Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:31 18.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Zadachka za otlichnici :)))  
Авторdsgfsd (Нерегистриран)
Публикувано02.03.02 16:32



Na edin ostrov jiveiat dva tipa hora A i B. Horata ot tip A vinagi kazvat istinata, horata ot tip B vinagi lujat. Vie otivate na ostrova i tam srestate chovek koito vi kazva: "Ako az sum ot tip A, to na ostrova ima zlato."

Vuprosa e ima li na ostrova zlato?

P.S. Moje da vi izglejda che zadachata niama reshenie, no IMA!



Тема Re: Zadachka za otlichnici :)))нови [re: dsgfsd]  
Автор urko (недиференциран)
Публикувано02.03.02 22:37



На острова има злато :))

ВНИМАНИЕ! ЛЕОПАРД!


Тема Re: Zadachka za otlichnici :)))нови [re: urko]  
Авторdsgfsd (Нерегистриран)
Публикувано03.03.02 01:56



Zasto?



Тема Re: Zadachka za otlichnici :)))нови [re: dsgfsd]  
Автор T®lGGE® (:o)=)
Публикувано03.03.02 11:41



Procheti si w knijkata, ako ne se lyja se kazwashe "Kak se kazwa tazi kniga"

(:o)=) Бравo! Oтkpи ме! Xa-xa!)


Тема Re: Zadachka za otlichnici :)))нови [re: T®lGGE®]  
Авторdsgfsd (Нерегистриран)
Публикувано03.03.02 14:08



:))) Znam go otgovora taka, che niama zasto da ia cheta (poradi tazi prichina) - a zadachkata ia znam ot druga knijka, no neka niakoi koito ne ia znae zadachata se opita da pomisli, ako uspee da ia reshi bez logikata da mu e profesia bih kazal che e mnogo umen chovek



Тема Re: Zadachka za otlichnici :)))нови [re: dsgfsd]  
Автор T®lGGE® (:o)=)
Публикувано03.03.02 15:03



Ne e nujno da e mnogo umen za da se doseti za otgowora ...

(:o)=) Бравo! Oтkpи ме! Xa-xa!)


Тема Re: Zadachka za otlichnici :)))нови [re: T®lGGE®]  
Авторdsgfsd (Нерегистриран)
Публикувано03.03.02 15:53



Ne znam, az taka si mislia, no moje i da gresha estestveno :))))



Тема Re: Zadachka za otlichnici :)))нови [re: dsgfsd]  
Автор urko (недиференциран)
Публикувано03.03.02 17:15



И според мен е доста трудно да се досетиш, ако не знаеш формата, специално в този случай - на импликацията!

ВНИМАНИЕ! ЛЕОПАРД!


Тема Re: Zadachka za otlichnici :)))нови [re: dsgfsd]  
Автор nighty (pooker)
Публикувано04.03.02 00:51



Az pyk si zadavam vyprosa: Kogato niakoi nov vleze v tozi klub, poglejda li drugi stranici osven pyrvonachalnata???? Podobna zadacha sym chel pone 4-5 pyti ot kakto vlizam v tozi klub! Ako ne broim zadachite na bst (ili kvoto mu beshe nicka) nai-malko 70 % ot ot ostanalite se povtariat v minaloto. Bulnet veche mi se struva che puska poveche novi zadachi (makar che e edin pyt sedmichno) otkolkoto v klub logika se poiaviavat za poslenite 2 godini.



Тема Re: Zadachka za otlichnici :)))нови [re: nighty]  
Авторdsgfsd (Нерегистриран)
Публикувано04.03.02 10:21



Mai e po-dobre ti da poglednesh nazad, zastoto az ne vidiah takava zadacha, no moje i da gresha zastoto ne sum chel absolutno vsichki mnenia :))), ako e taka sorry



Тема Re: Zadachka za otlichnici :)))нови [re: dsgfsd]  
Автор T®lGGE® (:o)=)
Публикувано04.03.02 11:51



I kolko nazada si pogledanl a? Moje bi si proweril celiq arhiv. Tazi zadacha i az weche q wijdam pone za 3ti pyt - ne sys syshtoto uslowie, no sysyhtata zadacha.BTW tazi s kontrolnoto syshto e davana i to nqkolko pyti.

