Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:25 28.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема мелодия на езицитенови  
Автор Ceвepин (обичащ)
Публикувано05.01.03 10:42



Как намирате звученето на езиците на Толкин? М?
Приятно или е изкълчи-език? Или като кажете няколко думи на елфически се чувствате все едно говорите на езика на Господ?

Лесен ли ви изглежда или труден? Бихте ли седнали да учите езиците на Средната земя? Аз при достатъчно време бих седнал. Даже предлагам да се създаде такава дисциплинав университетите...

Например на мен лично мородорския не ми се стори толкова foul. Даже ме накефи, че може да е такъв зъбобол...



Dar fys mavel gom co palt 'Hoc
Pys go iskili far maino woc?
Pro si go fys do roc de
Do cat ym maino bocte
De volt fact soc ma taimful gyroc!


Понякога опитвам да крещя
със бурята, препускаща из здрача,
поглъщаща бездънните недра...


Тема мелодия на езицитенови [re: Ceвepин]  
Автор Aledar (демон)
Публикувано05.01.03 11:47



Доста от имената според мен са изкълчи-език, както ги наричаш ти самия... Ако просто погледнем картата на която и да е земя, ще установим, че съществата с времето са склонни да опростяват названията - особено на често употребяваните думи и имена.

Аз лично имам сериозен проблем при запомнянето на някои названия - особено като Толкин каже нещо от рода на : "... реката, която елфите назоваваха Хикс, хората - Игрек, а според джуджетата - нещо съвсем друго.(да не говорим за хобитите)"

Елфическият не е с нищо толкова особен - просто е много мек език с наблягане върху буквите "е" и "и", леко удължени, което създава мелодията.

Нищо не разбирам от Толкин. Просто така го чувствам.

dear god make me a bird so I can fly far far away from here

Aledar~


Тема Re: мелодия на езицитенови [re: Ceвepин]  
АвторUmnichca (Нерегистриран)
Публикувано05.01.03 15:54



Езиците са си супер!! Че са трудни, никой не отрича. Но който иска да ги учи, има големи възможности. Във www.uib.no/People/hnohf могат да се теглят on-line уроци по всички Толкинови езици. А има и on-line преводи от елфически на английски http://aetherars.com/books/dictionary/elfish-translators.html
Така че, който иска може да се пробва.



Тема Re: мелодия на езицитенови [re: Ceвepин]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано06.01.03 22:05



в университетите ??
стига бе, малко ли други глупости се учат там, че и тва
който иска да се мъчи дома...
а че кълчи език тва е ясно, то и заради туй звучи добре



Тема Re: мелодия на езицитенови [re: Mist]  
Автор AdanedhelМодератор (колдун)
Публикувано07.01.03 11:53



Вече в доста университети по света се преподава Толкинистика или поне Лингвистика на елфическите езици.






Тема Re: мелодия на езицитенови [re: Adanedhel]  
Автор Aledar (демон)
Публикувано07.01.03 12:07



Боже, светът наистина се е побъркал.

dear god make me a bird so I can fly far far away from here

Aledar~


Тема Re: мелодия на езиците [re: Adanedhel]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано07.01.03 14:31



и какъв е смисъла ?
или просто за да изкрънкат някой кинт от маниаците...



Тема Re: мелодия на езицитенови [re: Mist]  
Автор AdanedhelМодератор (колдун)
Публикувано07.01.03 22:10



Аз лично бих бил много щастлив да преподавам такова нещо Хем ще се занимавам с нещо, което ми е интересно, хем ще ми плащат.




Тема Re: мелодия на езицитенови [re: Adanedhel]  
Автор Umai Maia ()
Публикувано11.01.03 19:22



Да, дори някъде четох, че за филма са имали такъв консултант... Но дали им е помогнал...



Тема Re: мелодия на езицитенови [re: Ceвepин]  
АвторNirnaeT (Нерегистриран)
Публикувано20.01.03 22:11



Spored men to ne samo v universitetite ami i v srednite u4ili6ta ama zadaljitelno,prosto zadaljitelno trqbva da se u4at elfi4eski ezici.Prosto e neobhodimo.Az li4no predpo4itam da se izu4ava Kueniq.Vie kakvo 6te kajete???




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.