Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:09 17.05.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: какво значи тованови [re: pravist]  
Авторmadchemist (Нерегистриран)
Публикувано28.11.03 08:52



Истинска литература? Времето решава.
Е да Кафка е по-сложничък, но все пак това не халтура. ПРОВОКИРА МИСЛОВНИЯ ПРОЦЕС!!!
За останалите има халтура Даниел Стийл, Слави Трифонов.......Списъкът е безкраен (за разлика от истинските неща)
А четящите Даниел Стийл едвали ги интересува нещо повече от новите ботуши в магазина, поредната рецепта на Ути и т.н.



Тема Re: Franz Kafkaнови [re: bhn]  
Авторmadchemist (Нерегистриран)
Публикувано28.11.03 08:56



Разни хора разни интереси да.
Но все пак хора като нас трябва да се опитват поне да култивират дори и един човек



Тема Re: Franz Kafkaнови [re: madchemist]  
Автор Лин (...)
Публикувано28.11.03 09:43



И защо да трябва?



Тема Re: Franz Kafkaнови [re: madchemist]  
АвторEмил (Нерегистриран)
Публикувано28.11.03 10:24



Според мен е безсмислено да водим спор "за или против Кафка" или пък коя литература е "стойностна".

В крайна сметка всеки сам решава за себе си кое за него е смислено и кое не.

Очевидно е, че насила не можеш да накараш някого да харесва нещо, но пък от друга страна, често пъти именно не толкова популярните автори казват нещо смислено, правят го по по-неординарен начин, защото пишат заради самата наслада от писането, а не толкава заради пари или масово одобрение. Разбира се, не всичко "некомерсиално" си струва - това също е опасен етикет.

Да приемем просто, че човек поема от това, от което има нужда и което отговаря на търсенията му, на биографията му, на житейския му опит, на реалността, която възприема. Утопично и дори вредно за литературата е автори като Кафка да бъдат харесвани от американски домакини от средния запад или от български мутри и интелектуални парвенюта

"Кафка" в случая не е Кафка, а просто символ на онова, за което говорим. В момента човечеството върви към пълно видиотяване, чийто резултат ще е или ново еволюционно ниво или масово себе-преебаване и унищожаване. Вероятно

Аз пхримерно бях намразил часовете по литература в училище заради тъите даскалки и техните "сериозни" литератури. Тъй че - мдаам



Тема Re: Franz Kafkaнови [re: madchemist]  
АвторEмил (Нерегистриран)
Публикувано28.11.03 10:25



Според мен е безсмислено да водим спор "за или против Кафка" или пък коя литература е "стойностна".

В крайна сметка всеки сам решава за себе си кое за него е смислено и кое не.

Очевидно е, че насила не можеш да накараш някого да харесва нещо, но пък от друга страна, често пъти именно не толкова популярните автори казват нещо смислено, правят го по по-неординарен начин, защото пишат заради самата наслада от писането, а не толкава заради пари или масово одобрение. Разбира се, не всичко "некомерсиално" си струва - това също е опасен етикет.

Да приемем просто, че човек поема от това, от което има нужда и което отговаря на търсенията му, на биографията му, на житейския му опит, на реалността, която възприема. Утопично и дори вредно за литературата е автори като Кафка да бъдат харесвани от американски домакини от средния запад или от български мутри и интелектуални парвенюта

"Кафка" в случая не е Кафка, а просто символ на онова, за което говорим. В момента човечеството върви към пълно видиотяване, чийто резултат ще е или ново еволюционно ниво или масово себе-преебаване и унищожаване. Вероятно

Аз примерно бях намразил часовете по литература в училище заради тъпите даскалки и техните "сериозни" литератури. Тъй че - мдаам



Тема Re: Franz Kafkaнови [re: madchemist]  
Автор bhn (непознат)
Публикувано28.11.03 15:55



Не мислиШ ли, че таzи идея е обречена на неуспех. Аz да кажем мога да препоръчам книга, която на мен ми е харесала, но да я прочета вместо някой не мога
А и малко хора искат да бъдат "култивирани" все пак



Тема Re: Franz Kafkaнови [re: madchemist]  
Автор mobie ()
Публикувано29.11.03 17:20



Тази тема ми подейства травмиращо.
Почувствах се почти като Кафка.

Защо толкова скрита злоба е излята тук?

СДС беше против комунистите, но спретнаха държавата по комунистически - който не е с нас, е против нас.

Вие сте против мутрите, но формирате средата по мутренски - вижте ме внимателно, защото яко съм фанал дедо Боже за шлифера.

Внимавай, да не заприличаш на врага си, беше казал някой

И да си тъп, пак можеш да порежеш някой.


Тема Re: Franz Kafkaнови [re: madchemist]  
Авторlus (Нерегистриран)
Публикувано29.11.03 18:49



Мисля, че не си ме разбрал. Не отричам Кафка. Всъщност Процесът е нещо, което много ме измъчи. Имаше моменти, когато исках да захвърля книгата. Но никога не оставям недочетено нещо, особено ако искам да го харесам, а повярвай ми - исках. Само че сигурно начинът, по който я осмислям, не е правилният. Разбрах я, сигурно не напълно, но някак - не ми приляга...
Радвам се, че на теб ти е направила толкова голямо впечатление, явно семенцата й са попаднали в благодатна почва:)
А за "негениите"... не схвана ли иронията? Това е една малка част от любимите ми книги. Авторите им имат и още, които обичам, просто ще стана твърде подробна, ако започна да изреждам. Достоевски пък е един от тези, които са оставили трайни белези в душата ми, изсечени като със секира:)
Ако не беше това твое определение "истинска" литература... ех. Щеше да си спестиш доста от репликите по-горе:) И все пак - поздравявам те за откритието на Кафка! И дано правиш още много такива!
С уважение към четящите :
Люси



Тема Re: Franz Kafkaнови [re: bhn]  
Авторmadchemist (Нерегистриран)
Публикувано29.11.03 21:46



Под култивиране разбирам да се научат да МИСЛЯТ сами , а не да чакат някой да им налива кухи фрази в главите



Тема Re: Franz Kafka [re: Eмил]  
Авторmadchemist (Нерегистриран)
Публикувано29.11.03 21:54



Казваш часовете по литература. В момента мисля, че няма по голям убиец на интерес към литературата от тях.
Бих се застрелял ако те ми формираха вкуса.
Относно стойностната литература: Все едно да поставиш АЗИС до PINK FLOYD и да ми кажеш, че няма разлика.
Е признавам, че трябва да има и нещичко за масовия вкус. Инаяе какво ще остане за нас ...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.