Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:51 09.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Изпитания от втория ден  
Автор Неизвестен потребител ()
Публикувано13.04.00 04:26



Ден втори - Вчера освобождавахме наивници - казал кралят на своя министър. - Всичките трима се измъкнаха! Добре, днес имаме още петима, а аз ще измисля за тях нещо по-мъчително. - Блестяща идея, ваше величество! - подкрепил го министърът. И за всички изпитания от този ден относно лявата стая (№1) кралят заявил следното: - Ако в тази стая има принцеса, то твърдението на табелката е истинно. Ако има тигър, то е лъжливо. В дясната стая (№2) всичко било наопаки: заявлението на табелката било лъжовно, ако в стаята има принцеса, и вярно, ако там стои тигър. Но отново е напълно възможно и в двете стаи да има принцеси или пък да стоят само тигри, или, накрая, в едната стая да има тигър, а в другата - принцеса. Четвърто изпитание Обявявайки тези правила, кралят посочил двете нови табелки на затворника: 1 стая: В двете стаи има принцеси 2 стая: В двете стаи има принцеси Коя от стаите следва да избере този път затворникът? Пето изпитание Условията са същите, а табелките следните: 1 стая: В крайна сметка в една от стаите има принцеса 2 стая: Принцеса има в другата стая Шесто изпитание С тази задача кралят особено се гордеел, както и със следващата след нея. 1 стая: Каквото и да избереш - все е едно 2 стая: Принцеса има в другата стая Как трябва да постъпи затворникът? Седмо изпитание Сега на табелките било написано: 1 стая: Каквото и да избереш - голяма е разликата 2 стая: По-добре е да се избере другата стая Изпитание осмо - На вратите няма никакви табелки! - възкликнал следващият затворник. - Съвършенно вярно, - отбелязал кралят. - Току-що са ги изготвили и не са смогнали да ги поставят. - Та как е възможно да избирам? - попитал затворникът. - Ето табелките - отвърнал кралят. * В тази стая има тигър * В двете стаи има тигри - Твърде мило - обезпокоил се затворникът, - ами коя къде да е? Кралят се позамислил. - А това въобще не ти се налага да знаеш - казал той накрая. - Задачата се решава и така. Само не забравяй, разбира се, - добавил той - че ако има принцеса в лявата стая, то твърдението на табелката е истинно, а ако там стои тигър, то е лъжливо. За дясната стая - всичко е наопаки. Какво е решението на задачата в този случай? Реймънд Смалиан Весело трошене на глави! Неизвестен потребител

Тема Отговори от втория деннови [re: Неизвестен потребите]  
Автор zh ()
Публикувано13.04.00 12:50



така... да се пробвам, а? макар, че на мен принцеси не ми трябват - освен да си избодем очите с тях;))))) виж, някой принц да беше...хехехе *анализ на условието/това ми помага при решението/- възможностите са следните: 1стая 2стая 1. ист -П ; ист -Т 2. ист -П ;лъжа -П 3. лъжа-Т ; ист-Т 4. лъжа-П ;лъжа-П ІVто изпитание: това твърдение като надпис на 2ра стая може да бъде само лъжа!/не може принцеса и истина/, следва, че има П във втора стая. ами това е достатъчно!!!!! да си отваря 2та стая!!! все пак какво има в 1та? щом не е истина втория надпис /две П/ и щом във втората има П, не остава нищо друго освен да е Т в първата. оказва се, че е достатъчен само втория надпис. отговор: във 2ра стая е П Vто изпитание: започвам от втория надпис: "в 1ва има принцеса" - ако е лъжа- варианта е 1ва-Т /от надписа/; 2-ра- П /от условието/. обаче при тигър в 1ва значи лъжа за 1ви надпис, а по горните съждения се оказва истина - т.е. противоречие, отпада варианта. остава другия: - той е истина - следва Т във втора стая и П в първа. противоречи ли на другия надпис? - не. така че: отговор: избира 1ва стая VІто изпитание: да видим 1вия надпис: - ако е истина: 1. има в 1ва П 2. в двете стаи има едно и също /щото е все едно, нали така?/ та оттук следва варианта П,П. обаче така 2рия надпис става истинен /има П в 1та/ и противоречи на наличието на П във 2та/което предполага лъжа/ - значи този вариант не става. - ако е лъжа 1вия: 1.в 1ва има Т 2. в двете има различни твари /абе знае ли човек?!-принцесата може да се окаже тигрица!!!;))))/ от тук следва варианта - Т,П, което не противоречи на отрицанието на втория надпис /просто във 2ра има П/ отговор: да отваря 2ра стая VІІмо изпитание: прилича на горното. -ако е истина, то обитателите са различни и са П,Т. Т във втората - 2ри надпис истина - е да! истина е! -ако е лъжа, то единствения вариант е Т /щото е лъжа/, Т/щото трябва да са еднакви/. обаче противоречи на истинния в този случай втори надпис, че е по-добре да се избере другата стая. не става! остава отговор: 1ва стая с П VІІІмо изпитание: надписът "в тази стая има тигър" може да стои само на 2ра стая - и Т казва, че е Т /истината/, и П, че е Т /лъже/. а в 1ва- П и Т казват, че са П. другия надпис остава за 1ва. но той може тук да бъде само лъжа /не може Т в 1ва да казва истината/. следва, че в 1-ва има Т, който лъже, че и в другата има тигър. от тук става ясно, че във 2та има П. та ето и последния отговор: да отваря 2ра стая и да заминава на Канарските острови, дето другите вече живот си живеят!!!:)))) весел ден на всички!

