Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:13 24.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема поглед в бъдещето  
Автор Гpaxчe (шушулка)
Публикувано23.05.03 10:27



ако Средната земя има нещо в изобилие това е минало - славно и трагично, пълно с героизъм и блясък, велики личности, страховити събития и т.н.

Мен обаче ме вълнува не толкова миналото, колкото бъдещето на този свят - след Войната за пръстена, след отплуването на Леголас от сивите заливи.

Каква ще бъде новата епоха, какво ще стане след 500, 1000 и 2000 години. Какъв свят ще иградят наследниците на велики роханци, гондорци? Ще дойде ли ден когато хората от юга и от северя ще престанат да бъдат врагове? какво ще стане с хобитите? А с джуджетата? Е ли е нашият свят модел на бъдещето на Средната земя или тя никога няма да придобие чертите на нашата реалност.

няма


Тема Re: поглед в бъдещетонови [re: Гpaxчe]  
Автор X-girl (rogue)
Публикувано23.05.03 15:05



емии предполагам че никога няма да узнаем..за съжаление!!



Тема Re: поглед в бъдещетонови [re: Гpaxчe]  
Автор Keleborn (Lotlorienski)
Публикувано23.05.03 16:43



Еми какво да се прави.

Галадриел,Галадриел,чист извор светлина поел...


Тема Re: поглед в бъдещетонови [re: Гpaxчe]  
Автор fairy ()
Публикувано23.05.03 17:09



Бъдещето е едно от нещата, които най-малко ми харесват във Властелина- има едно такова намекване в него, че светът ще западне- елфите ще си тръгнат, светът ще загуби своя блясък, хобитите постепенно ще се изолират и ще странят от хората...

Иска ми се да вярвам, че няма да стане така. Иска ми се да вярвам, че нашият свят не е модел на бъдещето на Средната земя.
И понеже цялата книга е изпълнена с много вяра- в доброто, в благородното, в чистото- и главните герои са въплъщение именно на тези "красоти", ми се иска да вярвам, че бъдещето ще съдържа у себе си същите неща.
Не че очаквам доброто да се възцари и всичко лошо да изчезне, но ми се иска да вярвам, че всичко красиво, чисто, благородно, добро ще намери начин да направи Средната земя нещо различно от нашата и няма да потъне бързо бързо в дрязги между народите. :-))

А и като знаем с к`ви добри владетели се сдоби Средната земя....



Тема Малко офф-топик...нови [re: Гpaxчe]  
Автор Talyesin (песимист)
Публикувано24.05.03 00:01



... ама може ли някой да ми каже как се слага картинка в мнението? Имам една гавреща вариация по темата, ама тя си струва да се види по-скоро.

... and then there was silence...


Тема Re: поглед в бъдещетонови [re: fairy]  
Автор MaHBe (Ва/\aP)
Публикувано24.05.03 01:07



Злото никога няма да изчезне и Силмарилите няма да се намерят докато Светът не се промени Докато Хората не запеят Великата Песен заедно с Валарите. Кога и какво ще стане тогава никой не знае! Или можеби само Аз като най-близък до Илуватар.

-

- The Lord of Arda !

Тема Re: Малко офф-топик...нови [re: Talyesin]  
Автор X-girl (rogue)
Публикувано24.05.03 11:52



значи зукаш на картинката която си си харесал с десния бутон..оттам на пропъртис копваш адреса идваш тука цъкваш на [image][/image]
след това пействаш м/у двете [image]ето тук!![/image] и воала като си пуснеш мнението картинката се вижда!!

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от X-girl на 24.05.03 11:52.</EM></FONT></P>

Редактирано от X-girl на 24.05.03 11:53.



Тема Re: поглед в бъдещетонови [re: fairy]  
Автор Maulien ()
Публикувано24.05.03 14:47



И на мен не ми харесва като почне да говори за бъдещата епоха-тази на хората,елфите заминават,всички останали същества също се изгубват някъде и биват забравени.Не ми се иска да мисля че Средната земя би се развила по начина познат ни от историята на човечеството.Малко съм разочарована от нашия свят и тайничко се надявам този приказен свят да е тръгнал по свой път да се развива.



Тема Re: поглед в бъдещетонови [re: Гpaxчe]  
Автор Гpaxчe (шушулка)
Публикувано26.05.03 12:56



той като се надявах чрез вашите постинги да стигна до някакво прозрение, но явно вие самите не сте много сигурни в това ще взема да се замисля, което ми се случва рядко и ми е много мъчително

това, че накрая всички ще запеят песента заедно с твореца и т.н. го знаем - знаем го от християнството, от скандинавската митологи и други малки и големи религии и вярвания - краят е ясен - той е грандиозният катаклизъм - краят-начало

но ако се дистанцираме от тази неясна във времено перспектива и да погледнем по-прагматично можем да видим през мъглата на времето това-онова

Като за начало Гондор - люлка на съвременната цивилизация биха казали някои умници
Гондор несъмнено заема положението на първа сила сред войната. там се настанява Елесар и започва "мъдро" да ръководи ....разбира се остава ни да се питаме е ли е великият пълководец далновиден държавник, но по презумция предполагаме че Е! И така Гондор натрупва мощ, поизчезналото му население се възстановява чрез горемия поток преселенци, които се отправят натам. Бизнесът тръгва с пълна сила - изобщо пред нас е светлото бъдеще за доста дълго време - Гондор е проспериращ град като Средневековна Венеция, а държавата е сигурна и богата ... Ще започне бурно развитие на културата - изкуства, литература с ярко подражателство на елфическите образци силно поощрявано от краля. /по разбираеми причини/.

