма


Тема Re: Като казваш...нови [re: Roheryn]  
Автор Гpaxчe (шушулка)
Публикувано18.06.03 13:49



е, ся почваш с дискриминацията - женско било, мъжко било ... тук не става въпрос за женската коса или мъжката все пак...
а това, че ние жените значително по-добре осъзнаваме езика на тялото и го разбираме е отдавна известен факт, в който няма нищо обидно

мен обаче ми прави впечатление и повсеместното използване за главен герой на съчетанието тъмна коса - светли очи
Давам ви веднага три примера:
Конан Варварина
Мадмартиган от Уилоу
Арагорн от Властелина

хайде и още един - Хан Соло

Защо точно това съчетание? Защо не руси или тъмни а именно комбинирано по този начин?

няма


Тема Re: Като казваш...нови [re: Гpaxчe]  
Автор fairy (досада)
Публикувано18.06.03 14:05



ООО, ти говориш само за Арагорн от Властелина, който съчетава тъмна коса-светли очи?!

Та там повсеместно са такива. Винаги съм се чудила на този феномен- може би Толкин е имал особена слабост към тази комбинация и то специално към сивите очи.

Значи, като почнеш от Арагорн и след това Боромир, Фарамир, Елронд, Арвен, Теоден, Еладан, Елрохир..... то май щеше да ми е по-лесно да изредя тези, които нямат тъмни коси и сиви очи. :-))

Общо взето изключение правят само Гандалф и Роханците.

А колкото до косата- Рохерин е права, наистина ставаше въпрос(поне в началото) за косата на мъжете във Властелина- как воюват с тия дълги коси. Така че дискриминацията не почна от нея.



Тема Аз, другарко! Тоя го знам! :)нови [re: Гpaxчe]  
Автор Firefox (Mistress)
Публикувано18.06.03 14:20



2 причини, свързани.
- На автора му е писнало от русоляви въплъщения на съвършения Герой и решава да се направи на интересен, като разчупи модела. (дотук нищо лошо, като изключим стремежа да се правиш на интересен)
- Оригиналността му сработва колкото да измисли някаква нетрадиционна хубост, на база на екзотичния привкус на рядката комбинация тъмна коса, светли очи. За съжаление на прекалено много хора, при търсене на алтернатива на русия герой, им хрумва все същата все по-малко оригинална идея.

Накратко - тръгва се от едно "Моя няма да е като всички останали", за да се стигне до това, че е съвсем като останалите.

And she was as crafty and treacherous a being as ever any human had been.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.