Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:43 30.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Аз да не съм Ванганови [re: Пaлячo]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано03.10.02 15:47



ne, ti ne si Banga
ti si Speedy Gonsales /vj otgovora mi kum Veden/

Zadachata nai-lesno se reshava po logicheski put. Eto taka:

- neka priemem che doidat p < q gosti. togava vseki gost shte poluchi min x parcheta, kudeto x > 1 - zashtoto ako poluchat po 1 parche, to togava ako doidat y gosti, vsiako edno ot parchetata shte triabva da se razdeli za da se pokriat y choveka. ako ot vsiako 1/p parche napravim po 1/q parche, shte ostanat x parcheta, koito triabva da sa razdeleni taka, che da pokrivat (p-q) broia hora. i t.n. i t.n. - ostanaloto e hamalogia. sled kato pokajesh che N>=p+q-d pokazvash che p+q-d e dostatuchno, kato davash primerno razdelenie. bla-bla-bla

ne znam kak Veden ti dade kupata - tova e kreshtiashta nespravedlivost - ti mi vidia reshenieto i se seti za transportnata zadacha, a

edno momiche



Тема Re: Eto go re6enietoнови [re: edno momiche]  
Автор Heдeв (член)
Публикувано03.10.02 15:59



Na zadachkata otgovora ne zaslujava poveche ot 1 (ot 8) tochki. Ti imash li drugi idei kak moje da se dokaje che ne stava s po-malko? A za obshtia sluchai... e sega ti pyk syvsem na budali ni napravi, ne sme tolkoz typi. Pak povtariam, ako do 2 chasa dadesh DRUGO DOKAZATELSTVO za minimalnost, mestia kupata pri tebe.



Тема Re: Eto go re6enietoнови [re: Heдeв]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано03.10.02 16:08



vj otgovora mi na Paliacho malko po-gore

da ne smiatash sluchaino che sum 'prepisala' vernia otgovor ot Paliachovia mozuk po telepatichen put, kato ne sum mogla da razcheta obiasnenieto poneje e bilo encryptnato, puk posle sum reshila da mu lepna edin NOD za vkus i aromat i da go krustia 'obsht sluchai'?

dori i taka da beshe - goreopisanoto sas sigurnost zaslujava > 1 tochka - ako ne za drugo za polojenite usilia i vlojenoto vaobrajenie...





Тема Re: Аз да не съм Ванганови [re: edno momiche]  
Автор Heдeв (член)
Публикувано03.10.02 16:30



ako ot vsiako 1/p parche napravim po 1/q parche, shte ostanat x parcheta, koito triabva da sa razdeleni taka, che da pokrivat (p-q) broia hora. i t.n. i t.n.
Vsyshtnost "dokazatelstvoto" ti e tova izrechenie. Bi li go raziasnila za po-typite? Primerno kakvo znachi "ot vsiako 1/p parche napravim po 1/q parche". A moje da pusnesh pak celia post, kato ne byrkash y i q i kato izpolzvash x samo az 1 neshto. I oshte neshto - az ne tvyrdia che otgovora si go "prepisala", samo kazvam che e mnooogo po-lesno da se setish za nego, otkolkoto da go dokajesh.



Тема Re: Аз да не съм Ванганови [re: Heдeв]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано03.10.02 18:58



zashto ne pomislish vmesto da se zaiajdash Nedev? a i s tova 'do 2 chasa' - napravo me razbi :-)))

verno, oburkah y s q i izpolzvah x za razlichni neshta. no kakvo ot tova? ideiata si ostava sushtata. a i neshto ne sum zabeliazala da mi razpisvash mnogo podrobni dokazatelstva, ili moje bi nedovijdam? a ne beshe li zadachata da se nameri nai-malkia broi? e, namerih li go? a ti sluchaino da imash otgovor koito e po-maluk? a mojesh li da estimatenesh tochno kolko lesno e da se setish za tochno tozi otgovor, a ne za niakoi drug, i ako e super lesno - zashto li gonzu i drugoto dete ne se setiha?
a zashto prezumpciyata ti e che triabva da izpisvam fermani za da ti napravia udovolstvieto?

