Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:25 15.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема мен пък ми е интересно защонови  
Автор Гpaxчe (СУпичка)
Публикувано15.08.02 15:22



при бай ти Толкин няма две неща:
- няма животни
- няма цветнокожи /не говоря само за негри/
??????

I did it!!!


Тема interesen vypros [re: Гpaxчe]  
Автор no^name ()
Публикувано15.08.02 18:11



ami da, ne se bqh setila za podobno neshto..koi go znae, moje da razchita poveche na izmislenite syshtestvaq a ne tolkova na jivotni..a za tzvetnokojite...naistina nqmam obqsnenie :)

"Пътят на война е равновесието между ужаса и чудото да си човек." -Кастанеда


Тема има и дветенови [re: Гpaxчe]  
Автор Firefox (nostalgic)
Публикувано15.08.02 20:12



Макар че, от животинското царство всъщност са по-застъпени птиците. Все пак ако те интересуват животните като герои - прочети за храброто куче Хуан, което Лутиен яздела когато предизвикала саурон в кулата му, за да освободи Берен, или пък вълка Кархарот, който Моргот хранел от собствената си ръка с кърваво месо, докато не станал толкова голям, че самият мрачен владетел се страхувал от него. Орлите на Манве са нещо друго което можеш да разгледаш и ако не по-митично представените в силмарилион "бомбардировачи" обсипващи Нуменор с мълнии преди падението на Дарената Земя, то поне за Торондор - краля на орлите, който спасява Билбо, Гандалф и джуджетата в "Хобитът", а после отново Гандалф, но този път от кулата Ортанк.

За цветнокожи малко се говори, и без това в средната земя си съществува расово излишество и без хората да се делят на видове, но все пак именно човеци цветнокожи има и това са харадците, които са подвластни на Саурон. В голямата битка накрая са споменати, а бойните им слонове (не помня как се казваха) са едно от най-страшните оръжия на тъмния съюз.

Та от всичко има, само трябва да се чете.

Совите не са това, което бяха...


Тема Re: мен пък ми е интересно защонови [re: Гpaxчe]  
Автор Gandalf (толкинист)
Публикувано16.08.02 20:50



Ами то не е казано, че трябва да има а все пак тъмнокожи хора е казано че има. За животните си почти прав, на места където е нужно да каже за тях го прави но определено е пестелив. Напеимер вълците които нападали хобитово и т.н. ....

ЛУД УМОРА НЕМА
Избери отново


Тема Re: мен пък ми е интересно защонови [re: Gandalf]  
Автор Adanedhel (Master of Doom)
Публикувано17.08.02 11:42



Да, но пък говори много за коне - конете на Рохиримите, Рохалор (конят на Финголфин) и мн. др. знайни и незнайни... Иначе има мечки (Беорн властвал над много и той самият можел да приема формата им), вълци (самия Саурон се превръщал в такъв), земеслоните (просто старонглийско име за слон), за орлите вече споменахте... Има и много много други. Наистина, вярно е че растенията са много по-застъпени, но и има и много животни.


A Turin Turambar turun ambartanen

Тема Re: мен пък ми е интересно защонови [re: Adanedhel]  
Автор Гpaxчe (СУпичка)
Публикувано19.08.02 13:41



има един нюанс - животните присъстват, но някак главно като тотеми, полубожествени създания или превъплащения на някой от божествените.. Четейки, оставаш с впечатлението, че в тяхните гори не живеят животни а троли и орки.
Що се отнася до цветнокожите, до хората от Юга /лошите хора от юга/ ако не ми изневерява паметта - те бяха по-мургави, тъмнокоси, но не и от друга раса.

I did it!!!


Тема : ) тцнови [re: Гpaxчe]  
Автор Firefox (hate Mondays)
Публикувано19.08.02 16:41



...изневерява ти явно паметта : ), точно черни са си. Не, че мога да ти цитирам страница и ред където е казано това в прав текст, но най-малкото по всички картинки така ги рисуват. Направо не ми се мисли за създателите на филма като дойде 3-а част : ) - то не е расизъм, то не е чудо!... : )))

Иначе за животните си права донякъде - в повечето случаи, когато въобще се споменават, са все в някакъв полумагичен ореол, но това само по себе си е обяснимо - стила и гледната точка която се "натрапва" на читателят е преди всичко тази на елфите и хората от групата на "Елфическите приятели". Иначе бегло се споменава наличието и на други, съвсем обикновени животни най-вече, когато се казва, че едикойси е отишъл на лов и т.н., т.е. косвено. Ако искаш лишен от всякакъв ореол на очарование поглед върху животните - чети частите свързани с хобитите. Те просто да се скъсат не успяват да са така магически възвисени като елфите и техните човешки подражатели.

Tell me why I don't like mondays... I wanna shoot the hope day down...



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.