Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:50 28.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
*Кратък преглед

Тема Загадка:))  
Автор HAMELEONA (хамелеон)
Публикувано10.03.03 01:57



Намислих си едно двуцифрено число... Искам да го отгатнете.Ще ви помогна - то е разлика между две години.
Първата година е тази, в която един пионерски ,,цвят'' лайка се рееше прекалено високо в небето.
През втората година пък се проведе Световно първенство по футбол.На мач от заключителния му етап топката излезе в аут,един полицай я ритна обратно на терена,един от играчите пък я ритна във вратата и съдията призна... гол.Голяма несправедливост.А в коя ли страна се проведе това първенство? Ами ако при полета си дотам случайно прелетите над столицата на съседна на нея държава(когато тази столица е била току-що построена) и погледнете през прозорчето надолу към земята,за момент може да останете с впечатлението,че сте погледнали в... огледало.
Намерете кои са двете години за които говоря,извадете по-малката от по-голямата и ще получите числото което съм си намислил.Кое е то?
Надявам се,че при разрешаването на ,,загадката'' ще изпитате същото удоволствие,което чувствах аз по време на съставянето й.
Желая ви успех !

Глупостта е също толкова безграни4на,колкото и мъдростта


Тема Re: Загадка:))нови [re: HAMELEONA]  
Автор uimonche_s_ued (непознат )
Публикувано15.04.03 10:35



Eh, ... nie towa mnogo dobre go znaeme... ne ni trebe zhoker...
ama wse pak, zaradi drugite...
daj zhoker de :)

<<Първата година е тази, в която един пионерски ,,цвят'' лайка се рееше прекалено високо в небето. >>
zashto pionerski?
kakwo se ima predwid s towa "reeshe"?

Ehee, i futbol li triabwa da znaem :))

i kakwo znachi towa - pogledna li sme w ogledalo? kakwo tolkowa mozhe da widim che da si pomislim towa? :)
Ezero li e, more li e, woda ili sgrada? kupol kojto blesti kato ogledalo :)

daj zhoker !!! :))))))))))



Тема Re: Загадка:))нови [re: HAMELEONA]  
Автор Nedev (непознат )
Публикувано15.04.03 19:30



Първата година е 1957, а втората засега не се сещам.



Тема Re: Загадка:))нови [re: Nedev]  
Автор Бypaн (непознат)
Публикувано15.04.03 20:29



1957 - първия руски спътник
мисля че втората година е 1978 - световното първенство в аржентина. Новата столица е град Бразилия, който между другото продължава да се строи и след това. Имам предвид важни сгради, иначе то е ясно че във всеки град се строи.
Не знам този факт от световното по футбол, доста се колебах дали втората година не е 1930 - Уругвай, но реших че Аржентина е верния отговор

Та в крайна сметка отговора е 21
Какво мислите?
между другото интересно ми е какво има предвид с това "сякаш сте се огледали в огледало"...



Тема Re: Загадка:))нови [re: Бypaн]  
Автор Nedev (непознат )
Публикувано16.04.03 13:05



И аз мислех че така трябва да е, но не ми се връзваше с годината на построяване. По принцип градът е почнат през 1922 (първия камък) което оставя място и за Уругвай 1930. Властите се местят в града през 1960, но строителството продължава до осемдесетте години. чили62 също беше вариант, но първо чили не граничи с Бразилия и второ разликата не е двуцифрено число. За описания случай с полицая на световното не бях чужал и не можах да намеря инфо. За огледалото също не разбрах...



Тема abe ne znam ama ...нови [re: HAMELEONA]  
Автор safin (майстор на меча)
Публикувано16.04.03 21:18



Довечера Дяволите ще се гаврят с топчиите



Тема Re: Загадка:))нови [re: Nedev]  
Автор Бypaн (непознат)
Публикувано16.04.03 22:30



Аз отхвърлих Уругвай'30, защото в условието се казва "когато тази столица е била току-що построена" и за 1978 ми се струва по-вярно да се каже че града е току-що построен, откоклкото за 1930
Чакам Hameleon-a да ни светне дали си разсъждаваме правилно




