Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:57 12.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: @zadatchaнови [re: Golem]  
Автор Golem (минаващ)
Публикувано07.12.01 14:58



Най накрая разгадах условието на задачата!!! А то е 1в. (виж предния постинг)



Тема В такъв случай е ясно... но не съвсем -нови [re: nobody_]  
Автор Гoa (почти нормален)
Публикувано07.12.01 15:28



или поне така си мисля. При сто врати е почти невероятно да избереш печелившата, така че с 99% вероятност печелившата е другата (номер 85 ли беше от примера ти). При 3 врати шансът ти да избереш печелившата е 33%, следователно за врата номер 3 остават 67% и трябва да избера нея. Всичко това хубаво, обаче не е коректно от математическа гледна точка според мен. С вероятностите нещата не стоят просто.

Ще дам един пример, който знам от един суперяк математик и специалист от световна величина в теорията на вероятностите. (Дано не съм запомнил погрешно, не беше скоро.) Вероятността стадо маймуни да напише петата симфония на Бетовен (примерно), ако им дадеш листове и химикали, не е нула, колкото и невероятно да звучи. Обаче още по-невероятно звучи следното твърдение: вероятността да попаднеш на точен квадрат, ако започнеш да изписваш произволни големи числа (т.е. такива, за които нямаш предварителни данни), е нула! Аз не го вярвам, но човекът казваше, че и двете твърдения са строго доказани. (Разбира се, нямаш право, ако изпишеш 2895986396, след това да изпишеш 2895986397 и т.н., защото това вече е отправна точка, т.е. имаш предварителни данни.)

"Если долго мучится,
что-нибудь получится..."
“Времето – каза съществото – е най-простото нещо...”


Тема Re: @zadatchaнови [re: Golem]  
Автор nobody_ (ентусиаст)
Публикувано07.12.01 15:28



Mi da.
Pozdravi.



Тема Re: В такъв случай е ясно... но не съвсем -нови [re: Гoa]  
Автор nobody_ (ентусиаст)
Публикувано07.12.01 15:35



Super, ti dade pylnia otgovor nai-nakraia (s veroiatnostite). Kakvo totchno ne e korektno ot matematitcheska gledna totchka, osven tche taka ti se struva?
Mejdu drugoto kakto tchetoh v edna kniga veroiatnostta pokrai kychtata na razkazvatcha da kajem za 15 min da minat 1000 myje bila dosta niska i vse pak ot vreme na vreme voinitzite ot mestnia polk gi vodeli na bania...
Pozdravi.



Тема Re: @zadatchaнови [re: Grimalkin]  
Автор Mopдpeд (seeker)
Публикувано07.12.01 15:38



Гри, вземи си напиши след ника ЖЕНСКА котка :)))

There's a crack, a crack in everything, that's how the light gets in...


Тема Re: В такъв случай е ясно... но не съвсем -нови [re: nobody_]  
Автор Гoa (почти нормален)
Публикувано07.12.01 15:41



Ами струва ми се, че не е коректно, защото след всяко отваряне на врата условията се променят и автоматично вероятностите също се променят. Тоест след отварянето на втората врата би трябвало те да са вече 50 на 50, а не 33 на 67, както е било в началото.

"Если долго мучится,
что-нибудь получится..."
“Времето – каза съществото – е най-простото нещо...”


Тема Re: В такъв случай е ясно... но не съвсем -нови [re: Гoa]  
Автор nobody_ (ентусиаст)
Публикувано07.12.01 15:45



Ami ne znam, na men mi izglejda otchevidno, no ima dosta hora, koito ne sa syglasni (edin prepodavatel po fizika sychto se opyvache ).
Faktitcheski kogato pravich izbora si veroiatnostta e 1/3 i taia veroiatnost e fiksirana, zachtoto toia izbor si go spomniach, tche si go napravil. Ot tuk natatyk moje da raste salo veroiatnostta na drugata vrata - dano se izrazih iasno...
Pozdravi.



Тема Това е ясно...нови [re: nobody_]  
Автор Гoa (почти нормален)
Публикувано07.12.01 15:54



иначе нямаше да дам такъв отговор. Но както казах, нещата с вероятностите са много сложни и много често не стоят така, както на нас ни се струва

Не се заяждам, просто отбелязвам. Задачката е хубава, като се замисли човек

"Если долго мучится,
что-нибудь получится..."
“Времето – каза съществото – е най-простото нещо...”


Тема Re: Това е ясно...нови [re: Гoa]  
Автор T®lGGE® (:o)=)
Публикувано07.12.01 16:05



Абе аз си имам собствена теория за "шансът" и за вероятностите (различаваш се от това което ще кажа по нататък) и не съм много обективен ама .........
Това което иска да каже nobody_ си личи много добре в например със 100 врати.Шансът от първият път да си целнал правилната е 1/100 и след като се отворят 98 празни и остане само една наистина "шансът" там да е предмета Х би трябвало да е 99/100 , но някак си в пример само с три врати няма такава яснота ,а и не съм сигурен дали може така да прехвърляме признаците на онзи пример към този с по-малкото врати.Както знаете индуктивния извод има вероятностен характер.





Тема Re: В такъв случай е ясно... но не съвсем -нови [re: nobody_]  
Автор Grimalkin (kotka)
Публикувано07.12.01 16:13



ами за тебе може и да изглежда очевидно но подобен отговор е абсолютно некоректен от гледна точка на теория на вероятностите, питай в клуб математика защо, не ми се обяснява

"Kogato u nas e vreme za chaj v Genua e vtornik"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.