Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:34 28.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема илюстрации към Хобитът  
Автор Ceвepин (обичащ)
Публикувано29.01.03 17:08



Всъщност става дума за илюстрациите на Туве Янсон към финладското (струва ми се) издание на "Хобитът". За тези които не знаят - Туве Янсон е детска писателка (и илюстратор между другото) и има едни много прекрасни и странни приказки за Мумин троловете.



От доста време се опитвам да открия нейните илюстрации към "Хобитът" и най-после успях... :)))

За всички които се интересуват:

Понякога опитвам да крещя
със бурята, препускаща из здрача,
поглъщаща бездънните недра...


Тема Re: илюстрации към Хобитътнови [re: Ceвepин]  
Автор Umai Maia ()
Публикувано29.01.03 21:51



Има ли къде да се прочетат приказките в интернет?



Тема Re: илюстрации към Хобитътнови [re: Umai Maia]  
Автор Strider (Elessar)
Публикувано30.01.03 06:06



Ами тук можеш да намериш една приказка: www.freewebs.com/solley/thetale.htm
А тук още една: www.geocities.com/pooh_bear_sf/fillyjonk.html
За съжаление, българското нет-пространство не изобилства от произведения на Туве Янсон, а тя е наистина великолепна детска писателка.

Not all those who wander are lost...


Тема Хммм...нови [re: Ceвepин]  
Автор Kpиc (Арбитър)
Публикувано30.01.03 09:33



...обидих се аз на предположението, че мога да не знам коя е Туве Янсон....
Аз имам 3 нейни български книжки и 2 на английски, ако някой се интересува.

"...а мама и татко ще плачат докато се удавят и от цялата работа няма да излезе нищо друго освен едно голямо нищо и само хиените ще вият в нощта..."



Тема ти пък...нови [re: Kpиc]  
Автор Ceвepин (обичащ)
Публикувано30.01.03 13:03



Аз си мисля, че повечето хора тук (или поне половината) не са я чували.

Аз за съжаление съм чел само една нейна книжка... Всъщност като бях малък ми четяха от нея. Издание на "Народна култура" струва ми се. Наскоро гледах, че са издали 2-3 нейни книжки ама все още не съм стигнал до купуването им.

Спомням си преди няколко години бях попаднал на едно детско по Cartoon Network по нейните приказки за Мумин... и бяха използвали нейните илюстрации за анимацията... накефих се тотално...

Къде го Снусмумрик?

Понякога опитвам да крещя
със бурята, препускаща из здрача,
поглъщаща бездънните недра...


Тема Re: ти пък...нови [re: Ceвepин]  
Автор Mirkwood (elf)
Публикувано30.01.03 23:42



А малката Мю и сестра и Мюмлата?
Аз съм чела Омагьосана зима и Невидимото дете.
Отраснала съм с тези книжки....

The winter is coming...


Тема Еххххххнови [re: Mirkwood]  
Автор Gallandro (Ал Кохоне)
Публикувано31.01.03 10:26



Небето беше почти черно, а осветеният от луната сняг - ярко син.

Морето спеше спокойно под ледената покривка, а дълбоко в земята сред корените на дърветата всички малки животинки и насекоми чакаха пролетта. Но до нея оставаше много време - новата година едва едва беше започнала.

Там където долината плавно преминаваше в планина, в снега се беше сгушила една къща. Тя напомняше причудлива снежна преспа и изглеждаше много самотна. Съвсем близо между заледените брегове се виеше черна, като въглен река, бързото течение не й позволяваше да зъмръзне никога. По моста нямаше следи, никой не беше минавал и през преспите около дома.

В къщата беше топло. В печката бавно гореше огън. Пробиващата си през заснежените прозорци лунна светлина осветяваше белите чаршафи, които покриваха мебелите през зимата. А в гостната, където гореше печката, цялото семейство муми троли спеше дълъг зимен сън.

П.П. Извинявам се за нескопосания си превод, ама я нямам на български .

IF JADEN THEN
GOTO BIRARIA

Редактирано от Gallandro на 31.01.03 11:43.



Тема пролетна песеннови [re: Gallandro]  
Автор Ceвepин (обичащ)
Публикувано31.01.03 15:59



В една спокойна, безоблачна вечер в края на април Снусмумрик вече се озова толкова далеч на север, че по северната страна на възвишенията още лежаха снежни петна. Цял ден бе вървял през непокътнати местности, а над себе си чуваше непрестанно виковете на прелетните птици. И те като него се прибираха от юг. Вървеше леко, защото раницата му беше почти празна и нямаше какво да го тревожи. Радваше се на гората, на времето и на себе си. Утрешният и вчерашният ден бяха еднакво далеч, а сега слънцето блестеше яркочервено между брезите и въздухът бе прохладен и мек.
"Такава вечер заслужава една песен", мислеше си Снусмумрик. Една нова песен, в която да има една част очакване и две части пролетна тъга, а останалото да изразява безмерното му блаженство, че може да се скита, да е сам и да му е хубаво, когато е сам със себе си.
Тази мелодия се въртеше под шапката му от няколко дни, но той не се решаваше да я извади наяве. Тя трябваше да улегне, да се превърне в такова весело убеждение, че когато докосне устната хармоника, всички звуци веднага да скочат по местата си. Ако прибърза да ги извади, те можеха да се заинатят и песента му да излезе само полухубава, а можеше и да му мине настроението и вече никога нямаше да успее да ги улови както трябва. Мелодиите са сериозни работи, особено ако трябва да станат хем веселички, хем тъжнички. Но тази вечер Снусмумрик вярваше в своята песен. Тя съществуваше, беше почти готова и щеше да стане по-хубава от всички, които беше измислил до сега. А когато пристигне в Муминската долина, ще я изсвири седнал на моста над реката и Муминтрол веднага ще каже:
- Чудесна е! Ужасно чудесна!

Понякога опитвам да крещя
със бурята, препускаща из здрача,
поглъщаща бездънните недра...


Тема Re: пролетна песеннови [re: Ceвepин]  
Автор Kpиc (Арбитър)
Публикувано31.01.03 17:07



Пролетна песен... Най-любимата ми приказка. следвана от Филифьонката, която вярваше в бедствия и Хемулът с градината...

Ти-ти-ооооооооо...



Тема Re: илюстрации към Хобитътнови [re: Strider]  
Автор Umai Maia ()
Публикувано31.01.03 21:50



Благодаря ти. Ще отида.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.