Но ... какво е но-то. Постепенното натрупване на капитали несъмнено ще събуди жаждата за злато, така характерна за всички човеци. Корабите ще потеглян на юг ... от тук нататъка, черпейки мили впечатления от характера на гондорци и южняци можем да предположим и една война за територия, за подчинение и т.н. не е далеч. Оптимистичният вариант е намиране на общи бизнес интереси ...


А Рохан ... Рохан като най-добрия приятел на големия слон ще получи несъмнени облаги, но също така несъмнено ще стане окончателно "васал" - смирен и верен на големия Гондорски "бащица". Дали роханцище издържат и няма да се предадат на "цивилизацията" подухваща на талази от съседите? Дали синовете на краля няма да завършат някоя "школа" в съседната държава и връщайки се ще донесат в Роханския двор маниера и традициите на Гондор. Защо предполагаме това - защото подражателството е тъй близко до човешката природа.

Оптимистичен вариант - Роханци да намерят начин да запазят своята "икономическа свобода" - това е единствения начин да запазят и моралната си такава.

Какво става с хобитите - те имат късмета да са по-далечко от Гондор, така че доста време ще останат самобитни и изолирани.В същото време броя на хората ще се увеличава рязко /няма орки, няма гоблини, няма върколаци - кой да регулира броя на популацията/ и човешкият крак все по-често ще стъпва в Грофството. Въпрос - добре ли е това или е зле?
Песимистичен вариант - хората ще превземат земите на хобитите без особени усилия заради плодородната почва и доброто разположение
Оптимистичен вариант: хобитите ще измислят начин /тях ги бива/ да сключат някакво споразумение с човешките владетели да опазване на земите им от "чужди". Така или иначе не ми се вярва да минат метър - ще трябва или да плащат или да се смирят с чуждото присъствие.

Какво става с джуджетата - това до някъде е намекнато цялата история на този свят - ще изчезват защото не се размножават. Каква е причината е друг въпрос, но фактът е такъв - това означава, че с оглед на дължината на живота им до след 500 години джуджетата ще са почти на нет...

Е, с това ще завърша, всичко това е моето лично мнение ...

няма


Тема Re: поглед в бъдещетонови [re: Гpaxчe]  
Автор fairy (досада)
Публикувано27.05.03 00:45



Виж сега, Грахче,
проблемът в начертания от теб път е в това, че прилича прекалено много на нашата цивилизация- прехвърляш моделите на развитие, на които сме преки (и не толкова преки) свидетели върху земя, която (може би) е различна.

Освен това- подобно развитие е типично единствено за Западната цивилизация, не и за другите, населяващи нашата не толкова голяма земя.

Така че това е сценарий, който е възможен най-вече ако го гледаме през нашите си очи, през очите на нашата цивилизация. Защо да става така?

Ето моето предположение:

Крал Елесар започва да ръководи "мъдро". Това означава първо да направи всичко възможно да запази Графството непокътнато и във видът, който се харесва на хобитите. Нали помниш, че той забрани на хората да се месят там и той самият ходеше само до границите, но не и в самото Графство- да не им нарушава автономията. Така че хобитите си живеят мирно и тихо и никой не ги притеснява особено. "Но"-то в случая е, че те дотолкова се изолират от останалия свят, че скоро приказките за другите народи стават само повод за събиране и общуване вечер край камината и хобитите се превръщат в едни плашливи същества, които избягват всичко различно и не си показват носа извън Графството. Най-много до Брее да стигнат. Така се обяснява способността и склонността им да изчезват като видят хора, за която Толкин говори в началото.

Рохан не става васал. Накрая Еомер и Арагорн си казват: "Братя сме и братя ще останем... и т.н." Затова отношенията им (и отношенията между двете кралства) остават такива- братски. Роханци запазват моралната си свобода, а благодарение на това и икономическата. Запазват облика си и остават Господари на Пределите, на конете и т.н. Не се мъчат да заприличат на Гондорци, по-скоро е възможен обратния вариант. Спомни си, че Фарамир и без това се кахъреше, че неговият народ е заприличал на Рохиримите. А като се има предвид, че последните имат внедрен човек в Гондор- Еовин- малко съмнително е кой кого ще смеле. Аз поддържам тезата, че ще запазят различията си.

И накрая джуджетата. Е, на тях не знам какво хубаво да им измисля- като не могат да се размножават, какво да ги правя? Освен възможността да бъдат близо и да възстановят любимата си Мория, както и гледката на прелестните пещери в Шлемово усое да им даде нереалистично дълъг живот......

Естествено, има много други сценарии, кой от кой по-мрачен. Като например възможността Гондорците да стават все по-надменни заради влятата елфическа кръв у тях (а елфите умеят превъзходно да бъдат надменни).

Но аз залагам в сценария си презумцията, че това е свят наистина различен от нашия и затова не е необходимо нещата да стават по един и същи начин. А и, както май вече казах, в книгата има толкова много красота, защо да я няма и в бъдещето на Средната земя?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.