(:o)=) Бравo! Oтkpи ме! Xa-xa!)


Тема Re: Zadachka za otlichnici :)))нови [re: T®lGGE®]  
Авторdsgfsd (Нерегистриран)
Публикувано04.03.02 12:31



Abe pich vmesto bezmisleni komentari vzemi i dai reshenie, puk moje i da stane interesno. Az tezi zadachi gi pisha ne zastoto se chudia kuv e otgovora ili puk da proveriavam horata kolko znaiat, a zastoto ste mi e interesno da komentirame resheniata. Ne izhojdai ot niakakuv princip za nepogreshimost i che veche vsichko e kazano. Specialno zadachata za kontrolnoto mnogo me sumniava da e izcherpana.

Ako mislish che si mnogo umen reshi zadachata za redicata, chovek s visok g-faktor triabva da moje da nameri otgovor za okolo 10 min. :))), moga da ti dam i mnogo po-slojni, no probvai se purvo na tazi



Тема Re: Zadachka za otlichnici :)))нови [re: dsgfsd]  
АвторGENll (Нерегистриран)
Публикувано05.03.02 03:17



ochevidno na ostrova IMA zlato (i chovekyt e ot tip A, drugoto e nevyzmojno)! prosto chovek trqbva da znae ekvivalentnata zamqna na implikacia s dizunkcia i zakona na de morgan...



Тема Re: Zadachka za otlichnici :)))нови [re: dsgfsd]  
Автор T®lGGE® (:o)=)
Публикувано05.03.02 09:49



Kakwo oshte da i komentiram - po tazi zadacha sym obqsnqwal dostatychno.Nqma prez pet dena kto doide nqkoi nov v kluba i da obqsnqwam edna i syshta zadacha.

(:o)=) Бравo! Oтkpи ме! Xa-xa!)


Тема Ще направя опит, ама не ми се смейте, ако не успеянови [re: GENll]  
Автор Kandid (новак)
Публикувано05.03.02 10:26



"Ако аз съм от група А, на острова има злато". Това е единственото възможно истинно твърдение, което не е възможно да бъде неистино. Възможни неистинни твърдения биха били: "Аз съм от А". "На острова има злато". Или: "Аз не съм от А", "На острова няма злато". Или: "Аз не съм от Б", "Тука няма остров", "Ти не си на остров", "Тук няма групи А и Б", и пр.
Но твърдението "Ако аз съм от А, значи има злато" е категорично само по отношение на това "Ако", което е единствената истина, която не подлежи на съмнение. И тази истинност е неоспорима. Значи, ако се съобразим с условието, че хората от група А не лъжат, човекът, казал: Ако аз съм от група А, на острова има злато", не е възможно да е излъгал.
Следователно на острова има злато. Не знам дали съм ясен

Редактирано от Kandid на 05.03.02 10:34.



Тема Re: Ще направя опит, ама не ми се смейте, ако не успеянови [re: Kandid]  
Авторdsgfsd (Нерегистриран)
Публикувано05.03.02 15:44



Kandid chestno da ti kaja ne mi e mnogo iasno.

Zasto "Аз съм от А", "На острова има злато" i t.n. da sa vuzmojni neistinni tvurdenia.

Ako kaje primerno "Аз съм от А" kude e protivorechieto? Ako naistina e ot A i go e kazal to niama protivorechie zastoto tvurdenieto mu e viarno. Ako e ot B i go e kazal, pak niama protivorechie zastoto iavno tvurdenieto mu e luja, no tui kato toi e ot tip B pak niama protivorechie



Тема Re: Zadachka za otlichnici :)))нови [re: GENll]  
Авторdsgfsd (Нерегистриран)
Публикувано05.03.02 15:55



Kakvi tochno sa ti razsujdeniata?

