Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:11 15.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Още една задача за фалшиви паринови  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано07.01.08 14:55



Прилича на Лев-Толстоевата, но не е съвсем същата.
Слагам я тук съвсем не заради самата задача, а заради отговора и (или по-скоро единия от двата предложени отговора), даден в книгата, от която я взех. Спомних си как този отговор ме хвърли в дълбоко учудване. Направо в музиката ме хвърли.

След тежък размисъл стигнах до някаква идея на какво се дължи такъв отговор.
Та покрай Лев Толстой... намерих си книжката, преписах си задачката и отговора и ги давам дословно.

Така и така ще я пиша - нека първо само задачата. Иска ми се да проверя, както при Лев Толстой, дали отговорите ще са и този път различни. ;-) След ден-два ще напиша и отговорите.
Надявам се, че не наводнявам форума. Форумите са за всичко.

Задачата:
Един банкер в провинциално градче се разхождал по улицата, когато видял на тротоара 5-доларова банкнота. Вдигнал я, запомнил номера и се прибрал вкъщи да обядва. Жена му му съобщила, че месарят е изпратил сметка, че му дължат пет долара, и тъй като единствените пари, които имал, била намерената банкнота, той и я дал и тя платила на месаря. Месарят платил с нея на един скотовъдец при покупката на едно теле, скотовъдецът на свой ред платил с нея на една перачка, а тя, помнейки, че дължи на банката пет долара, отишла там и платила дълга. Банкерът познал номера на намерената от него банкнота, която до този момент била изплатила дългове на стойност 25 долара. При внимателна проверка той установил, че банкнотата е фалшива.
Какво е било загубено при цялата операция и от кого?

Редактирано от Mиpa_M на 07.01.08 14:57.



Тема Re: Още една задача за фалшиви паринови [re: Mиpa_M]  
Автор croesus (?!?)
Публикувано07.01.08 15:25



Загубила е банката - 5 долара. Другите нищо



А ако субектите на банката и на банкера съвпадат тогава никой нищо не е загубил.



Тема Субектите съвпадатнови [re: croesus]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано07.01.08 15:26



Субектите на банката и банкера. В задачата, де. Нещо като едновремешните лихвари.

Редактирано от Mиpa_M на 07.01.08 15:27.



Тема Re: Още една задача за фалшиви паринови [re: Mиpa_M]  
Автор mellisa (херцогиня)
Публикувано07.01.08 16:22



Аз имам два отговора, ще ги дам и двата. И мога да ги обоснова, но сега ме мързи


Единият е, че никой нищо не губи.
Вторият е, че всички губят по 5 долара без банката.

Ако обичам нещо, то са само камъните и земята.

Тема Re: Още една задача за фалшиви паринови [re: Mиpa_M]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано07.01.08 17:44



5 (фалшиви) -> банкер ->
-> месар ->
-> скотовъдец ->
-> перачка ->
-> банка -> 5 (фалшиви)

Ясно е, че месарят, скотовъдецът и перачката нито губят, нито печелят. Те получават заплащане срещу чужд дълг и плащат собствен дълг.

1. Ако банкерът и банката са различи.

1.1. Ако банката потърси сметка за фалшивите пари назад по веригата.

- Никой не губи нищо. (само банкерът губи илюзията, че е намерил нещо от стойност).

1.2. Ако банката не потърси сметка за фалшивите пари назад по веригата.

- Банката губи 5 лева, банкерът печели 5 лева.

2. Ако банкерът и банката са идентични.

2.1. Ако банкерът потърси сметка за фалшивите пари назад по веригата.

- Никой не губи нищо (само банкерът губи илюзията, че е намерил нещо от стойност).

2.2. Ако банкерът не потърси сметка за фалшивите пари назад по веригата.

- Никой не губи нищо (само банкерът губи илюзията, че е намерил нещо от стойност).

- escape velocity of growth -


Тема Отговорите от книгата дословнонови [re: Mиpa_M]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано08.01.08 12:56



Основният отговор:
След като фалшивата банкнота е участвала във всички операции, те са недействителни. По този начин всеки се намира спрямо своя длъжник в същото положение, както преди банкерът да намери банкнотата, с изключение на месаря, който дължи допълнително 5 долара на скотовъдеца за полученото теле.