E, poneje te haresvam, shte zapochna dokazatelstvoto otnovo, a na teb shte ostavia da go dovurshish ;-)

Neka p<q.
Ako ti doidat p na broi gosti, min broi na koito optimalno shte razdelish keksa si /TI ne az - az si go kupuvam gotov, i nariazan - taka go prodavat v magazina/ - e na p parcheta, 1/p goliamo vsiako. Ako obache razdelish taka keksa, i doidat q gosti - togava triabva da delish vsiako parche dopulnitelno... (1/q < 1/p, nali taka, p < q), znachi vseki tvoi gost shte triabva da poluchi pone po 2 parcheta - da? Znachi ako ti doidat p na broi gosti to N (broia na parchetata koito mogat da razpredeliat keksa po ravno na p i na q gosti /pootdelno/) >= p+p. A moje i da se naloji niakoi ot malkite parcheta da se deliat dopulnitelno, da? Ima li nujda da obiasniavam zashto?
Takaaa.

Sega malko lirichno otklonenie
Ako p=dx, q=dy, kudeto d e nod-a na p i q
Poneje p<q i p i q sa celi chisla, to q>= p+1
dy >= dx +d
Togava:
p+q-d = dx +dy - d >= dx +dx +d -d = 2dx = 2p


Kakto veche kazah, min broi shte e 2p samo v opredelen sluchai! (mislia che e pochti ochevadno che tova e taka samo pri y=x+1)
Da go razpisvam li?
Samo kaji, Nedev - shte mu sloja i boichki daje

Kakto i da e.
Neka sega priemem che ne stava vapros za keks, a primerno za plastelin. Plastelina ima edno mnogo hubavo svoistvo - kato go razdelish na 1/p parcheta, i posle otdelish ot opredelen broi (da rechem broi A) ot tezi 1/p parcheta 1/q parchenca, ostanalite parcheta, zaedno s malkite parchenca mojesh da gi smachkash v topka i da se opitash da gi razdelish taka, che da mojesh ot tiah da napravish (q-A) na broi 1/q parchenca..Oops. Tuka imame organichenie! - kakvo li e to?! Oh, da, triabva da moje parchencata da sa takiva, che ne samo kato vzemesh 1 ili poveche ot tiah da praviat 1/q, ami i da moje kato vzemesh 1 ili niakolko ot tiah, i gi saberesh s vsiako edno ot A broia-ta 1/q-nca da praviat 1/p...(v sluchai che ti doidat p na broi gosti, nali taka..), puk ostanalite - ako sluchaino A < p - da mogat da se subirat pomejdu si taka che da praviat 1/p (onshto p-A na broi chasti), i da ne ostavat trohi sled tiah..

Da produljavam li, Nedev?

a, i da, imam reshenie na sledvashtata zadacha no shte se vuzdurja da go postna. ne zashtoto niamam dokazatelstvo, i ne zashtoto ne e verno. togava zashto li, Nedev?

1 momiche



Тема Re: Аз да не съм Ванганови [re: edno momiche]  
Автор Heдeв (член)
Публикувано03.10.02 19:58



Gledai znachi kak triabva da se karame vmesto da se obichame. Imash li niakakvo razumno dokazatelstvo che triabva da syshtestvuvat pone p na broi 1/q parchenca. shtoto az s elementarni sredstva dokarvam samo do q-p+2 (pri predpolojenie che ima nachin s p+q-2 parcheta). Zashtoto tova koeto si postnala dokazva zadachkata samo pri takova predpolojenie. Da ti kaja chestno, zaiajdam se tolkova, zashtoto otgovoryt na men ot vchera mi beshe iasen i biah tochno tolkova ubeden vyv dokazatelstvoto si, kolkoto moga da byda ubeden v tvoeto. Toest un petit peu, no kraino nedostatychno. Sega sym na pyt da "izfilosovstvam", no mi idva na akyla trivialno dokazatelstvo za minimalnost i shte go napisha. Znachi razdelianeto e ot vida
Aij, kato
Sum(i=1..p,j=1..q)Aij = pq
Sum(j=1..q) Aij = q za vsiako i
Sum(i=1..p) Aij = p za vsiako j
e veche da se vidi che sistemata ima rang p+q-1 e lesno. Demek vseko reshenie ima pone p+q-1 nenuli.
Haide stiga tolkova. Eto, dal sym ti vazichkata. No specialno za tebe tia dni shte izmislia zadacha v koiato razsyjdeniata ot sorta na "ochevidno" vodiat do syvsem greshni izvodi.

