Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:25 15.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Iznenadvastoto kontrolno...нови  
Авторdsgfsd (Нерегистриран)
Публикувано04.03.02 11:01



Edin Ponedelnik sutrin edna uchitelka vlezla v staiata i kazala: "Uchenici, tazi sedmica moje da pravime knotrolno, no to ste bude iznenada za vas t.e. vie niama da znaete koga!". Izmejdu uchenicite imalo edno momche koeto bilo logik i osven tova bil malko po osoben - toi viarval na svoiata uchitelka.

Uchenika zapochnal da razsujdava taka: "Uchitelkata ne moje da e izbrala Petuk kato den za kontrolnoto, zastoto kato mine Chetvurtuk i ne sme pravili kontrolno, az ste znam che ako pravime to ste bude v Petuk, no uchitelkata kaza che to ste bude iznenada.". Sled tova toi produljil razsujdeniata si taka: "Sled kato othvurlih Petuk, kontrolnoto ne moje da bude i v Chetvurtuk, zastoto kato mine Sriada i ne sme pravili az ste znam che ako pravime to ste bude v Chetvurtuk.".
Taka uchenika mahnal i Sriada i Vtornik kato vuzmojni dni za kontrolnoto.
Za Ponedelnik razsujdeniata mu bili slednite: "Sled kato othvurlih ot Vtornik do Petuk kato vuzmojni dni, to znachi ako pravime kontrolno to ste bude dnes, no az veche znam tozi fakt i za men niama da e iznenada. Sledovatelno kontrolno vuobste niama da ima.".

I tukmo kogato uchenika-logik se usmihnal dovolno, uchitelkata kazala: "Kontrolnoto ste bude dnes!". Ot vsichki nai iznenadan ostanal uchenika-logik :))))

Kude e greshkata v razsujdeniata na uchenika?



Тема Re: Iznenadvastoto kontrolno...нови [re: dsgfsd]  
АвторGENll (Нерегистриран)
Публикувано05.03.02 10:39



eee, ponaspah seee...

ta: ami po uslovie kontrolno MOJE da ima, a MOJE i da NQMA!! Taka che razsyjdenieto "dnes e chetvyrtyk i dosega ne sme pravili kontrolno znachi utre shte pravim" e greshno, kakto i vsichki proiztichashti ot nego...





Тема Re: Iznenadvastoto kontrolno...нови [re: dsgfsd]  
Автор Kandid (новак)
Публикувано05.03.02 11:01



Значи: всичките му разсъждения са с цел да игнорира фактора изненада, с което достига логично до извода, че контролно няма да има. Това му е грешката: той е забравил в процеса на разсъждения, че условието е, че контролно все пак може да има и то ще бъде изненада. От тук нататък, дори да е било във вторник, сряда или петък, контролното все е щяло да бъде изненада. Като във вицовете с вътрешния глас, който в един момент се обажда и казва: "Не може да бъде!".

Редактирано от Kandid на 05.03.02 11:02.



Тема Re: Iznenadvastoto kontrolno...нови [re: GENll]  
Авторdsgfsd (Нерегистриран)
Публикувано05.03.02 15:19



Razsujdenieto e: "Dnes e Chetvuruk i dosega ne sme pravili, sledovatelno ako pravime to ste e utre, no az veche go znam tova i poneje uchitelkata kaza che ste e iznenada, a az i viarvam to stignah do protivorechie"

Po formalno uchenika razsujdava taka:

1. Purvo da dopusnem che tazi sedmica ste pravim kontrolno (tova ne protivorechi na iznenadata).

2. Da dopusnem che uchitelkata e izbrala Petuk (tova dopuskane susto ne protivorechi na iznenadata zastoto toi ne go e dokazal logicheski t.e. ne znae che kontrolnoto ste e v Petuk, a samo dopuska).

No togava kato mine Chetvartak, toi veche ste znae (dokaje) che kontrolnoto ste e v Petuk - spored 1 i tova che veche e Chetvartak, a kontrolno vse oste ne e praveno. I taka toi othvurlia dopuskane 2 zastoto stiga do protivirechie s iznenadata.



Тема Re: Iznenadvastoto kontrolno... [re: Kandid]  
Авторdsgfsd (Нерегистриран)
Публикувано05.03.02 15:26



"той е забравил в процеса на разсъждения, че условието е, че контролно все пак може да има и то ще бъде изненада"

Kandid kude tochno e tova zabraviane, toi prosto razsujdava logicheski, za po tochno opisanie na razsujdeniata mu vij otgovora koito sum dal na GENII



Тема Re: Iznenadvastoto kontrolno...нови [re: dsgfsd]  
Автор Kandid (новак)
Публикувано06.03.02 11:07



Разбрах мисълта ти. Моята презумпция беше, че стигайки до извода: "значи контролно няма да има" /па било в кой да е от дните от понеделник до петък/ той е пропуска, че основната дума, от която трябва да тръгне логическия му процес е не "ден", а "изненада". Да допуснем тогава, че в понеделник учителката наистина не дава контролно, не дава във вторник, в сряда и в четвъртък. Ученикът вече отива спокоен в петък на училище. Точно тогава тя казва: "Ученици, днес ще правим контролно" и той подскача от изненада, защото логиката му е отхвърлила тая възможност. Ето го елементът на изненадата, който може да се отнесе към който и да е ден на седмицата. Струва ми се, че още самото условие на задачата /в кой ден ще е контролното/, от което ученикът тръгва, е погрешно. Верният отговор би бил: "Контолното, след като ще е изненада, би могло да бъде всеки един ден.
Възможно е да греша, все пак не съм логик.



Тема ne e tyiнови [re: dsgfsd]  
АвторGENll (Нерегистриран)
Публикувано08.03.02 16:57



Spored men iznenadata vkluchva i varianta da ne pravqt izobshto kontrolno! Predstavi si - cqla sedmica treperish i uchish i nakraq nqma kontrolno - bi bilo naistina iznenadvashto brrrrrrr






Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.