И бележка в книгата под линия:
___________________
* Това решение може би съответства на американските закони, но логически не е задоволително. Всъщност всеки от участниците е дължал 5 долара и е трябвало да получи 5 долара. След като банкнотата е обиколила всеки, всички сметки са уравнени. Остава банкерът да я унищожи.



Не знам за вас ясно ли е, но аз, прочитайки първия отговор, започнах да мигам на парцали. Хубаво, приемам, че операциите са недействителни, че старото положение се връща, че всеки има да дава 5 истински долара на кредитора си, независимо от това, дали своите 5 на свой ред ще ги получи от своя длъжник. И ще се окаже набутан този, който не успее да си събере повторно парите от длъжника.
Ама какво му е особеното на месаря и какви допълнителни 5 долара?!

Поне да беше последен или първи в редицата, да кажеш, че мястото му е особено с нещо.

Добре, че чета английски и американски криминалета. Там героите от време на време получават по пощата сметка я от бакалина, я от шивачката.
Та явно особеното на месаря не му е това, че губи 5 долара повече, а това, че на скотовъдеца първо му се плаща, а после се взема телето, докато всички останали първо извършват услугата и после им се плаща. И "с изключение на месаря" не означава, че месарят ще се набута - означава, че само при него не се възстановява старото положение: за него старото положение е без купено теле, а за другите е "извършена услуга - неполучени пари" и то си се възстановява.



Тема Re: Отговорите от книгата дословнонови [re: Mиpa_M]  
Автор Cлapтибapтфacт (магратеанец)
Публикувано09.01.08 17:00



Аз не разбрах...



Тия фалшиви 5 долара в известен смисъл са истински, щом за тях са получавани стоки, тоест изиграли са ролята на разменно средство, която е една от основните роли на парите. Мисля, че никой не губи.

Не смотри на часы
Наше время еще не вышло
А в саду расцветают вишни
Утром влажные от росы

Тема Re: Отговорите от книгата дословнонови [re: Cлapтибapтфacт]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано09.01.08 21:32



Тоя дето е депозирал фалшивите 5 долара в банката се е минал, стига банкера да не потули случая, защото именно той е инициатора.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re:не съм чел отговоранови [re: Mиpa_M]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.01.08 12:59



и ми се струва, че губещият е този, който я е изтървал на тротоара. относно стойността на загубата - тя е или 5, или, да кажем 2 долара, колкото евентуално е струвала на самия фалишификатор нейната направа. зависи дали я е изгубил той или някой от следващото звено от пътя на банкнотата. :)
а, като цяло, икономиката е загубила разликата между 5 долара и себестойността за направата на банкнотата (ако приемем, че за вложените ресурси фалшификаторът е използвал нефалшиви пари. ако е използвал, там вече не знам) :)))

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Отговорите от книгата дословнонови [re: Mиpa_M]  
Авторqwe222 (Нерегистриран)
Публикувано01.02.08 16:14



Ами този основен отговор не струва дори и ако допуснем, че всички операции са недействителни (което е абсурдно).

Най малкото Месаря наистина дължи 5 кинта за полученото теле, но пък има съвсем истинско теле, на стойност 5 кинта.

Така че ако според американските закони всички сделки се сметнат за недействителни (и месаря върне телето) очевидно никой няма да е на загуба щото нищо няма да се е случило. Дори и банкера няма да е нито на печалба нито на загуба защото е намерил едни напълно безполезни 5 кинта.

Ако се мисли логично пак никой няма да е напред или назад, защото всеки веднъж е купил банкнотата(независимо каква и е стойността) за 5 долара (опраощавайки 5 доларов дълг срещу нея) и един път е продал банкнотата. Тоест дори и тази банкнота да струва (0,1,3,10000 долара) сметката е проста. Остава само банкера, който освен, че веднъж е продал и веднъж е купил веднъж е и намерил банкнотата което му носи печалба от стойността на банкнотата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.