Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:04 01.05.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Окололитературно, сиреч клюки ;)нови  
АвторK. фoн K. (Нерегистриран)
Публикувано10.10.05 15:47



От известно време ме гложди любопитството какъв е, аджеба, този Петър Величков - авторът на книгите за скандалите в едновремешна България. Четох в Гугъл, че е литературен историк, обаче си спомням, когато водеше подобна рубрика в “Мощен нагъзин”, че се потресох от факта какъв неправилен изговор има за човек, занимаващ се професионално с литература...

Та апелът ми е: информираните, осведомените, знаещите, столичаните, движещите се в съответните среди - споделете малко клюкарско инфо...



Тема п.в.нови [re: K. фoн K.]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано10.10.05 16:12



възможно ли е това да е негова статия?


ПОЕТ НА СВОЯТА СКРЪБ
Петър ВЕЛИЧКОВ

В началото на века се появиха двама поети и една поетеса, които живяха и писаха с блаженство за смъртта и толкова страстно я зовяха, че най-накрая тя се смили и ги прибра в мъгливите градини на мрачния си замък. Най-напред се самоуби Димитър Бояджиев, три години по-късно го последва Яворов, а през 1920 година в черната пръст отпусна натежалото си от скръб сърце Екатерина Ненчева. -> ебаси первезното чувство за хумор

Димитър Бояджиев е първият от тях, който открива търсеното от него послание в една чудна балада на руския поет Иван Бунин за птицата Вир. Тая митична и невидяна от жив човек птица живеела в бездънните елхови гори, а тихият й плач бил като балсам за всеки страдалец. Който го чуел, забравял за всичко останало, тръгвал след птицата Вир, докато живият мъдрец в душата му намери мир.

На 12 юли 1911 г., едва 31-годишен, поетът Бояджиев се самоубива и отнася със себе си загадката на един живот и причината за ранната си смърт. Приятелят му Петър Нейков казва, че Бояджиев избира такъв край, защото имал дълг към една жена, но чувства към друга, при това омъжена и с деца. И до днес нито едно име на жена не е посочено, нито пък е потвърдено. Братът на самоубиеца, Иван, разказва, че на погребението му направило впечатление как една мургава, черноока девойка горчиво ридаела: "Защо направи така, милий?" По-късно разбрал, че няколко месеца преди това тя и брат му се били сгодили неофициално. През 30-те години на площад "Славейков" Елин Пелин посочил превита надве бабичка на Тодор Боров и му казал: "Ей заради тази се самоуби Митко Бояджиев." -> клюкарски истории

Мнозина са претегляли дума по дума воплите в стиховете на Бояджиев, но и в тях липсва и най-малката следа. От всеки ред се издига само болезненият вик на един страдалец, паднал на колене пред огромната статуя на непостижимата ЖЕНА. Пред нейната величавост всяка жива плът бледнее, губи сила. Ето тук е тайната на самоубийството на Бояджиев - и тази тайна се крие в неговия страх от действителността, за която той нямал очи. Много по-примамлива му се вижда птицата Вир, много по-омайна е скръбната й песен, толкова безплътна е сянката й, че за мечтатели като Бояджиев тя се превръща в мираж, много по-желан от грубостта на алчната тълпа. -> дрън-дрън ярина

Дори и когато Бояджиев заминава за Марсилия и всички се надяват, че там ще се успокои, ще заживее тъй, че зърното пясък да не му се вижда като смазваща планина, мислите му си остават все същите - от черни по-черни. Когато обвиняват приятелите му, че не са направили необходимото, за да спрат ръката на самоубиеца, обвинителите не са прозрели, че никой не може да спре пътя на Съдбата. Например Димо Кьорчев неведнъж съветвал поета да превъзмогне увлеченията си по скръбта, но Бояджиев бил непреклонен: "Да превъзмогна: какво? Чувствата, страстите си? Копнежите, носталгиите, целия си живот, сам себе си? Немислимо. Но и да беше възможно всичко това, за какво би послужило то?"

Димо Кьорчев най-точно определя Бояджиев като "поет на своята скръб". Сестра му Дафина пък най-точно разкрива любовната тайна на поета: "Една лабилност на нервната система. Необикновено емоционален и девствен." ->
Едва след като прочетем тези нейни два реда, можем да вникнем до дъно във вопъла към жената на Бояджиев: "Не радост си вече за мене, а страшен кошмар." -> аре, бръкнахме му в гащите на човека. ебаси простащината.

