Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:33 23.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Туристически неволинови [re: hm]  
АвторПoнaзнaйвaщ (Нерегистриран)
Публикувано02.06.05 10:43



1) N няма проблеми да е много по-голямо от реално използваните цветове. Просто всеки си казва всички цветове, които знае - правят едно обединение на тези цветове и номерират. Ако след това се появи цвят, който никой не го знае какъв е, то тогава няма смисъл да им слагат шапките на главите, а могат да им дадат да си ги гледат колкото искат - така или иначе няма да знаят какъв е този цвят. Поне аз от услоивието на задачата не останах с впечатление, че ще се появи цвят, който някой от туристите няма да може да назове, ако го види, а щом може да го назове, то значи го знае.
2) Да използва математически трик - това не видях да противоречи на условието на задачата? А и математическият трик се свежда до това да номерираш цветовете и след това да можеш да събираш и когато сумата ти стане по-голямо от N, то да вадиш N. Струва ми се доста по-просто от Африаканас.
3)Погледни малко по-нагоре - достатъчно е някой от туристите да го знае този цвят и да го е казал докато си правят стратегията - т.е. достатъчно е да е в множеството на номерираните цветове(евентуално може да си въведът и цвят 'не знам' и на който му се падне направо да ходи да го хапват).

Разбира се сега може да ми кажеш, че някой може да е далтонист, че друг да е сляп, че трети не може да запомни наредба на повече от 2 цвята, четвърти не знае да смята по модул от N, пети не знае да брои, че диваците и туристите може да виждат цветовете по различен начин и т.н.
Както и писах като давах решение, ако влезем в сферата на философията може да докараме до нито един оцелял





Тема Re: Туристически неволинови [re: hm]  
АвторПoнaзнaйвaщ (Нерегистриран)
Публикувано02.06.05 10:51



Ами лошо за тях, ако не могат.
Но това означава, че ще се появи цвят, който никой от туристите няма да може да разпознае.

По принцип според мене е невъзможно да има остров с канибали , на който ходят туристи, които не са обезопасени с достатъчно огнена мощ, че да ги изтребят.
Струва ми се невъзможно канибалите да тръгнат да си правят игрички с туристите - дори и ако не им трябва да изядат всички, то поне ще си изберат най-крехките.
Общо взето ми се струва невъзможно канибали и туристи изобщо да успеят да си комуникират нормално.
Ама кой ме пита.



Тема Re: Туристически неволинови [re: hm]  
Автор ldle Fellow (лъв без опашка)
Публикувано02.06.05 12:03



В условието, струва ми се, съвсем ясно е казано, че възможните (цветове на) шапки са били видими за туристите, преди да започне обсъждането.

Горното може и да не е вярно !


Тема Re: Туристически неволинови [re: ldle Fellow]  
Автор qwe222 ()
Публикувано07.06.05 00:25



Нещо ми писна и не доетох всичките отговори, така е може и да повторя някой но ми се стори, че няма....

значи задачката е готина но не е много лесна ....

нека допуснем за начало че цветовете са били само 2 бял и черен или къде къде по известните цветове 0 и 1 ....
и ся първия който избират гледа всички шапки събира ги и казва остатъка по модул 2 .. или ако има нечетен брой 1 казва 1 иначе 0 .. от тук нататък е тривиално как всички останали познават цвета си ....

ся тая логика може да продължи за повее цветове като колкото повее нараства броя цветове толкова повее хора отиват в наалото .. ако не се лъжа (при всички положения не ми се смята) ако имаш Н цвяата отиаха около лог с основа н от 2^Н .... което дава едно доста добро решение но винаги съм имал проблем да докажа оптималност на въпросното ...

Join the dark side, and get a free cookie.


Тема Re: Туристически неволинови [re: qwe222]  
Автор qwe222 ()
Публикувано07.06.05 00:27



а от самолет се вижда, че ми заяажда Ч-то за което се извинявам.....

Join the dark side, and get a free cookie.


Тема Re: Туристически неволинови [re: qwe222]  
АвторПoнaзнaйвaщ (Нерегистриран)
Публикувано07.06.05 11:15



Погледни моят отговор, че така като гледам май очакваш lgN/lg2 да бъдат изядени, а може да се мине с не повече от един.



Тема Re: Туристически неволинови [re: ldle Fellow]  
АвторMimka (Нерегистриран)
Публикувано07.06.05 13:05



Абе хора, не е ли най-лесно туристите да си извадят по едно огледалце и да си видят шапките....те и без това канибалите няма да са виждали до този момент огледало!!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.