Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:16 11.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Мордред е прав, разбира сенови [re: Don Quijote]  
Автор liquidZ (течен)
Публикувано30.12.01 17:59



Не можем да сме сигурни.
Все пак ляв и по-ляв абе има разлика.

Don't be afraid...be paranoid!


Тема Re: Мордред е прав, разбира сенови [re: liquidZ]  
Автор Don Quijote (chiflado)
Публикувано30.12.01 18:02



i ti si se zarazil.ama taka e kato dragaruva6 s TRIGGER-a
lqvoto si e lqvo,dqsnoto dqsno......
i pak ne mi otgovorihte za sovalkata


Рицарят на печалният образ

Тема Всичко е относителнонови [re: sewi]  
Автор AD (Alex!)
Публикувано30.12.01 21:38



Един завой, при подходхящ избор на ос на въртене, е ляв или десен. При неподходхящ избор на ос на въртене, може да окаже само "извивка на траекторията", а не завой. Изкачването или слизането спрямо оста може да се разгледа като отделно движение (пример: каране по планински път). Естествено, всичко е относително (благодарение на третото измерение). При замяна на "горе" и "долу", всеки ляв завой се превръща в десен, и обратно.

Сега малко за подходящи оси/равнини (това е най-вече утеха за "пилотите"):

1. Завиване (изкривяване на траекторията = въртене на допирателната/скоростта) спрямо z-оста на цялото пространство
Една проекция върху земята, така да се каже. Става за пътни карти. Представете си един лупинг* обаче - изглежда като праволинейно движение напред-назад.

2. Завиване спрямо собствената ни височина
Какво казва пилотът, когато прави този лупинг?
"Усещам една центробежна сила надолу - правя лупинг нагоре!"
Ако се завърти около дължината си с по 90 градуса надясно:
"Усещам една центробежна сила надясно - завивам наляво!"
"Усещам една центробежна сила нагоре - правя лупинг надолу!"
"Усещам една центробежна сила наляво - завивам надясно!"
По принцип, движението може да се разделя на движението на центъра на тежестта (най-важното според мен) и на въртенето около трите оси (две не стигат!) на движещия се обект.

3. Изкривяване на траекторията спрямо...себе си
Самолетът като че ли се движи на една окръжност, която лежи в една...равнина. Пилотът може да прави каквито и да са лудории, но всяко (досатъчно малко) парче от "следата" след самолета прилича на дъга от окръжност...в една невидима равнина.
Наистина съществува такава равнина ("osculating plane") във всяка точка на траекторията, където тя не е права линия, или въздействащите сили внезапно се променят. Останалото е за вас...

*) За нуждаещите се от твърда земя под краката:
Лупинги се правят не само във въздуха - мислете си за увеселителни паркове, например.



Тема Re: Въпрос от играта "Стани богат"нови [re: Don Quijote]  
Автор Kpъr ()
Публикувано31.12.01 03:07



айде да се забъркаме напълно :)

то и аз не я разбирам математиката, но не ми пречи това на логиката, май...

за да направи някой завой, би трябвало да се намира в тримерното пространство, за да го направи на практика, а не само на теория (2мерно п.), затова си има и термини десен и ляв за триизмерното пространство - това в което живеем и я има играта в същото такова...

иначе, скокове, излитания, кацания, виражи - това са други думи, и разбира се, пак идват от практиката в тримерното пространство, не знам някой да е практикувал още в четиримерното...

иначе дай да забъркаме нещата...
има движение - значи има вектор. Той има 3 компоненти - x, y, z
при липса на промяна, като тук не важат промените в стойността, а само в отношението между трите стойности, има движение направо. Такова трябва да има, в рамките на задачата след като има завой, значи трябва да има и понятие за движение направо.
при промяна в едната стойност, без значение коя от трите, и без промяна в някоя от другите, имам завой.
друг завой е когато се променят две от стойностите без третата...
това са 2 вида завои, но не са ляв и десен...



Тема Re: Въпрос от играта "Стани богат"нови [re: Kpъr]  
Автор bst (~!~)
Публикувано31.12.01 14:49



V ejednevnite mi prikazki, kogato si govorim s niakoi upotrebiavame samo 2 vida zavoi, LIAV i DESEN. Nikoi ot nas ne upotrebiava nesto drugo, nito zavoi na gore nito na dolu. Niama znachenie v kakvo prostanstvo i vaopst niama znachenie kava e vtorata chast na vaprosa, pita se kolko zavoia ima i tova e, a kade sa go slojili za obarkavane, inache vaprosa niama nikav smisal, v 3D prostnastvoro ima bezbroi vazmojnosti za otklonenie ot pravolineinoto dvijenie.

В 99% от случайте проблема е ПРЕДМОНИТОРЕН bst


Тема Re: Въпрос от играта "Стани богат"нови [re: Kpъr]  
Автор Don Quijote (chiflado)
Публикувано02.01.02 16:58



ZNA4I AZ DO kolkoto shvanah tuk,ti kazva6 4e sa pove4e ot dva zavoite v triizmernoto,taka li???????????


Рицарят на печалният образ

Тема Re: Въпрос от играта "Стани богат"нови [re: Don Quijote]  
Автор Kpъr ()
Публикувано02.01.02 17:56



по скоро, че друго пространство освен 3мерното хората не познават на практика (на теория има и 2 и 4ри измерно)
и затова завоите са само 2...

______________________________________________
Пътя на логиката заобикаля всички препятствия.


Тема Аз мисля...нови [re: sewi]  
Автор amateur (любител)
Публикувано01.02.02 12:41



Слушайте сега моето мнение. Ако искате де..
Та значи съжалявам, че късно видях каква дискусия се е разгоряла тук, та затова сега си и казвам мнението.
Става ясно, че трябва да се изходи от формулировката на думата "завой".
Понеже такова понятие няма в математиката, нито във физиката.
Според "Съвременен тълковен речник на българския език" издателство GABEROFF, година на издаване не видях да пишеше някъде освен след предговора - 1995,
завой:
1. Дъгообразна извивка на път, река и др., чрез която се изменя посоката на движение.
2. Дъгообразна извивка при движение за промяна на посоката.
3. Прен. Рязка промяна в идеология, поведение, в развитието на нещо (Завой в политиката)//същ.умал. завойче, ср.
Край на цитата.
Впрочем не мога да не се изкуша да кажа, че щом се споменава за завойчета, значи може да има много видове завойчета. Също и в политиката, която впрочем също се състои в триизмерното пространство доколкото ми е известно... та много станаха завоите май...

Иначе чисто физически и математически е ясно, че промяната на посоката на вектора на движение в триизмерно пространство може да се изрази изцяло с два ъгъла (които са учили математика да си спомнят за сферичните координати).
Така че мисля, че въпросът не е к оректно зададен и е умишлено въведено това със завоите за заблуждение. Всъщност излиза, че точно както са го задали въпроса, отговора не е две.

Благодаря за търпението да прочетете написаното от мен.




Nemo omnibus horis sapit


Тема Re: Аз мисля...нови [re: amateur]  
Автор T®lGGE® (:o)=)
Публикувано01.02.02 16:08



Prosto malka izdynka na Romel i kompaniq.

(:o)=) Бравo! Oтkpи ме! Xa-xa!)


Тема Re: Аз мисля...нови [re: amateur]  
Автор beGemOth the Ancient (daemon)
Публикувано01.02.02 16:33



Точно така - не е коректен. Смесват се математически термини с понятия извън математиката.

Колко тухли има в стената на клетката на едноклетъчен организъм? Или нещо подобно.

Patron of gluttony and greed, he causes earthquakes...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.