Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:27 17.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Айде малко да живнем денови  
Автор rovado (новак)
Публикувано27.07.04 19:12



Toва със

беше много добре
Нека малко и този клуб да се рамърда де!!!

Ето и нещо от мен. Скоро го срещнах и ми хареса

Джон се движи със скорост една минута в секунда . Във всеки един момент, когато погледне наляво вижда най-близкото си отражение на 80 метра, а надясно на 10 метра. За колко време ще измине 100 метра?



Тема Re: Айде малко да живнем денови [re: rovado]  
Автор ldle Fellow (лъв без опашка)
Публикувано28.07.04 10:18



Хм, почти 5 часа и половина ... сигурно калкулаторът ми нещо не е в ред

Горното може и да не е вярно !


Тема Re: Айде малко да живнем де [re: rovado]  
Автор Nedev (минаващ)
Публикувано29.07.04 14:48



spored mene za 1 chas, 23 minuti, 51 secundi i neshto. Taka li e?



Тема Re: Айде малко да живнем денови [re: rovado]  
Авторtup kato gaz (Нерегистриран)
Публикувано30.07.04 08:38



skorosta se izmerwa w raztoqnie/wreme.ne ti e korektno zadaden wyprosa.



Тема Решениетонови [re: Nedev]  
Автор rovado (новак)
Публикувано31.07.04 21:26



Не е толкова бърз

Според мен (там където я видях решението беше очевидно грешно) отговорът е 5 ч 27 мин 24,6 сек, което е почти същото което каза ldle Fellow

Аз разсъждавам така
Очевидно човекът се движи по окръжност. Той ще направи една пълна обиколка за 360 мин (часови, не градусови). Окръжността е заобиколена от стена, с огледална повърхност и разположена концентрично. Разстоянието м/у траекторията и стената е 10/2=5м, защото растоянието м/у отраженията се състои от два компонента - реално и огледално. Диаметърът на окръжността е 80/2-5=35м. Обиколката на окръжността е 35*пи. И от там времето за изминаване на 100м е (6*100)/(35*пи)часа. и т.н. кривото число.
В оригиналното решение беше посочено че диаметъра е равен на 80/2 - 10 =30м, което не ми се струва вярно, но тогава за времето се получава по-красиво число 20/пи часа.

Редактирано от rovado на 31.07.04 21:28.



Тема Re: Решениетонови [re: rovado]  
АвторИлиян (Нерегистриран)
Публикувано10.08.04 00:19



Според мен задачата има поне две различни решения, които водят до различни отговори (нямам време в момента да сметна нещата):

1. Човекът се движи по окръжност (обратно на движението на часовниковата стрелка), която е концентрична с две кръгли огледални стени, като едната стена има с 80 м. по-малък радус от този на окръжността, по която се движи човекът, а другата стена има с 10 м. по-голям радус от този, на която се движи човекът.

(<--10м-->(<----80м---->( )<----80м---->)<--10м-->)

(одебелил съм линията на окръжността, по която се движи човекът).

Това построение, обаче, макар и непротиворечащо си с условието, има безброй много решения. (Вътрешната/външната стена може да има произволно голям/малък (без нула) радиус, което променя произволно линейната скорост на човека, а оттам и разстоянието, което човек ще измине)

2. Човекът се движи по окръжност (обратно на движението на часовниковата стрелка), която е концетрична с една кръгла огледална стена, която стена има с 10 м. по-голям радиус от този на окръжността, по която се движи човекът.

(<----80м---(-->)<--10м-->)

(одебелил съм линията на окръжността, по която се движи човекът).

Това построение има само едно решение.

(допълнение (друг вариант на решение))

3. Допускаме, че това е задача от Специалната Теория на Относителността на Айнщайн. Скоростта тогава би означавала пропорцията на измерените времена в движещатата се система и в измерващата система.
Т.е. една минута в измерващата система се равнява на една секунда в движещата (измерваната) се система.
Ако системите са инерциални (няма ускорение и промяна в масата и силите), то можем да използваме формулата за промяна на времето в движещи се системи:

t = t' / koren_ot[ (1 - u^2/c^2) ]

, където t е измереното време в измерващата система, t' е измереното време в движещата се система (човекът), u е скоростта на движещата се система и c е скоростта на светлината във вакуум, т.е.

60 сек = 1 сек / koren_ot[ (1 - u^2/c^2) ]

от това уравнение намираме u и решаваме задачата...

В случая обаче огледалата нямат никакво значение :-), но пък според мен решението е различно и поне малко интересно (от гледна точка на интерпретацията на условието)

(Също така можем да обърнем гледните точки...)

8-B



Тема Re: Още една гледна точканови [re: rovado]  
Автор Aндpoидпapaнoиk (минаващ)
Публикувано23.08.04 16:42



Абе, хора, това нали е клуб "Логика", а не "Математика", значи трябва да има уловка /аз я намирам в условието/ и Джон си стои в залата с криви огледала, но на едно място. Тогава отговорът зависи от няколко променливи:
1.В колко часа е влязъл там
2.В колко часа затварят лунапарка
3.Кога ще му се припикае
4.Кога ще дойдат санитарите с бялата риза
5....Всякакви други причини каращи Джон да си размърда задника и да направи преместване на 100м, но всички са доста ......баси, забравих си мисълта.......ей, кви са тия копелета с бели престилки....пуснете ме, нямате право....престанете....../напуска овързан с усмирителна риза/




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.