Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:23 16.04.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Чете ми се, ама не знам кого.нови  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано24.07.12 13:25



Прочетох почти всичко от пан Лем, та се чудя - има ли някой, дето поне малко да прилича на него?



Тема Re: Чете ми се, ама не знам кого.нови [re: Изyмeн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано26.07.12 17:25



Чети Селинджър,Ъпдайк,Джером,Стайнбек,Томас Харди,Фокнър,Борис Виан.Много са авторите,но трудно се намират.Имам доста книги,като голямата ми библиотека е при сина ми.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Чете ми се, ама не знам кого.нови [re: Xoлдън]  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано27.07.12 22:11



Погледнах що за автори са, за съжаление просто няма никакъв начин да са поне близо до Лем.
Там е работата, че той е писал много неща, но за съжаление последните му забележителни произведения са писани твърде отдавна.

Мен малко неща ме ограничават, тъй като знам руски достатъчно добре, за да чета почти всичко, а на руски има много повече книги. С английския не съм достатъчно добре, за да чета художествена литература.

Част от тях не са превеждани на български, чудех се дали да не преведа някое.

Редактирано от Изyмeн на 27.07.12 22:12.



Тема Re: Чете ми се, ама не знам кого.нови [re: Изyмeн]  
Автор 3лaтa ()
Публикувано29.07.12 19:19



Да, той е гоЛЕМа работа! :)
Сетих се за един автор, който има подобни забежки във фантастиката - Итало Калвино и който много ми допадна навремето. В "Читанката" има 3 негови произведения, а на руски не съм проверявала, там сигурно са безчет :)



Тема Re: Чете ми се, ама не знам кого.нови [re: Изyмeн]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано08.08.12 11:04



Що не пробваш Стругацки.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Чете ми се, ама не знам кого. [re: Stefan Pan]  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано09.08.12 14:58



Чел съм ги вече, а освен това цялата библиотека "Галактика".



Тема Re: доста интересен списък с негови произведения.нови [re: Изyмeн]  
Автор aдмиpaл (андорския флот)
Публикувано27.08.12 16:06



Не виждам в този списък "Звездните дневници"

______________________________
I´m great in bed. I can sleep for days.


Тема Re: доста интересен списък с негови произведения.нови [re: aдмиpaл]  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано28.08.12 21:03



Те са в читанката.



Тема Re: Чете ми се, ама не знам кого. [re: Изyмeн]  
Автор 3лaтa ()
Публикувано02.09.12 15:43



А "Кръчмата на Калахан"?

и нея я има в Читанката



Тема Re: Чете ми се, ама не знам кого. [re: 3лaтa]  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано02.09.12 22:02



Едва ли. Искам нещо съвременно, но...

Ето някои мисли от последните дни (не претендирам за оригиналност):

Защо не чета съвременната литература?

Замислих се, та стигнах до извода, че е поради причината, поради която пан Лем спря да пише - литературата се обезцени. Днес всеки идиот има достъп до средствата за масова информация, всеки може да публикува книга, всеки може да стане известен. Нужна е само малко реклама. Днес мнозина стават писатели не по призвание, а от финансов интерес. Съвременната книга все повече наподобява съвременната телевизия - вместо да извиси читателя, съвременната литература се принизява до неговото ниво. Все пак тези, които обичат да мислят са много по-малко от тези, предпочитащи сляпо да се доверят на написаното в книгите.
Ако има нещо лошо в предишната ни цензура, то беше тяхното прекалено усърдие да защитят читателя от лоши послания, от невярна информация за всичко, което не беше засегнато от нея.
В резултат се получи поколение, приемащо всяка книга за абсолютна истина, поколение, неподлагащо на проверка чрез критично мислене всяка информация, която получава, приемащо всичко написано в книгите ако не за истина, то поне за качествено произведение на изкуството.
В днешния динамичен свят оригиналността е рядко качество и ако някога една добра книга се криеше между десетки - то сега има стотици, но скрити сред милионен информационен боклук.

Ако на някой му се четат качествени произведения, мога да препоръчам няколко, които съм имал удоволствието да прочета:
Цялото творчество на Станислав Лем, особено произведенията по футурулогия.
Най-мъдрият философ, писател и футуролог, вечно търсещ истината, Човек с главно Ч. За съжаление не получи и стотна част от славата, която заслужава, преди всичко поради това, че произведенията му са дотолкова сложни, че повечето литературни критици не могат да оценят цялата им сила, предвид енциклопедичните познания на писателя, многопластовостта на произведенията и отличното му чувство за хумор. Специално признание заслужават преводачите, справили се с почти непосилната задача да предадат, почти да пренапишат всяко негово произведение.

Йордан Йовков - по-специално Шибил.

Димитър Димов - Тютюн.
Една книга, разкриваща истинското лице на капитализма. Може би твърде вярващ комунист, Димов е пристрастен, но в критиката на капитализма е ненадминат. За съжаление младото поколение у нас не знае истинските двигатели на обществения строй, действащ у нас, а старото едва ли оценява по достойнство книгата, явяваща се най-яростна критика срещу съвременната ни реалност.

Antoine de Saint-Exupéry - Le Petit Prince. Книжка, която дава повече храна за ума, отколкото събраните съчинения на всички философи до 20 век.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.