Учудващото в драмата на поета е друго. Ако той беше грозен, отблъскващ, бихме разбрали и оправдали края му. -> !!!!! е нямам думи.
Но неговите съвременници рисуват с обожание привлекателния му външен лик. Елин Пелин съзирал в "неговата прекрасна външност, телесния образ на неговата също така прекрасна душа". Нямало жена или момиче, която да не губела ум по тънката му изящна фигура, по меките, бляскави коси, по чистото фино лице, по бадемовите огнени очи... Кроткото изражение на Бояджиев карало съвременниците му да го оприличават на Христос. Чудомир го видял само веднъж и възхитен от красотата му, го сравнил с Албрехт Дюрер. Даже художникът Никола Балтов го изографисва като Йоан Кръстител в стрелчанската църква. Но ако Бояджиев беше щастлив и не беше във властта на скръбта, за която лекарството е смърт, щеше ли да остави следа в литературата, щеше ли някой днес да си спомни за него? -> просташки цинизъм.

Малкото му на брой стихове обаче и сега го издигат между неоспоримите имена, които са гордост за всяка литература. Преди него с толкова стихове е само Ботев. Абсурдно е да се разсъждава какъв би бил споменът за двамата поети, ако единият не беше тръгнал да освобождава робите, а другият не беше се застрелял в горещия юлски ден на далечната 1911 година. Гениите рядко имат колебания, когато музата ги обсеби. И колкото по-безрезервно се отпуснат в нейната власт, толкова повече се отличават от съвременниците си.


резюме: клюкарщина и простотия.



Тема Re: п.в.нови [re: Б.K.]  
АвторK. фoн K. (Нерегистриран)
Публикувано10.10.05 16:37



Възможно ли е да не си чувала за тойзи Великан на пЕрото и Титан на мисълта?!?

/Аз съм в шок! :)/

Приведената статия е "цвете", дет са вика, в сравнение с други негови "произведения". В момента във вестник "Над 55" /май го има и в нета/ върви негова поредица - същите простотии... Хайде, може нещата наистина да са били такива, но начинът, по който се поднасят, е, меко казано, воайорски...

Та затуй питам аз за автора, що за птица е.



Тема Re: п.в.нови [re: K. фoн K.]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано10.10.05 17:20



Статистически погледнато, не виждам причина, поради която процентът на задници сред пишещите да е по-нисък от процента на задници в която и да било друга сфера.

Като се заприказвахме за орнитология (няма връзка с темата ми под същото заглавие), а нали и публицистиката е литература, напоследък си чета ето тази В(б)олна птичка:

Срещу българите се води истинска война. Ако бомбардировките над Югославия или Ирак убиха няколко хиляди души, тихата битка срещу нацията ни взе десетки хиляди жеттви за 13 години преход. 3000 души на година са самоубийците от отчаяние и безнадеждност, 10000 умират от липса на медицинска помощ, над 1 милион българи избягаха от родината си след 1990 г в търсене на по-добър живот. Това е геноцид, извършван без оръжие. Геноцид, който прилагат върху народа ни наши и чужди гости. Национални предатели и външни българомразци експериментират на гърба на останалите в отечеството българи.
Резултатут днес е: най-ниски доходи в Европа, най-голяма безработица, няй-голяма разлика между 3% богати и 97% бедни.
Българофобията се познава отдалече. Тя има квадратната челюст на Сорос, озъбената усмивка на Петър Стоянов, месестия овал на Андрей Луканов и дрезгавия гласец на Яков Джераси.
Преди да я победим, трябва да я опознаем


и медитирам ли, медитирам върху проблематиката на психиатричната помощ в България.

Колко мъка има по тоя свят, Боже....

p.s.
A propos, най-бедната държава в Европа е Молдова.



Тема Re: п.в.нови [re: K. фoн K.]  
Автор ridiculus .mus~ ()
Публикувано10.10.05 17:24



ми мазньо е, що за птица да е : ))
преди години (много години) така се случи, че трябваше да препиша на машина метър и повече висока купчина папки, в които бяха натрупани така наречените интервюта на михаил топалов(памукчиев) (друг брой мазньо, според мене.)
там бяха и тези неща, издадени не много отдавна "в сянката на трона", "срещи с буров" - споменавам ги за по-голяма яснота по това с какво са били пълни тези папки.
сега, говори се, че са литературна спекулация, или дори нещо като "хайде, другари, да си имаме и ний апокрифна книжнина, да има какво да се спряга по кръчмите" - за времето след 9 септември 44..., но както се вижда към точно такива текстове има интерес, хората обичат да четат, слушат такива неща, все едно за кое време става въпрос...

