Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:10 23.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Re: (Почти) позната задачанови [re: cka]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано13.05.05 21:27



Скромността краси човека - българска поговорка



Тема Re: (Почти) позната задачанови [re: edno momiche]  
Авторcka (Нерегистриран)
Публикувано14.05.05 00:03



1. Всяка скромност се нуждаe от разкраса - ::beep.skromnost:: поговорка.

в контекста на:
2. Никоя човешка скромност не ми е чужда.




Тема Re: (Почти) позната задачанови [re: cka]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано14.05.05 00:05



не се закачай с едно момиче..



Тема Re: (Почти) позната задачанови [re: edno momiche]  
Авторcka (Нерегистриран)
Публикувано14.05.05 00:24



Ако ще е , не играя повече, защото правилат ме объркват :)



Тема Re: (Почти) позната задачанови [re: Nedev]  
Автор ldle Fellow (лъв без опашка)
Публикувано16.05.05 09:28



Да, мисля че такова разбиване съществува. Да поставим единицата в едното подмножество. Тогава за произволно друго естествено число n, което се представя като произведение от прости множители така:
n = P1^A1*P2^A2* ... *Pn^An
да намерим общата сума на единците в двоичните представяния на числата A1, A2 ... An. Ако тази сума е четна, поставяме n в едно и също подмножество с 1, а ако е нечетна, го поставяме в другото подмножество.
Сега остава да покажем, че това разбиване на естетвените числа ни върши работа ( лесно се съобразява, че ако е така, то това е единственото възможно разбиване, защото ако допуснем, че има и друго, за най-малкото естествено число k, за което двете разбивания се различават, ще се получи разсинхронизация от 1 в броя представяния като произведение от различни числа, поради добавяне/премахване на варианта k=1*k). За целта е достатъчно за произволно естествено число n , да намерим взаимноеднозначно съответствие между представянията като
произведение от различни естетвени числа, за които горната сума е четна и тези, за които горната сума е нечтена.

Нека имаме едно такова представяне:
n = P1^A1*P2^A2* ... *Pn^An = k1*k2 = (P1^B1*P2^B2* ... *Pn^Bn)*(P1^C1*P2^C2* ... *Pn^Cn) ,

където Pi>Pj при i>j и k1 и k2 са с еднаква четност на горепосочената сума.
Тогава, понеже k1 е различно от k2, ще имаме най-малко i, за което Bi e разлчно от Ci, респективно ще имаме най-младши разряд, в който се различават двоичните представяния на Bi и Ci и ако в този разряд разменим стойностите на Bi и Ci, ще сменим четността на горепосочената сума за двата множителя, като запазим сумата Bi+Ci, а оттам и стойността на произведението - n.

Горното може и да не е вярно !


Тема Re: (Почти) позната задачанови [re: ldle Fellow]  
Авторska (Нерегистриран)
Публикувано16.05.05 12:37



Разпредели 1, р, р^2, р^3, р^4, р^5, р^6 и сметни за р^6 да видиш, че не ти се получава.

Ето:
{1, р^2, р^4, р^6} --------> 2 начина
{р, р^3, р^5} --------> 1 начин



Тема Re: (Почти) позната задачанови [re: ska]  
Автор ldle Fellow (лъв без опашка)
Публикувано16.05.05 13:38



Предполагам с p означаваш в случая произволно просто число. Тогава неправилно са ти разпределени p^2, p^3, p^4 и p^5

Горното може и да не е вярно !


Тема Re: (Почти) позната задачанови [re: ldle Fellow]  
Авторcka (Нерегистриран)
Публикувано16.05.05 22:43



Добре, не съм видял правилно, че разглеждаш двоично представяне.



Тема Re: (Почти) позната задачанови [re: ldle Fellow]  
Автор Nedev (член)
Публикувано17.05.05 14:55



Тва е в общи линии решението (така да се каже, доста накратко е казано - вярно, но откъде идва идеята не е ясно). Мисля обаче че ако човек не знае задачата със сумата, бая ще се поозори.



Тема Re: (Почти) позната задачанови [re: Nedev]  
Авторcka (Нерегистриран)
Публикувано17.05.05 21:19



Според мен, може да се тръгне със сметки за разпределянето на степените на някое просто число р в двете множества - оттам се очаква да се досетиш за бинарното представяне (аз така тръгнах, но имах грешка и нищо не изкарах). А после е ясно, че щом става за р^к, нещо сходно ще работи и за останалите числа.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.