Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:14 26.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Богатството на нашия езикнови  
Автор Mag (ентусиаст)
Публикувано08.01.01 01:55



В един ВЪЗРАСТОВ клуб една дама, която на всичкото отгоре живее в чужбина ми каза, че езикът на народа, в чиято страна живее понастоящем (не го казва със злоба, напротив - усещам у нея носталгията) е с по-богат речников фонд!
Срина ме! Аз ви предлагам една дискусия на тая тема! А утре (днес вече, но през деня, защото трябва и да се спи) ще ви предложа един алгоритъм като игра! Нека съберем данните и ако искате ще намеря издателство (имам такова!), което да ги публикува. Ще видите колко е интересно! На всеки ще бъдат запазени авторските права!
Моят проблем обаче е следният - необходимо е да се намерят няколко източника на информация:
1. Речникът на Найден Геров. Оказа се, че съм го имал, но съм го подарил на сестра си, която живеее в чужбина!
2. Стари броеве на списание "Родопи". Имаше едно време такова списание. Майка ми почина отдавна и не знам къде съм дянал!
3. Всеки един да отвори тема в този клуб със заглавие "ДИАЛЕКТИЗМИ ОТ...";

Спирам дотук първо защото стана много късно и второ защото връзката ми на 3 пъти прекъсва.
До утре!
Чакайте допълнението!
Бивш Многознайков!

Платон ми е мил, но истината ми е по-мила!


Тема Отг: Богатството на нашия езикнови [re: Mag]  
Автор Mag (ентусиаст)
Публикувано08.01.01 21:21



Обещах нещо но не си изпълних обещанието, защото файлът със текста на алгоритъма е на домашния ми компютър а не му направих копие за да го пусна от офиса. Утре (9.01.2001 г.) ще го пусна. Добре де лингвисти, а вие нямате ли никакви идеи!? Какво чакате, не ви лие е мил родния език. Нека да търсим прашасали думи и изрази!!!!!!
Патриот

Българският език - официален за всички!


Тема Родният ни език ни е мил, но нови [re: Mag]  
Автор Jennifer (непознат )
Публикувано08.01.01 21:34



той не е по-богат от английския език, примерно.

Прашасалите думи и изрази почти не влизат в речниците на съвременните езици, още по-малко в тях се включват диалектни думи, но дори да смятаме и тях, пак няма да се получи така, че българският език да е по-богат от английския.
Това е естествено, като се има предвид, че англ. ез. е много широко разпространен и се развива много динамично.




Тема Tu eres Jennifer Lopez o algo diferente....нови [re: Jennifer]  
Автор Mag (ентусиаст)
Публикувано09.01.01 00:18



Ами айде бе мойто момиче.
С какво английските думи с латински произход и при това замазани са повече от нашите си!
Sandra Bullock

Българският език - официален за всички!


Тема Това е новата мода просто .....нови [re: Mag]  
Автор RAGE (минаващ)
Публикувано09.01.01 01:08



Няма вече "почитател" - има "фен". Мъти им главата демократичната идея за правата и свободите....

За да те уважават първо е необходимо самоуважение


Тема За Jennifer Lopez.....нови [re: Jennifer]  
Автор Mag (ентусиаст)
Публикувано09.01.01 11:20



Та искам все пак да дам един пример:
на NATURE (забележи - латинска) - аз ще ти посоча на български:
ПРИРОДА, ЕСТЕСТВО и (естествено латинизъм) НАТУРА.
Нещо да кажеш!
Лингвист-лаик и патриот-фанатик (е чак фанатик!)

Българският език - официален за всички!


Тема Si, soy Jennifer Lopez de los Estados Unidosнови [re: Mag]  
Автор Jennifer (непознат )
Публикувано10.01.01 17:17



Ами предлагам ти един най-прост начин да провериш това. Сравни броя на думите в двата езика като съпоставиш речниците им (говоря за съвременни езици).

Също така в нета има такива класации. Съжалявам, но не пазя URLs.



Тема Да, но нови [re: Mag]  
Автор Jennifer (непознат )
Публикувано10.01.01 17:30



примерно в англ. език има много синоними на съществителни, забележи! Отвори например един картинен речник и виж какви думички има там. Ние нямаме такива в нашия език.

Mag, не ме разбирай неправилно, аз съм също ЗА чистотата на езика ни, за това да няма чуждици, а само заемки, но не можем да избегнем и да се противопоставим на пороя чуждици. Това е последица и от глобализацията (нали те подразних с тази дума)и интеграцията на народите, като заслуга за това има и мрежата, разбира се. Ние не можем да само да наблюдаваме отстрани тези процеси, а сме въвлечени в тях.

Прав си, нека се опитваме да се борим с чуждиците, но езикът ни за съжаление все повече е повече обеднява. Не можем да се осланяме на диалектизмите и да разчитаме на тях да обогатят езика ни.





Тема Отг: Да, но нови [re: Jennifer]  
Автормаямуна_anon (Нерегистриран)
Публикувано10.01.01 17:59



беден бил, а? ами да спретнем тогава една плейада-оригиналната дружина покрадвала от тук, от т ам, за да обогати льо франсе...къде умалителни от италианския, къде си блъскали главите сложни думи да измислят( от онези с тиренцата...)езикът не е беден, по-скоро твоята фантазия...



Тема Отг: Богатството на нашия езикнови [re: Mag]  
Автормишмаш_anon (Нерегистриран)
Публикувано10.01.01 18:04



браво!брависимо!
искаш ли да се поровим в стари времена и писания...мечтая си за една книжка с приказки на основата на местната митология и съответно имената..стига с тая баба яга и али баба...г-н Толкин(култов за посетителите на клуб фантастика, въпреки че мястото май не му е там...) се поровил из келтските ми тологии сглобил намереното и като резултат...сглобил властелинът на пръстените...исках още да понапиша, но времето ме притиска...чао.поздрави от мен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.