Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:09 01.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема малка задачканови  
Автор chickz ()
Публикувано05.10.08 22:15



На кои от шестте думи на български съответстват същите на суахили?
Решението е изцяло логическо.Интересува ме най-вече пътя на решаване на проблема :) :

голяма река, човек,козичка,великан,коза,гост

mbuzi,mtu,jito,mgeni,kibuzi,jitu

Whatever you`re thinking and feeling today is creating your future



Тема Ето!нови [re: chickz]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано06.10.08 11:15





Ще си го разпечатам това и довечела, на третата водка дано разбера нещо.

Като ги гледам тези фрактали, ми замириса на бифуркации и "Теория на хаоса и катастрофите".



Тема Re: Ето!нови [re: bugler]  
Автор chickz ()
Публикувано08.10.08 23:08



Това и аз можех да ти го приложа като решение,но не е там въпроса!
Исках логично и ясно обяснение,а не извлечене от нашият най-любим познайник google!!!Резултата и аз си го зная:)
Това е най -дебелашкото обяснение!
Все пак някой не може ли без да хитрува и да рови да ми обясни на кратко как е достигнал до каквото и да е решение...независимо дали резултата е правилен?
Ако все пак има ентусиасти,нека се погъделичкат...къде остава удоволствието иначе?

Whatever you`re thinking and feeling today is creating your future



Тема Ми, какво да направя, като авторътнови [re: chickz]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано09.10.08 14:55



на тази задача е езиковед??? Аз чета решението и не мога да го проумея, ти искаш сам да се оправя!

Явно съм много тъп.

А, ти реши ли я сам?



Тема Re: Ми, какво да направя, като авторътнови [re: bugler]  
Автор chickz ()
Публикувано10.10.08 13:52



Там е работата,че я реших на половината...от там нататък логиката ме изостави.Макар,че изобщо не съм съгласна с неговата логока-много е субективно всяко решение в случая.Явно и аз съм много тъпа,защото нищо не вдянах от написаното!Още по странно е,че тази задача и още няколко такива ни поставиха по "въведение в дизайна" , което ме озадачи двойно повече!!!Изобщо не е свързано с дисциплината,но нейсе...

Whatever you`re thinking and feeling today is creating your future



Тема Моят отговорнови [re: chickz]  
Автор Mиpa_M (обича кафе)
Публикувано21.10.08 10:10



...който според сайта, към който сте дали линк, се оказа неверен:

mbuzi - великан
kibuzi - голяма река
mtu - човек
jitu - коза
mgeni - гост
jito - козичка


Как разсъждавах: m- ще да е общото за "човек" - имаме три думи, означаващи някакъв човек (гост, великан и "просто човек", както се пее в оная песен), и думите с m- отпред са три. Други три думи, които да имат нещо общо помежду си, не видях.

ji- го има два пъти, то ще да е свързано с козата. "Просто козата" ще да е "jitu", защото и при m-то, при човека демек, я има тази наставка. "Mtu" излиза да е "човек".
За "голям човек" и "голяма река" идеално пасват "mbuzi" и "kibuzi".
За малката коза и за човека, дошъл на гости, остават "jito" и "mgeni" (и също пасват).





П.П. Ето пълния отговор на потребителя eldred от един друг сайт:

Представка "ji"- голям
Представка "m"- нормален
Представка "ki" - малък

kibuzi - козичка
mbuzi - коза
mtu - човек
jitu - великан
jito - голяма река
mgeni - гост


Очевидно, за да се получи този отговор, гостът не се смята (от граматическа, или не знам и аз как да се изразя, гледна точка) за вид човек, а делението на видове е само според размера. Нищо против, ама да бяха взели по-неутрална дума като "сандък", "ябълка" или каквото се сетите, за да не се объркват хората като мен.
Освен, разбира се, ако гостът не е сложен специално именно с цел да трябва да се сетиш, че наставките отразяват само един признак - размера.

Редактирано от Mиpa_M на 21.10.08 14:07.



Тема Re: Моят отговорнови [re: Mиpa_M]  
Автор chickz (creative)
Публикувано27.10.08 01:42



тук има много повече логика!
Благодаря!

Whatever you`re thinking and feeling today is creating your future



Тема Re: Моят отговор [re: chickz]  
Автор Mиpa_M (обича кафе)
Публикувано27.10.08 12:52



Тя и другата логика е същата, само дето не брои госта за човек.



Горе-долу е следното:
Видели сме вече, че при някои думи се повтаря първата част, а при други - втората. Това ясно.
Нещо в думата отразява размера. Това нещо е или представка (първата част на думата), или наставка (втората част), ама не знаем още кое от двете.

Имаме три думи за нещо средно по размер (коза, човек и гост), две за нещо голямо (голяма река и голям човек) и една за малко (малка коза).
От друга страна, имаме двама човека (среден и голям), две кози (средна и малка), една река (голяма) и един гост (среден).
Имаме и три m-та, две ji-та и едно ki-. Трябва да намерим това коренът ли е, или "размерът". Явно е размерът, защото съответства по брой на срещанията (3-2-1). Т.е. размерът се означава с представка, а не с наставка (отпред, а не отзад).
Гостът, както казахме, не е човек и човеците са двама, а не трима, значи корен, който да се среща три пъти, нямаме.
Втората част от думата остава да е коренът.
M-, което се повтаря три пъти, е средното нещо, ji-, което го има два пъти, ще да е голямото, защото имаме две големи неща.
Имаме двама човеци, единият голям, другият - среден. В двете групи дотук на средни и големи неща повтарящата се част е -tu, значи това е човекът. Голямото е ji-, както казахме - има го два пъти и големите неща са две. Jitu е великан, mtu - средно голям ;-) човек. Другото голямо е jito - голяма река. -buzi се повтаря също два пъти, значи е козата, който корен трябва да го има два пъти.
И така.

Редактирано от Mиpa_M на 27.10.08 12:55.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.