както и да е, струва ми се, че лицето, за което се пита в тази тема е употребило повечко от споменатите от мене текстове и след преработване и в своята храносмилателна система прави наше достояние резултата от храносмилането си.
не го знам този вестник, но си спомням няколкото пъти, когато ухото ми е било нападано в гръб от простотиите на лицето в онова нощно предаване, за което говориш.
тъй като не бяха минали чак толкова години от времето, когато ми се налагаше да си блъскам очите и пръстите в цялата онази слуз избълвана от топалов - бях сигурна, че съвпаденията са твърде много и ясно може да се разбере с каква помия се е тъпкало драйфащото прасе...



Тема Re: п.в.нови [re: ridiculus .mus~]  
АвторK. фoн K. (Нерегистриран)
Публикувано10.10.05 17:43



В отговор на:

прави наше достояние резултата от храносмилането си.





Хех, то това е ясно, ама и аз съм любопитна какво-що около личността на "храносмилащия".


П.П. А вестникът си е вестник - купува се, защото е доста страници, пък само двайсе стинки.
Ето за интересуващите се примерче за естеството му:






Тема Re: п.в.нови [re: K. фoн K.]  
Автор ridiculus .mus~ ()
Публикувано10.10.05 17:53



о, .....
ми не разбрах
личността - в смисъл - къде е играл като малък, с какво предпочита да е измит пода в коридора, каква оТценка е имал по български език и литература в осми клас, дали харесва руси, или тъмни и дали м., или ж. ... такива неща ли, а?

всъщност не ми хрумна, не че не разбрах.
затва ти отговорих, че личността е отявлено мазна, доколкото мога да преценя : )



Тема а инови [re: ridiculus .mus~]  
Автор ridiculus .mus~ ()
Публикувано10.10.05 18:03



как ти хрумна, че е "литературен историк" и "човек, занимаващ се професионално с литература"

тоест - въпросът ми е по-общ - що е "литературен историк" и какво е "човек, занимаващ се професионално с литература"



Тема О, няма такова нещо! [re: ridiculus .mus~]  
АвторK. фoн K. (Нерегистриран)
Публикувано10.10.05 18:09



Изобщо не ме интересува това какво веро ползва за пода... не правя маркетингово проучване за "Доместос" или "Циф". Нито пък искам да знам за оценката му по български...
А нещо като в какви кръгове се върти и как тъй се е "втъкнал" у големата литература, има ли стойност като писател /на последното вече ми отоговорихте, де ;)/.
Абе изобщо пикантерийки всякакви... няма само той да пише за другите, я?



Тема Re: п.в.нови [re: K. фoн K.]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано10.10.05 18:13



"Веска Димитрова, единствената жива от випуск 1933-та на варненската Девическа гимназия: Мереха полите ни със сантиметър! - В: Над 55, №14, 5 апр. 2005"

-> Естествено. Ако беше поредната мъртва, щеше за взимането на интервю да е необходим спиритически сеанс.
Със сантиметър? Невероятно! Какво ли, ако са мерели полите им с гайгеров брояч.

"Нявга камили, сега ягоди хранят цяло село - В: Над 55, №14, 5 апр. 2005"

В отговор на:

Жълт камък бил известен с направата на дървени въглища, произвеждали ги от бук и дъб*. До края на 30-те години на миналия век хората участвали в този бизнес. Кервани с камили** пренасяли въглищата към Пловдив и Стара Загора.
От години вече селото е прочуто с ягодите си. От декар вадят по 1000-1200 кг хубав плод, който се изкупува веднага от пътуващи търговци.
Селяните отглеждат и тютюн, но по-скоро по инерция***, отколкото поради печалбата. Според кмета сред местните атракции е и живата столетница****, Хафизе Мустафакамбер, която е в завидно здраве. А мюсюлманският храм е популярен не толкова с архитектурата си, колкото със съжителството със селското гробище в двора му.




*A жителите на Червен вятър произвеждали с ей тез три ръце уран 238.
** Барабар с Али Баба и четиридесетте разбойници.
*** Жителите по инерция стават в три часа, щото по инерция са се хванали с едно от най-трудоемките селскостопански производства.
**** Мъртвите столетници не са много за гледане.

"Парализиран кара джип с дръжка от чадър - В: Над 55, №14, 5 апр. 2005"

-> освен, че е глупост, е и гавра.


"Венета Райкова: Мои "приятелки" предупреждавали гаджето ми тишо, че съм кучка - В: , №15 , 11 апр. 2005"

-> (след което, с ехиден смях: 'Не подозирайки, че той е зоофил")


К.ф.К., на какво се учудваш?




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.