Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:35 27.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Кое е първо - кокошката или яйцето?  
Автор Golem (минаващ)
Публикувано12.10.01 23:30



Чувствам се длъжен да задам вечния въпрос:

Кое е първо - кокошката или яйцето?



Тема Re: Кое е първо - кокошката или яйцето?нови [re: Golem]  
АвторNevena (Нерегистриран)
Публикувано13.10.01 04:26



Ako priemem evoliutsionnata teoria, to purvo e iaitseto, zashtoto ot iaitse se prukvat i ribi i vlechugi i po-nizshi organizmi, koito sa sushtestvuvali mnogo predi kokoshkite (i petlite);



Тема Re: Кое е първо - кокошката или яйцето?нови [re: Nevena]  
Автор Golem (минаващ)
Публикувано13.10.01 16:35



Поправка към въпроса:

Кое е първо - кокошката или кокошето яйце?



Тема Re: Кое е първо - кокошката или яйцето?нови [re: Golem]  
Автор liquidZ (непознат )
Публикувано14.10.01 08:19




Аз мисля, че според теорията на ЕволЮцията би трябвало от промяната на видовете първо да е кокошето яйце



Тема Re: Кое е първо - кокошката или яйцето?нови [re: liquidZ]  
АвторDer Meister (Нерегистриран)
Публикувано14.10.01 19:12



kakto se kazwa w edin bulgarski film s todor kolew:
otgoworyt e poweche ot iasen - pyrwa e kokoshkata, zashto edna kokoshka moje da doleti otwsiakade, a edno iaice ot kyde shte se wzeme?




Тема Re: Кое е първо - кокошката или яйцето?нови [re: Golem]  
Автор Xapви ()
Публикувано14.10.01 23:51



1. Първо е омлетът. Човекът отишъл на ресторант, хапнал омлет, харесало му, решил да си направи сам, ама му трябват яйца, пък тях ги прави кокошката, отишъл на пазара и си купил кокошка.

2. Както е известно, инкубаторът.

3. А, да не забравяме петела.


"Ето - покой, дайте покой на отрудения, и ето - успокоение." Но те не искаха да слушат. Исая 28:12


Тема Re: Кое е първо - кокошката или яйцето?нови [re: Golem]  
Автор T®lGGE® (егоист)
Публикувано15.10.01 06:43



Най-важният проблем в задачата е да изясним какво означава "кокоше яйце"
1-Яйце снесено от кокошка
2-Яйце от което ще се излюпи кокошка

Приемам за вярно първото - тогава може веднага да спрем споровете защото става ясно че "кокоше яйце" може да се появи само ако кокошка го е снеска.Но естествено идва въпросът откъде се е взела тая кокошка.Ами предполага се че е еволюирала.Ще дам един пример:
Имаме си животното Х то снася "хиксово" яйце излюпеното от него същество еволюира до 1/4 кокошка и 3/4 животното Х то снася яйце на 1/4 кокошка и 3/4 животното Х.От това яйце се излюпва друго същество което еволюира до 2/4 на 2/4 снася се яйце 2/4 кокошо и 2/4 хиксово.Излюпеното същество еволюира до 1/4 хикс и 3/4 кокошка снася се яйце което все още не е кокоше но излюпилото се от него същество еволюира до 4/4 кокошка и снася първото кокоше яйце.Или пък просто животното Х не е било където трябва и под въздействието на радиация да е мутирало до това което днес наричаме "кокошка".
Обаче казахме че има и друг вариант : кокоше яйце да бъде яйце от което ще се излюпи кокошка - обаче за него по-кусно че нямам време.
Ами това е от мен!



Тема Re: Кое е първо - кокошката или яйцето?нови [re: Golem]  
Автор Mopдpeд (seeker)
Публикувано15.10.01 17:04



Всъщност този въпрос е "вечния философски", само ако го възприемем, естествено, в контекста на философията (а не на биологията). Истинския проблем (поне според мен) би трябвало да звучи така:

Всяка причина влече след себе си следствие, но всяко следствие е също така и причина за друго следствие. Съществува ли тогава такава първопричина, която не е следствие от нищо.


Естественият отговор в случая е Бог (което поставя въпроса що е Бог, но не ми се обяснява сега, за справка погледнете литературата от последните 20000 години :).

Интересно е и дали има такова събитие - следствие, което не може да стане причина.

Та по тези въпроси от няколко години умове като Стивън Хокинг разсъждават и още не са доказали има ли възможност Вселената да е започнала със сингулярност или не. Т.е. засега имаме два отговора на въпроса - Бог или "грешка в условието, рестартирай Вселената" :)

There's a crack, a crack in everything, that's how the light gets in...


Тема Re: Кое е първо - кокошката или яйцето?нови [re: Mopдpeд]  
Автор T®lGGE® (егоист)
Публикувано28.10.01 10:13



Чакай , чакай! Какво си се засили към началото на нещата.Надали кокошката/яйцето се е пръкнала/о първа/о.Или поне животното което познаваме днес.Въпросът който поставяш е много хубав ама сега друго нищим - та аз да си довърша бях стигнал до момента където трябва да се реши какво е кокоше яйце :
1-Яйце снесено от кокошка
2-Яйце от което ще се излюпи кокошка

За първия вариант май поизяснихме нещата остава втория.Който ще се опитам да го отхвърля.Все пак доколкото съм наясно за да се излюпи кокошка от едно яйце това яйце трябва да е снесено от кокошка.Сега аз не съм много наясно дали докато е черупката зародиша може да еволюира.Ако не може както си мисля и аз значи проблема е решен - първа е кокошката.Но да не забравяме външни фактори които могат да повлияяят на зародиша и след катто е снесен ,като незнам си какво, да мутира до познатата ни кокошка - но пък това трябва да се случи и с друго животно за да се пръкне и петелът та да просъществува родът.

Аре стига!Абе всъщост вие какво мислите ???

А колкото до "причина, първопричина и следствие -- някой друг път.Надявам се да мога по-скоро защото е много хубав проблема





Тема Re: Кое е първо - кокошката или яйцето?нови [re: T®lGGE®]  
Авторdodo (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 08:12



Pitai v klub Biologiq!Nali ima takav ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.