Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:01 09.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема пак се връщам....нови  
Автор Пaлячo ()
Публикувано19.04.05 11:26



на задачата дето се мъчим да се измъкнем от кръгъл басейн, а отвън ни чака враг и се движи v-пъти по-бързо от нас. Номера е да се движим по спирала докато достигнем разстояние 1/v. Точно за тази спирала ми е мисълта. Исках да изследвам за колко време ще стигнем това 1/v, с други думи каква е функцията на разстоянието ни от центъра по времето. Аз стигнах до решение, което отгоре на всичко се оказа и вярно след проверка, ама по много византийски начин. Щото
f(t+dt)=f(t)*cos(v*dt)+sqrt(dt^2-f(t)^2*sin(v*dt)^2) ми идва малко на баир. Та византийския номер тука е да приема, че cos(v*dt)=1, a sin(v*dt)=v*dt и това вече се решава...
f'(t)=sqrt(1-f^2*v^2)
f(t)=sin(v*t)/v
Тъпото е, че преди това бях направил къде по-малък компромис, обаче функцията която получих се оказа невярна. Та питам при тези задачи кои компромиси и хватки са позволени и кои не...има ли въобще някакви правила, щото ми е много хлъзгаво като почна да изследвам дискретните моменти. Не го ли проверя на компа в нищо не съм сигурен.



Тема Re: пак се връщам....нови [re: Пaлячo]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано24.04.05 20:07



za cos(v*dt) = 1 e ochevadno, kakto i za sin(v*dt) (ili, pone kato razviesh v red na taylor/ili maclaurin ako taka po- ti haresva da mu vikash/ stava ochevadno)

po princip, vsichko s dt na ^2 ili poveche prosto otpada.. tova si e savsem standartna praktika - pri neprekasnati funkcii sas hubavi svoistva (ima neprekasnati proizvodni [smooth] i t.n.)

osven razbira se, kogato funkciyata ima parametur(tri) vkluchvashti shum (stohastichna funkcia). no, nashia sluchai ne e takav, ili pone se predpolaga che pluveza ne e mrudnal, i ne se motae iz bazeina kato muha bez glava

taka che, oprostiavaneto v sluchaia e savsem v reda na neshtata, spored men

ako mnogo, ama mnogo ti se iska, mojesh da si napishesh programche koeto reshava diff.to uravnenie chisleno - i smiata greshkata (razlikata s analitichnoto reshenie) za zadadenoto diskretizirane. ama, spored men tova si e chista zaguba na vreme..



Тема Re: пак се връщам.... [re: Пaлячo]  
Автор Nedev (член)
Публикувано03.05.05 18:12



Е немаше как и аз да не се обада, да не говорим че уж требва да се вода за специалист по уравнения (смех в залата). Та според мене напълно коректно можеш да развиеш по Тейлър и после да напишеш dt^2=0. Но всъщност това няма нужда да го правиш, понеже като си напишеш координатите в полярен вид (ти си го направил, де) и понеже ъгловата скорост я знаеш, мож да определиш колко е общата ((r'cos(a)-rsin(a)*1/v)^2+(r'sin(a)+rcos(a)*1/v)^2=1) и си получаваш уревнението.



Тема Re: пак се връщам....нови [re: Nedev]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 18:27



nedev, ne se pishe urEvnenie, zashtoto ne proizliza ot REVA, a se pishe urAvnenie, zashtoto proizliza ot RAVNO

mdam...



Тема Re: пак се връщам....нови [re: edno momiche]  
Автор Nedev (член)
Публикувано03.05.05 18:35



Мтака де, грешка. Се пак си мисла че от "уревнение" става по-бързо ясно закво иде реч от "uravnenie". ;)



Тема Re: пак се връщам....нови [re: Nedev]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 18:39



na-nanana-na nedev e REVLIO



Тема Re: пак се връщам....нови [re: edno momiche]  
Автор Nedev (член)
Публикувано03.05.05 18:43



Баси, за пръв път ме кръщават с надпис дето е цветен (иам предвид с цвят различен от черен). Мноо мерси.



Тема Re: пак се връщам....нови [re: Nedev]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 18:44



nedev puk az znam kfo e red na taylor



Тема Re: пак се връщам....нови [re: edno momiche]  
Автор Nedev (член)
Публикувано03.05.05 18:51



знам аз че знаеш, даже си го споменала на едно място. Което идва да ме подсети, че ако едно уравнение се развие в ред на Тейлър би трябвало да се получи уреднение, както и че уревнение тряа да идва от реване (десерта имам предвид), щот ако беше от рева, щеш да е уриваване. Ако Недев се развие в ред, шса получи Неред (НеВред или Наред?), но се чуда, ако едно момиче се развие в ред, редно момиче ли ще се получи?



Тема Re: пак се връщам....нови [re: Nedev]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 19:05



mne, nai veroiatno shte se poluchi real (a ne complex) bitch




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.