Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:28 24.09.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Кръговенови [re: Пaлячo]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано25.07.02 17:47



ne se zaijdai ;-)

i men me murzi da pisha romani - razchitam na inteligentnostta na chitatelite - za da mogat da me razberat ot polovin duma ..



Тема Re: Кръговенови [re: edno momiche]  
Автор Пaлячo ()
Публикувано25.07.02 17:50



Ами ако докажеш, че в така получената пчелна пита от шестоъгълници, ако извадя някое кръгче с ръчичка и после поразбутам другите няма да мога да го запълня отнове ще е супер.
Ама ще гледам доказателството през лупа - при мен, знаеш ала-бала няма:))))))))



Тема Re: Кръговенови [re: Пaлячo]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано25.07.02 17:57



ami az niamam namerenie da ti go podnesa nagotovo:-)

pomisli si - krugovete triabva da se zastupvat taka, che da niama dupki mejdu tiah.. kolko li e trudno da se izchisli razmera na hordata?

problemnata chast obache ne e hexagonizaciyata na golemia krug. problema e pokrivaneto na okrujnostta mu. v tozi sluchai triabva da se nameri min broi malki krugove, koito shte ia pokriyat - ili po drug nachin kazano za se nameri vpisan v golemia krug pravilen N ugilnik sas strana hordata-sechenie mejdu 1 ot malkite krugove pokrivasht okrujnostta i golemia krug...



Тема Re: цел и идея....нови [re: edno momiche]  
Автормaтeниak (Нерегистриран)
Публикувано25.07.02 18:05



Ама аз обидих ли някого?
Прощавайте, ако е така.

Пък и не виждам смисъл да си доказваме уменията и възможностите в този форум, целта му не е такава. За тези цели си има други начинания, като олимпиадите например, за които вече споменахте.
Важното е да е интересно.

А за "сериозната математика" споменах, защото там хората се разбират от половин дума за задачи като тази, а тук си личи, че или Палячо си мисли, че аз нищо не разбирам, или той самият няма достатъчно самочувствие като математик. А тази задача е интересна като факт, а не като средство да се доказваме кой колко може.




Тема Re: цел и идея....нови [re: мaтeниak]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано25.07.02 18:16



ne sum suglasna

vie prosto se zaiajdate. samochuvstvie ala-bala.

a lichno spored men tazi zadachka ne e tolkova interesna, zashtoto niama praktichesko prilojenie. mi da, v kraina smetka matematikata e za tova - za da sluji. a ne samo da si cheshem mozucite s neia. vij, obshtia sluchai obache e interesen...i namira prilojenie :-)

sigurna sum che Paliacho moje da napishe algoritym koito optimalno da zapulva krug s malki krugcheta..haide, Paliacho, davai !



Тема Re: цел и идея....нови [re: edno momiche]  
Автормaтeниak (Нерегистриран)
Публикувано25.07.02 19:02



Аз самочувствието си го имам и без този форум:)
то, ако става въпрос, и вие двамата се заяждахте за нещо по едно време

А иначе в математиката има толкова велики неща, които едва ли ще намерят практическо приложение, че едва ли си струва да говорим. Например теоремата на Ферма. Ако става въпрос и философията няма никакво, ама съвсем никакво приложение, но все пак хора си се занимават с нея и си "чешат мозъците", няма нищо лошо в това




Тема Re: цел и идея....нови [re: мaтeниak]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано25.07.02 19:45



niakoi ot ideite koito imat glavna rolia v dokazatelstvoto na teoremata na ferma(elliptic curves i modular forms) namirat savsem praktichesko prilojenie vav kriptografiyata

tochno kakto i filosofiyata - koiato bi triabvalo da ni pomaga da jiveem po-pulnocenno i po-shtastlivo

matematikata e prosto sredstvo s koeto se opitvame da proumeem jivota, vselenata i vsichko ostanalo



Тема Re: цел и идея....нови [re: edno momiche]  
Автормaтeниak (Нерегистриран)
Публикувано25.07.02 21:18



Ами да, но няма нищо лошо и просто да си чешем мозъците, защото мисленето също намира голямо практическо приложение...защо ли:). А философията в дълбоката си теоретична същност едва ли някога ще ти влезе в полза, спокойно.



Тема Re: Кръговенови [re: edno momiche]  
Автор Пaлячo ()
Публикувано26.07.02 08:46



Казваш, шестоъгълници....хубаво, но това е само един принципите, по които можем да ги разполагаме и близо до периферията вече не знам какво да правя. Ето един друг - просто запълваме триъгълници
Разделяме голямата окръжност на колкото е необходимо там сектора
n=pi/asin(r/R). Ако n е цяло - идеално, ако не е - int(n)+1. И всъщност запълваме равнобедрен триъгълник със страни R и 2r (или по-малко от 2r), да речем, от периферията към центъра - и така запълваме единия сектор. Последният кръг е общ за всички сектори. Верно, хаби се много материал,особено към центъра, ама поне мога да кажа със сигурност колко кръга са необходими по този метод, докато за шестоъгълниците съм пас.
Тъй като гледам, шестоъгълниците покриват по-голяма площ, ама не знам като почне да се запълва периферията няма ли да дойдат повечко.

Редактирано от Пaлячo на 26.07.02 09:05.



Тема Re: цел и идея....нови [re: мaтeниak]  
Автор Пaлячo ()
Публикувано26.07.02 09:38



Не бе...глупости. Палячо си мисли.....:))))) Палячо си мисли само добри неща за математикческите ти способности. Просто ме подразни фразата "оставям удоволствието...." сещаш се и започнах да се заяждам, като се хванах за първото нещо дето ми попадна пред погледа, ти пък се набра - почна да обясняваш, че кръговете са кръгли. Чак сега ми светна защо фаянсаджиите не ползват кръгли плочки. Всъщност математиката е доста досадно нещо като трябва да се доказва. Не помня чия беше теоремата, която гласе (по памет) че
ако f(x) е непрекъсната в интервала (a,b) и f(a)*f(b)<0, то уравнението
f(x)=0 има поне един корен в интервала (a,b). И това е теорема с много сериозно доказателство....има и други такива.
Така че като тръгнеш да се заяждаш, обуваш си дебелите гащи, вързваш ги отвсякъде и така.....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.