Тема Изпитания от втория деннови [re: Неизвестен потребите]  
Автор Камея ()
Публикувано14.04.00 01:49



А защо да не се пробвам аз? Четвърто изпитание Ако в ст. 1 има принцеса, надписа е верен, значи и в ст. 2 също има принцеса, но тогава надписа трябва да лъже, а това е противоречие откъдето следва, че в ст. 1 няма принцеса, там не пристъпям. Ако в ст. 2 има тигър надписа трябва да е верен, което е противоречие с надписа. Следователно в ст. 2 няма тигър, аз лично там влизам! Пето изпитание Ако в ст. 1 има тигър, то надписа е лъжовен, значи в нито една от стаите няма принцеса, в ст. 2 тогава също има тигър. Но това е противоречие с надписа, който трябва да е верен.... Значи в ст. 1 няма тигър, а принцеса. Там съм! Шесто изпитание Ако в ст. 1 има принцеса, значи и в ст. 2 също. Тогава надписа трябва да лъже, че принцесата е в другата стая. но това е противоречие. Значи в ст. 1 няма принцеса. Но ако има тигър надписа лъже, значи не е все едно какво ще се избере. Ако в ст. 2 има принцеса - надписа е лъжовен и той наистина Е. Противоречие няма. Във втора стая съм. Седмо изпитание Уф....ама и то е ласно, я да видя Осмото изпитание Разглеждам случая в който надписа "В тази стая има тигър" виси на ст. 1, а "В двете стаи има тигри" - на ст. 2 В ст. 1 няма принцеса - надписа трябва да е верен, а това е очевидно противоречие. Ако има тигър пък надписа трябва да е лъжовен, което отново е противоречие. Това води до погжрешността на допускания случай. Значи "В двете стаи има тигри" виси на ст. 1, а " В тази стая има тигър" - на ст. 2. Принцеса в ст.1 отново няма - би било противоречие. Ако има тигър в ст. 1 надписа е лъжовен, значи няма тигри и в двете стаи. Но ако в ст. 2 има принцеса надписа трябва да е лъжовен и той наистина Е. Противоречие няма, така че смело нахълтвам във 2 стая! Е, толкоз от мен, бъдете здрави всички, а ти, Неизвестни, надявам се да ме затрудниш със следващи публикации!

Тема Драга ZH,нови [re: zh]  
Автор Неизвестен потребител ()
Публикувано14.04.00 01:52



радост е да чуя, че те радвам! Едно обаче не мога да направя - не искам да се отклонявам от текста на Смалиан, иначе бих заменил тигрите и принцесите с един-единствен принц - за теб! Приятни дни и безкрайни нощи! Очаквай нови загадки! Неизвестен потребител

Тема потребителю,нови [re: Неизвестен потребите]  
Автор zh ()
Публикувано24.04.00 23:11



много мил постинг! благодаря!:))) не ми се искаше да разводнявам задачата с отклонения, но след известно отсъствие забелязвам спад в активността на забавляващите се:( та, докато очаквам, ще се постарая и аз да намеря нещичко за подкрепа:))) сърдечен поздрав! zh

Тема Направи го,нови [re: zh]  
Автор Неизвестен потребител ()
Публикувано25.04.00 02:32



тъй като аз се отказвам. Хубавото е, че се създаде традиция, която ми е много симпатична. За напред ще разчитам на усилията на останалите ентусиасти. До писане: Неизвестен потребител


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.