Редактирано от Heдeв на 03.10.02 19:58.



Тема Re: Аз да не съм Ванганови [re: Heдeв]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано03.10.02 20:57



haide sega pomisli pak, procheti pak, i redaktirai pak /gledam obichash da se redaktirash :P/

Vijdam che izpitvash izvestni zatrudnenia da boravish s abstrakcii ;-)
Neka togava vzemem 2 konkretni chisla

7 i 8
Vzaimno prosti sa nali?

1) N>=14
Zashto?
Mi zashtoto, ako ti doidat 7 gosti, min broi na parchetata e 7 -> 1/7 na vseki.
Ako obache gi razdelish taka, i ti doidat 8 gosti - shte triabva da delish vsiako edno parche, nali taka? (1/8 < 1/7)
Znachi, kakvoto i da pravish, ako ti doidat 7 gostenina, na vseki shte triabva da mu dadesh pone po 1 parche, koeto znachi min 2 parcheta, koeto puk znachi che
N>=14
Dotuk suglasen li si?
2) Shte pokaja che 14 parcheta stigat
Kak?
Mi mnogo prosto.
Ako razdelish keksa si na 7 parcheta po 1/8 vsiako, i na 7 parcheta po 1/56 vsiako,
to:
- ako ti doidat 7 gosti, shte imash na vseki gost po 1/8 + 1/56 = 1/7
- ako ti doidat 8 gosti, davash na 7 ot tiah po 1 parche po 1/8, puk na 8-mia davash 7*1/56=1/8

V tozi savsem ujasno konkreten sluchai - tova dokazatelstvo li e?
Ako si suglasen s gornoto - naistina li tvurdish che ne moje da se obobshti?!



Тема Re: Аз да не съм Ванганови [re: edno momiche]  
Автор Heдeв (член)
Публикувано03.10.02 21:02



2) go pishesh za naisti pyt, makar da sym ti kazal otdavna che mi e iasno i za nego davam 1 tocka (e haide 2 da sa). Ne si misli che sym tolkova tryp, ta ne sym se setil oshte vchera. A za 1 - bi li bila taka dobra da napravish syshtoto razsyjdenie za p=8, q=11? Izviniavaj ako te otegchavam, no beshe glupavo ot tvoia strana da davash primer sys p i p+1 - za nabliudenieto che f(p,q)>2p davam oshte nai-mnogo 2 tochki. Oshtavat oshte 4.
P.S. e shtom obicham, pak shte se redaktiram. Samo za da kaja che predniq pyt se redaktirah za da ti dam kupata (biah ia zabravil). Iavno ne triabvashe, gledam che te e podraznilo;)

Редактирано от Heдeв на 03.10.02 21:05.



Тема Re: Аз да не съм Ванганови [re: Heдeв]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано03.10.02 21:13



mne. niama da stane taka.

shte ti napisha reshenieto, cialoto, i za 8 i 11 sashto. sas voda ot 15 kladeneca.
posle shte go convertna v bitmap, i shte mu sloja zilion cviata - da stane po-golemichko, nali se seshtash

posle shte ti go uploadna na niakoi warez site. no ot onezi, koito iskat krasivo ration za download/upload

i posle shte ti email-na adresa. ta da polojish pone maaaaalko usilia predi da go otvorish. a moje i da go kriptiram sas kluch (znaesh kakav veche) - ta da se naloji i programka za obrabotvane na img da tursish - gledam s kbd-a ne ti e lesno, kak mislish - s takova neshto dali bi se opravil?

ne si misli che sum tolkova typa.

Редактирано от Heдeв на 01.01.1970 00:00.



Тема Re: Аз да не съм Ванганови [re: edno momiche]  
АвторGonzu (Нерегистриран)
Публикувано03.10.02 22:48



>i ako e super lesno - zashto li gonzu i drugoto dete ne se setiha?

Maj prof. Tagamlicki beshe kazal "Umen sym bil, setil sym se".
Za Koral ne znam, ama ochevidno az ne sym tolkova umen :-)

Btw, momiche, moze li da mi pratish (link kym) faila s fonetichnata kirilica?
Thx




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.