Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:25 15.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Ядосаха ме...нови  
Автор Jill (на война)
Публикувано15.07.02 22:27



... така ... сега е мой ред...
След някоко минутен спор и сериозно въудушевяване от моя старана стигнах до следния въпрос: Що е то Елфите, Какво дирят света на средната земя, Цел в живота ли... що ли...
Аз имам определено мнение, но за сега ще се въздържа от изказвания, първо вас да ви видя ... и, ще си призная, поради ограниъен нет-ресурс... та така...

"Не съм ли ти казвал вече, че всичко започва и свършва в Библиотеката" Ютакалтинг


Тема Re: Ядосаха ме...нови [re: Jill]  
Автор lronMaiden (vampire)
Публикувано16.07.02 14:54



Струва ми се, че винаги са се опитвали да пазят и подкрепят хората...
Едва ли е това, не знам...

You will beg for death before the end!!...


Тема Re: Ядосаха ме...нови [re: Jill]  
Автор Laa_Laa (terrorist)
Публикувано16.07.02 15:26



Elfite ako ste zabelqzali za wyzhwalqni ot wsi4ki,oswen djudjetata
A ina4e az gi smqtam za mnogo qki sy6testwa

One Ring to rule them all,
One Ring to find them
One Ring to bring them all


Тема Re: Ядосаха ме...нови [re: Laa_Laa]  
Автор Bamfi (WorldWideWeb)
Публикувано16.07.02 19:46



абе мен ме дразни това, че все първородните та първородните...та кво хората също не живеят малко в сравнение с днес...



WorldWideWeb


Тема Re: Ядосаха ме...нови [re: Bamfi]  
Автор Jill (на война)
Публикувано17.07.02 12:50



Аз си мислех по-скоро за елфите като за носители на културата и красотата в средната земя.... всъщност целия спор започна от това, че мой приятел се похвали, че в момента трепел елфи в някоя от мисиите на Warcraft... от там стигна до извода, че дори и в света на Толкин елфите са безполезни, докато примерно джуджетата се занимават с минно дело, хората строят градове и изнасят битките и т.н. и пр. ...

"Не съм ли ти казвал вече, че всичко започва и свършва в Библиотеката" Ютакалтинг


Тема Re: Ядосаха ме...нови [re: Jill]  
Автор Gandalf (толкинист)
Публикувано17.07.02 13:04



Мисля че точния ортговор може да ти даде само Толкин, но като се замисля за това какво е писал тои относно създаването на самите елфи от Еру а после и създаването на хората ... ми се струва че тук има взаимствани елементи от библията. Какато повечето предполагам знаете Толкин е отгледан в религьозна среда и това несъмнено дава отражение върху творчеството му. От друга страна когато израства и почва да се влече от древни езици и култури, интереса му към скандинавските такива е несъмнен. И тоява как по-точно влиае на расите в Средната земя? Много просто. Елфите в слуачая са взаимствани от скандинавската митология, при тях си личи елемента на приказното, докато при хората се забелязва типично библейския мотив. Само господ знае какво ще стане след така нареченото "трето пришествие" по същия начин и в Средната земя само Еру знае какво е отредено за хората.
Та за мястото на елфите според мен е да носят магичното.

ЛУД УМОРА НЕМА
Избери отново


Тема Re: Ядосаха ме...нови [re: Jill]  
Автор Zeus (империалист)
Публикувано17.07.02 15:02



Елфите са духовни същества.

Звездите са звезди, защото са високо.


Тема Re: Ядосаха ме...нови [re: Jill]  
Автор mirkwood (елф)
Публикувано18.07.02 00:07



Доколкото познавам творчеството на Толкин /а аз познавам съвсем малка част - Хобитът, Властелина и Силмарилион, при това ги прочетох съвсем скоро и не съм ги препрочитала/, мисля че елфите са нещо като баланс в Средната земя - в смисъл че те са съчетали няколко качества - обичат земята, зеленината и природата, такава, каквато е създадена от Айнурите; има мъдростта и дълголетието, взаимствано от валарите; притежават определена власт, дадена им от трите елфически пръстена; орките са елфи, подчинили се на силите на злото и т.н.
Не съм се задълбочавала във всяко изречение от книгите, но с такова чувство останах след като ги прочетох-може и нищо да не съм разбрала :)))))
Джуджетата са описани по много аналогичен начин /макар и с други качества/, но може би защото Толкин не им отделя толкова голямо внимание, те не получават тази романтична окраска като елфите поне в моите представи.
Абе с две думи: елфите много ме кефят

Free Peoples of the World: Elves, Dwarves, and Men...


Тема Ама ще ми мине...нови [re: Gandalf]  
Автор Jill (на война)
Публикувано20.07.02 22:04



... всъщност, ако трябва да питаме автора за всяка написана дума и измислен герой ще стане много скучно или най-малкото ще имаме ужасни затруднения с намирането на свестен некромант/ясновидец/говорител на мъртвите, за да се изясни въпроса. В крайна сметка, когато една история е завършена, тя е завършена, а останалото е въпрос на лична интерпретация. Иначе сравнението ти е много добро... дори бих могла да го приема.

"Не съм ли ти казвал вече, че всичко започва и свършва в Библиотеката" Ютакалтинг


Тема Re: Ядосаха ме...нови [re: Zeus]  
Автор Jill (на война)
Публикувано20.07.02 22:11



Ахъммм.. това твърдях и аз. Ама, видиш ли,... някои смятат, че елфите са безполезни! Хората изнясяли по-голямата част от битките, джуджетата са миньорите... и т.н. Ама ще му влеем разум в главата на въпросния ми съквартитант... ако ще да си счупя ръката в овнешката му глава.

"Не съм ли ти казвал вече, че всичко започва и свършва в Библиотеката" Ютакалтинг



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.