Ako otidesh na takuv ostrov i tam chovek ti kaje "Ako sum A, to ti ne si na ostrova", ste mojesh li da dokajesh (logicheski) che si na Mars :)))?



Тема Re: Zadachka za otlichnici :)))нови [re: T®lGGE®]  
Авторdsgfsd (Нерегистриран)
Публикувано05.03.02 15:58



Stom ne mojesh prez pet dena da obiasniavash, ne obiasniavai togava :))))



Тема Re: Ще направя опит, ама не ми се смейте, ако не успеянови [re: dsgfsd]  
Автор Kandid (новак)
Публикувано06.03.02 10:44



Нали задачата беше да се разбере дали има злато. Но преди това трябва да се разбере от кой тип - А или Б - е островянинът. Значи, той казва: На острова има злато. Но може да лъже, може и да не лъже - това как ще го разберете? По същатна логика той казва: На острова няма злато. И това би могло да бъде както лъжа, така и истина. Добре тогава, какво би могло да бъде единственото му обръщение към посетителя, което да е истинно, ще го използва ли той или ще използва такова, което би могло и да е истинно, но и лъжливо?

Единствените, за които не можеш да кажеш, че са неистинни, са точно такива твърдения: "Ако аз съм от А, значи има злато." Или: "Ако аз съм от А, значи няма злато." Двата варианта се припокриват като форма на истинно твърдение.

Добре тогава, след като човекът не лъже /той не е казал нито че е от А, нито, че е от Б. Той казва, че ако е, значи има/, то следователно казва истината. След като казва истината, значи е от А. След като е от А, значи твърдението: "Ако съм от А, значи има злато" е равносилно на: "Аз съм от А, защото не лъжа, и след като съм казал, че ако съм от А, има злато, то след като не лъжа, значи наистина има."

Всъщност, можеш да изпробаш истинността на подобна конструкция и по друг начин. Казваш ми, че ако влезеш в магазина, може и да си купиш нещо. Не си казал "Ще си купя", с което ако винаги лъжеш, значи и сега лъжеш. Ти казваш "МОГА и да си купя", което е вярно - наистина можеш да си купиш, АКО влезеш. Това не значи, че непременно ще си купиш или че няма да си купиш.
Сега ще оспориш: Да, ама мога и да не си купя. ))) Не е вярно. Защото ние обсъждаме истинността на онова, което си казал, а не на онова, което не си казал.

Редактирано от Kandid на 06.03.02 11:14.



Тема Няма да мога да докажа, че не съм на Марс. )))нови [re: dsgfsd]  
АвторKaндид (Нерегистриран)
Публикувано07.03.02 09:53



Защото го няма условието, че има два типа хора - А и Б - единият от които лъже, а другият не, каквото условие имаме в предишната задача. ))) Всъщност, уловката ми е в това, че твърдения от рода "Мога" и "Ако съм" са модални. Това е неоспоримо вярното: че са модални. От там следва логика, която доаказва, че бялото може да е и черно.



Тема Re: Zadachka za otlichnici :)))нови [re: dsgfsd]  
АвторGENll (Нерегистриран)
Публикувано08.03.02 17:05



prosto implikacia e 0 samo kogato 1=>0 , v ostanalite sluchai e 1 (istina). Tova se prilaga i vyv vtorata zadacha koiato davash i tq dovejda do protivorechie sistemata (teoriata), a vsqka protivorechiva teoria sydyrja vsichki tvyrdenia, vkluchitelno i che sym na Mars.

Za koito ne razbira vse pak da go dokaja: Pyrvo imame kato obektivno vqrno tvyrdenie che Az sym na ostrova. Dopuskame che ne sym na Mars. No togava chovekyt ne e ot tip A. Naistina ako e ot tip A, tova vodi do protivorechie. Chovekyt e ot tip B, znachi lyje i tvyrdenieto mu e ot vida 1=>0, no togava toi e ot tip A, koeto otnovo e protivorechie. Poluchenoto protivorechie se dylji na dopuskaneto che ne sym na Mars. Emi znachi sym na Mars momcheta!!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.