Тема Re: Загадка:))нови [re: Бypaн]  
Автор HAMELEONA (хамелеон)
Публикувано17.04.03 22:35



predi da paste-na celiq otgovor da napravq uto4nenie za klyu4ovoto izre4enie
Ами ако при полета си дотам случайно прелетите над столицата на съседна на нея държава(когато тази столица е била току-що построена) и погледнете през прозорчето надолу към земята,за момент може да останете с впечатлението,че сте погледнали в... огледало

ne vijdam kakvo dvusmisleno ima v nego.tova izre4enie nqma ni6to ob6to s godinata na provejdane na purvenstvoto,a samo celi da podskaje 4e stranata susedka e braziliq.a kazvam ,,когато тази столица е била току-що построена'' za6toto sled tova kato sa se zastroili novi sgradi ve4e grada ne e imal tazi forma,gledan ot pti4i pogled.a i tezi dumi sa postaveni v skobi koeto podskazva,4e izre4enieto smislovo vurvi bez tezi skobi a te sa postaveni samo da doizqsnat teksta predi tqh

Ето и приблизителен път по който според мен може да се достигне до отговора на загадката.
Намирането на първата година е сравнително лесно.Лайка пионерски (т.е. за първи път) се е реела прекалено високо в небето? Първото живо същество,което ,,пионерски'' е летяло прекалено високо в небето,че чак и до космоса е било кучето Лайка.Полета е осъществен на борда на ,,Спутник 2" през 1957.Това е и първата търсена година.
Да видим как може да се досетим коя е втората година.Не,не мислете че трябва да сте експерти във футболната история.Описана случка с полицая има съвсем друга цел.Да тръгнем отзад напред и да намерим първо коя е ,,съседната'' държава на тази в която се е провело това Световно първенство.
,,Ако при полета си дотам...прелетите над столицата...и погледнете надолу през прозорчето...може да останете с впечатлението,че сте погледнали в... огледало''.
Кога човек може да си помисли че е погледнал в огледало? Когато види собственото си отражение.В случая ние се движим със самолет,значи гледайки през прозорчето към земята сме видели своеобразно ,,отражение'' на самолета с който летим.Тоест гледайки от прозорчето на нашия самолет долу на земята сме видели нещо което с формата си,с контурите си представлява друг самолет.Столицата на Бразилия,град Бразилия е била така построена,че гледан отгоре града е имал формата на...самолет.Така установихме,че ,,съседната държава'' е Бразилия.Сега е може би единствения момент в който може да се наложи да погледнем в интернет - в кои страни се е провеждало Световно първенство по футбол и кои от тях са съседки на Бразилия.Това са Уругвай(през 1930) и Аржентина(през 1978).Но коя от тези две години е вярната? Тук вече идва на помощ историята за полицая.Не напразно в загадката пише ,,голяма несправедливост".Кога може да се случил такъв инцидент? Очевидно не през 1978 година,когато вече е имало пълно отрязяване на първенството,всяка секунда се е следяла под лупа от многобройни камери,журналисти и т.н. Очевидно такава ,,голяма несправедливост" е могла да се случи в по-старите времена,когато във футбола са ставали какви ли не своеволия т.е. става дума за Първото световно първенство Уругвай`1930 (и по-точно полуфиналната среща Уругвай-Югославия).Ето че намерихме и втората година.
Сега остава да извършим простата аритметична операция 1957-1930 и да достигнем до числото,което съм си намислил и което е отговора на загадката,а именно 27.

p.s. Вярно е че и в наши дни са се случвали инциденти на Световни първенства,като през 1986 когато Марадона вкарва гол с ръка.Но все пак полицай да върне на терена топка излязла в аут и футболист така да отбележи гол е повече от инцидент,който е възможно да се е случил само в доста по-ранни времена,когато отрязяването на първенствата е било символично.
Радвайте се на неограни4ените възможности на 4овешкия ум

Глупостта е също толкова безграни4на,колкото и мъдростта


Тема Re: Загадка:))нови [re: HAMELEONA]  
Автор Бypaн (непознат)
Публикувано18.04.03 21:10



Няма нищо двусмислено, просто не знаех че града е замислен/строен с формата на самолет
Иначе и двамата с Nedev явно не сме чували за този случай от световното по футбол. Аз лично доста се порових, но не намерих инфо никъде. Въпроса беше просто коя година от двете 1930 и 1978 изглежда по-вероятна града да е бил току-що построен
Но удоволствието от ровенето за информация тук и там си струваше.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.