Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:03 26.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Трима братя  
Автор Пaлячo ()
Публикувано28.05.02 18:17



Трима братя събирали (не знам дали всъщност жито се събира ) жито. Каквото събрали го струпали на една купчина и решили да си го поделят, обаче нямали кантар. Делили, спорили, карали се, до бой щяло да се стигне и все някой бил недоволен. Помогнете им да си го поделят така, че да няма недоволни....



Тема Re: Трима братянови [re: Пaлячo]  
Автор lndependent (crash)
Публикувано28.05.02 19:54



а имат ли някакво друго мерило? например торба, или джоб ?
щото може да разделят житото не според теглото, а според обема.

другия вариант е с няколко xor операции. обаче ти си специалиста тук

стой та гледай


Тема Re: Трима братянови [re: Пaлячo]  
Автор AlximikA (vidial)
Публикувано28.05.02 20:56



edno zrance na men , edno zrance na teb i edno zrance na nego .................

smarta osaznava zivota


Тема Re: Трима братянови [re: lndependent]  
Автор Пaлячo ()
Публикувано29.05.02 08:33



Не, нямат.....делят на ръка...на принципа: Ти делиш - аз избирам....ако бяха двама нямаше да има проблем, ама те са трима.....



Тема Re: Трима братянови [re: AlximikA]  
Автор Пaлячo ()
Публикувано29.05.02 08:35



да ама моите зрънца са по-малки от твоите...не е честно
искам нова подялба....



Тема Re: Трима братянови [re: Пaлячo]  
Автор Heдeв (новак)
Публикувано29.05.02 11:47



Oффф, не е много добре поставена задачката, сега щи кажа защо и ще ти предложа различни решения.
Първо и най-лесно :
Първият разделя на три купчини, след това вторият и третият си избират по една (за първия остава третата). Купчините на втория и третия се събират, единият от тях ги разделя отново, а другият си избира.

Защо това не ми харесва - ами третият може да има претенции, че вторият е тъп, примерно и е избрал най-малката от трите, която е толкова малка, че събрана с най-голямата (която според третия е неговата) пак дава общо по-малко от 2/3 от общото. Така че предлагам следната модификация :
Вторият избира, после третият (за първия остава третата), след това ТРЕТИЯТ казва дали той и втория ще запазят купчините си, или ще се събират и делят наново. Ако иска да се делят, тогава той ги дели, а вторият избира. Това е. Мове да има и по-лесно решение, но нямам време.

Редактирано от Heдeв на 29.05.02 11:47.



Тема Re: Трима братянови [re: Heдeв]  
Автор Пaлячo ()
Публикувано29.05.02 13:36



Не не не....така не става. Ето защо...имаме примерно 30 единици жито
Първия ги дели така 15,12,3....щото е кьорав. Вторият избира 15, третият избира...3 (и той е кьорав) и казва на втория - ще ги събираме....вторият няма да е съгласен, щото сумата им е по-малко от 20. Задачката е съвсем коректна и има решение, при това просто.

Редактирано от Пaлячo на 29.05.02 13:39.



Тема Re: Трима братянови [re: Пaлячo]  
Автор Orнeдишaщ (Змей)
Публикувано29.05.02 14:57



Първият брат дели житото на две купчинки.
Вторият си избира едната.
Първият взема другата.
Всеки от двамата дели своята купчинка на три части.
Третият брат взема по една част от другите двама.
Така е сигурно, че никой от тримата не може да оспори, че има по-малко от 1/3 от житото. Ако обаче целта им е била да вземат колкото се може повече, мамейки другите - никога няма да се разберат! В този смисъл се съмнявам, че задачата е съвсем коректна.



Тема Re: Трима братянови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Пaлячo ()
Публикувано29.05.02 15:10



Е да ама сега пък аз съм недоволен.....
Тъкмо си мислех, че май с тази сравнително проста задачка ще ви заколя, ама на - пак греда...дошло ти на акъла....браво, браво.

Най-после този отговор си дойде на мястото....пращаше го тъпия сървър в нови теми

Е,е,е,е, мамейки....всеки е сигурен, че е получил не по малко от 1/3, което и е целта на задачата

Редактирано от Пaлячo на 29.05.02 15:15.



Тема Re: Трима братянови [re: Пaлячo]  
Автор Orнeдишaщ (Змей)
Публикувано29.05.02 16:11



И все пак, тримата не са равнопоставени. Аз например бих предпочел да съм трети, за да нямам възможността да правя грешки, а само да мога да се възползвам от тях. В този смисъл братята може да не се споразумеят по разпределението на ролите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.