Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:55 17.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Spored men ...  
Автор T®lGGE® ()
Публикувано23.09.01 12:48



Pisha tazi tema sled kato prochetoh edna druga ozaglavena "Abe...." kakto i vsichkite mnenia kam neia,kato tova na Харви mi napravi vpechatleni - spored men v tozi klub ne se razglejdat samo niakakvi si "задачки-закачки" , iskam da obarna vnimanie i na oshte neshto(stava duma za temite koito da se puskat v kluba).No parvo shte citiram definicia za logikata (ne che triabva da se saglasiavate se neia) dadena v "Българска Енциклопедия" (taka se kazva i e edna dosta ddebela "knijka").Citiram:

Logika: Nauka za pravilnostta na misleneto ;savkupnost ot nauchni teorii,vsiaka ot koito raazglejda opredeleni nachini na dokazatelstva i oproverjenie ..."

toest pomaga da kajem dali neshto e taka ,ne e taka ili vaobshte kak e(posredstvom logichesko mislene i dadenite fakti).Znachi imame problem po koito da sporim i tai kato jivotat ne ni predlaga takiva situacii(imam predvid - dostatachno chesto,dostatachno interesni i dostatachno kato kolichestvo) iavno sami triabva da si gi sazdavame.I po tvardenieto che "логиката не е поставяне на разни занимателни задачки-закачки. " moga samo da kaja che logikata moje i da ne e postavianeto na zadachi no pak tezi zadachi sa dobar nachin da ia pokajem taka che sam napalno saglasen s dodo che triabva da ima poveche zadachi po koito da se misli zashtoto te sa nachina da
izpolzvame logikata niakade (ako imate po-dobre ideia- samo kajete).Ta misalta mi e che badeshteto (dobroto badeshte) na kluba e v povecheto takiva zadachi.
Tova mi e mnenieto i iskam da pomolia prochelite go samo da kajat
"saglasen sam "ili ne sam saglasen" s nego.

Tova e ot men



Тема Mi shtom ....нови [re: T®lGGE®]  
Авторdodo (Нерегистриран)
Публикувано24.09.01 16:27



ti me podkrepiash to i az shte te podkrepia.Naplno sam saglasen sas tova koeto si napisal.I prodaljavam da tvardia che sam mu nujni poveche zadachi na kluba!



Тема Re: Spored men ...нови [re: T®lGGE®]  
Автор Koпpинa_И_Xлopoфopм (вероятна)
Публикувано24.09.01 18:55



Е и аз на това разчитах... ама

Не можеш да гледаш къде вървиш ако не знаеш къде отиваш


Тема Re: Spored men ...нови [re: T®lGGE®]  
Автор Xapви ()
Публикувано26.09.01 00:06



Тези задачки са просто демонстрация на принципите на логиката и логическите закони. Които закони и принципи се използват непрекъснато, обикновено несъзнателно, в живота. В мисленето. В правенето на изводи. В намирането на грешки. Непрекъснато.

Но, като гледам постингите в клуба, просто трябва да му се смени заглавието на Логически задачи и всичко ще е точно.


"Ето - покой, дайте покой на отрудения, и ето - успокоение." Но те не искаха да слушат. Исая 28:12


Тема Re: Spored men ...нови [re: Xapви]  
Автор T®lGGE® ()
Публикувано26.09.01 13:26



Ама аз не споря къде се използва логиката и ако си бе напрвил труда да прочетеш внимателно мнението ми щеше да го знаеш.Обаче мислиш ли че може да изкараме от живота достатачно ситуации върхи които да разсъждаваме.Може би ще спорим дали да си купя баничка или пирожка.Няма никакъв проблем сами да си ги създаваме.

"Които закони и принципи се използват непрекъснато .... в живота. В мисленето. В правенето на изводи. В намирането на грешки." - това са твои думи и аз не мога да разбера при логическите задачи може би не мислиш или не правиш изводи или не намираш грешки.ДА тези задачи са демонстрация на "принципите на логиката и логическите закони" но къде да я покажем тази логика ,как да се научим да мислим логично -ако имаш по-добре идея от задачи - кажи ! Просто не можем ей така да почнем да говорим за неща като "конюнкция" , "дизюнкция" или "импликация" (поне според мен е така).

ту би континуед



Тема Re: Spored men ...нови [re: T®lGGE®]  
Автор Xapви ()
Публикувано27.09.01 00:12



Логическите задачи сами по себе си са безсмислени. Идеята е не да се решават, а да се покаже как се решават.
А логиката, по принцип, е била създадена с мисълта вместо да се водят безкрайни философски спорове, просто да се седне и да се "сметне" кой е прав.


"Ето - покой, дайте покой на отрудения, и ето - успокоение." Но те не искаха да слушат. Исая 28:12


Тема Re: Spored men ...нови [re: Xapви]  
Автор T®lGGE® ()
Публикувано27.09.01 13:51



"А логиката, по принцип, е била създадена с мисълта вместо да се водят безкрайни философски спорове, просто да се седне и да се "сметне" кой е прав." - не ми е ясно как да се сметне кой е прав ,ако няма по какво да се спори.
"Идеята е не да се решават, а да се покаже как се решават".- а ние какво правим според теб ,не показваме ли как се решава(отгоре на всичкото трябва да решиш задачата за да можеш да покажеш как се решава).А пък нали някой най-накрая обяснява как седят нещата и ....... абе аз въобще какво споря с теб и ти обяснявам ..... абе като не можеш да разбереш какво ти говоря извикай някой да ти помогне.
Абе няма ли никой от този клуб да вземе нечия страна ???
Аре това е от мен.




Тема Re: Spored men ...нови [re: Xapви]  
Автор3 (Нерегистриран)
Публикувано27.09.01 18:46



Дълбоко се съмнявам в приложимостта на логиката в живота и в това да се "седне и пресметне" кой е прав.
За мен лично логиката е просто една операторна символика, подраздел на алгебрата, и нищо повече.

В живота няма А и "не А", има А и Б.

поздрави



Тема Re: Spored men ...нови [re: 3]  
Автор Orнeдишaщ (Змей)
Публикувано28.09.01 11:27



Това, че си написал това мнение (на компютъра си!), не е ли доказателство за приложимостта на логиката?
Логиката е система от абстракции. Абстракциите затова са такива, защото ги няма в природата. Но това не значи, че са неприложими или че няма полза от тях!



Тема Re: Spored men ...нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор3 (Нерегистриран)
Публикувано28.09.01 16:17



Това е доказателство за приложимостта на физиката и творческия потенциал на хората. А ако се замислиш, това че хардуерно компютрите са реализирани с булеви операции и т.н. - няма нищо общо с логиката като такава.
Логиката не е система от абстракции, може би не си искал да кажеш това. Абстрахира се нещо "реално" в смисъл качествено ново, при което взимаш предвид само някои негови аспекти.
Логиката е само форма, инструмент. Нямах предвид, че е напълно безполезна, а че сама по себе си не води до ново знание.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.