Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:07 30.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Забавен тест  
Автор чoвekoлerлoxpaнoдeн (ComfortablyNumb)
Публикувано20.01.08 21:57



Попаднах на един доста занимателен тест и реших да го споделя с вас.
Лошата новина е, че теста е на руски език. Добрата новина е, че винаги можете да се оправдаете за някой грешен отговор с това, че теста е на руски.



_____________
And so I throw the windows wide
And call to you across the sky


Тема е на това ме хванаха само:нови [re: чoвekoлerлoxpaнoдeн]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано22.01.08 19:44



Кирпич весит 1 килограмм. Плюс ещё полкирпича. Сколько весит кирпич?
може би не си превеждам правилно въпроса -
аз го разбирам като - " тухла тежи 1кг+ още половин тухла " = т.е х=1+х/2
или точката е някаква измама?

те дават правилен отговор 1кг, ама на мен ми прилича на 2кг.

другото което не съм съгласен са свещите - "Горело 7 свечей. Три погасло. Сколько свечей осталось? " - те искат да кажеш , че са останали 3, щото другите са изгорели.. но се подразбира, че въпроса е свързан с момента на угасването на свещите, а тогава са си 7 . може би след няколко часа ще изгорят 4-те , но не и сега



Тема Re: е на това ме хванаха само:нови [re: Milenn]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано22.01.08 21:09



И мен точно на тия двете плюс н тази за овцете - броих и умрелите като останали (нищо, че ще ги погребе - или изяде). Някъде съм я виждала задачата в подобен вариант и мислех, че и тук е същото.
За тухличката сигурно уловката е, че изречението свършваше до "весит 1 кг" и че другото изречение "Плюс още половин тухла" беше ново отделно изречение и няма връзка с това (а остава да виси някак си... хм... налудничаво). Ако изобщо е уловка, а не чисто и просто грешка, както реших аз, ама май не е грешка.



Тема Re: Забавен тестнови [re: чoвekoлerлoxpaнoдeн]  
Автор mellisa (минаващ)
Публикувано22.01.08 22:28



Аз пък не можах да се справя с въпроса за монетата и вероятно идва от превода. Защото какво аз си превеждам "Археологи нашли монету, датированную 35 годом до нашей эры" с Археолози намерили монета, датирана 35 пр.Хр. това е напълно възможно. Монетите по това време са познати вече от 5 века.

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!


Тема Въпросът енови [re: mellisa]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано22.01.08 23:49



...че са имали друго летоброене.





Тема Re: Въпросът енови [re: Mиpa_M]  
Автор mellisa (минаващ)
Публикувано22.01.08 23:59



Честно, не разбирам как това променя отговора...Но може и аз да съм професионално изкривена


Няма значение тяхното летоброене какво е, аз като намеря монета не я датирам към 718 година от основаването на Града, а казвам, че е от 35 пр.Хр. Така че за мен въпросът е неправилно поставен.
Но отново, може на руски да има друг смисъл, който да не схващам...

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Не е от езиканови [re: mellisa]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано23.01.08 00:10



"аз като намеря монета не я датирам към 718 година"
Идеята на въпроса е, че на монетата пише "35 г. пр. н. е.", т.е. че е датирана така не от теб, не от археолозите, не от този, който я е намерил - а от този, който я е отсякъл. Това се има предвид във въпроса. Просто самото изречение по различен начин си го схванала, не е от езика.
Каква ти е професията?

Редактирано от Mиpa_M на 23.01.08 00:14.



Тема Re: Не е от езиканови [re: Mиpa_M]  
Автор mellisa (минаващ)
Публикувано23.01.08 00:31



Разбрах, благодаря за обяснението


Археолог съм, от там моят език и схващане на фразата е друго. Ние казваме "монетата се датира към 35 пр.Хр" не в смисъл, че на нея пише, че е сечена 35 пр.Хр (точно така, както явно се е загатвало и във въпроса), а че годината, в която е сечена е 35 пр.Хр. А се разбира по цял куп други белези.
Не знам дали го обясних добре, но отново, благодаря

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: е на това ме хванаха само:нови [re: Milenn]  
Автор Пaлячo ()
Публикувано25.01.08 14:14



Ами работата е в точката...че е друго изречние и не се отнася към предното. Тухла тежи 1 килограм. Плюс половин тухла. (Второто само по себе си е пълна безмислица). Наистина е тъпо това.
И другото....горели 7 свещи, 3 изгаснали, колко са останали. Аз казах 7, не било вярно, останали 3(демек дето изгаснали, пък другите изгорели). Само че КОГА ще изгорят? след 5 часа, след 10? За кой момент се отнася въпроса. Ако изрично не е упоменато друго, се приема момента на последното действие - т.е, изгасването на 3-те свещи....в този момент.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.