Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:25 30.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Глобализацията.....нови [re: Jennifer]  
Автор Mag (ентусиаст)
Публикувано11.01.01 12:25



не е мръсна дума!
Аз се занимавам с нея в икономическите процеси, а те са първопричината за другите видове глобални процеси.
Ама аз за това търся: стари и забравени български думи; съвременни диалектизми и др. подбни. Те могат понякога да заместят успешно чуждиците!
Поздрав!

Българският език - официален за всички!


Тема АЛГОРИТЪМЪТ.....нови [re: Mag]  
Автор Mag (ентусиаст)
Публикувано11.01.01 12:38



Мойте синковици са ми потурчили някъде файла. Ще се опитам да го възстановя след малко, но идеята е следната:
а. 2 колони на листа
б. избирате случайна дума о българския език
в. от речника извличате нейните съответстващи от другия език и ги записвате във втората колона а бългрската - заграждате за да не повтаряте това действие;
г. с всяка една от думите във втората колона правите същото, но в обратна посока.

Правила:
1. Всяка една дума, на която сте открили съответсвията в речника - заграждате.
2. Избягвате омонимите;
3. Избягвате съответствия, които излизат от смисъла на понятието (например в немския (не помня коя дума) има смисъл на "празнота" и "цензура" - доста дялечко!
4. Не повтаряте записа на вече записана дума.

Играта завършва, когато: 1.Не може да се добави нова дума. 2.Всички думи и в двете колони са заградени.

Успех в играта!

Българският език - официален за всички!


Тема Други изразни средстванови [re: Mag]  
Автор Дoминop (непознат )
Публикувано12.01.01 14:06



За богатството на един език не може да се съди само по дебелината на речниците. В интерес на истината българските речници не са най-дебелите сред европейските. И всичките архаизми, диалектизми и чуждици, които ни хрумнат, да включим, пак няма да минем примерно английския. Просто защото освен собственото си речниково наследство английският попива както сюнгер без каквито и да е задръжки и пресрасъдъци всяка попаднала му чуждица - от hors-d'oeuvre до babushka и perestroika.

Нашият език има обаче огромно богатство от други изразни средства, предимно във композирането на словесни форми, словоред, граматика.

Ето следния (леко пресилен) пример:

Вкъщи всички се разболяха.
Вкъщи всички се изпонаразболяха.


На колко други езици може да се направи този нюанс в смисъла без дълги описателни фрази ?

Или друг елементарен пример:

Какво е множественото число на дете:
Тривиалният отговор е деца , обаче съвсем по друг начин звучи дечурлига . Или жена - жени - женоря.

На всеки който изпитва съмнения в богатството на изразните средства на българския език препоръчвам есетата на Петър Увалиев.



Тема Това допълва темата:нови [re: Дoминop]  
Автор Mag (ентусиаст)
Публикувано12.01.01 21:07



Ами аз може би не съм се изяснил правилно! Предложих един алгоритъм, което не е всичко, което да докаже богатството на нашия език, а само един инструмент!
П.С.
А за "костуретата" не разбрах въпроса!

И друго: не казвам, че нашият език е най-богатият на речников фонд. Просто има 2 проблема:
а/ Ние не го познаваме добре (или не го усещаме).
б/ Много от думите, които изразяват такива нюанси, не ги усещаме!

Питайте професионалните преводачи!
Благодаря за отзива, че тук е такова мъртвило!!!!
ДоМажор или някакав там ЛАД


Българският език - официален за всички!


Тема Отг: нови [re: Mag]  
Автор Дoминop (непознат )
Публикувано17.01.01 06:17



> А за "костуретата" не разбрах въпроса!

Това доказва, че тъпченето на речника на кножовния език с диалектизми и чуждици, били те от бански или от html, не винаги допринася за изразното богатство.




Тема Ех, Дженифър :-)нови [re: Jennifer]  
АвторСледущий_anon (Нерегистриран)
Публикувано21.01.01 10:54



Английският език бил по-богат от българският - ха !
Първо си задай въпросът "какво разбирам под 'английски' език и под 'богат'"
Твърдението ти е повече от смешно и то поради много причини.
Къде е богатството на английския език - във френските, латинските и гръцки чуждици, които са станали част от така нареченият 'английски' език ?
ДОРИ и ако гледаш на въпроса по този начин - пак не е по-богат.
Много просто - нека поиграем на синоними.
Ти взимаш английски речник, а аз ще използвам всички български думи (включително от народните говори) до които мога да се докопам :-))
Wanna play ;-)?



Тема Немой мари булке ! :))нови [re: Jennifer]  
АвторСледущий_anon (Нерегистриран)
Публикувано21.01.01 11:02



"Сравни броя на думите.... бла, бла....."
"Говоря за съвременни езици"
Е, май Mag започна темата за богатството на българският език, имайки предвид цялото му богатство, а не само осакатената и изродена съвременната форма, наречена "литературен български език".

"Класации ... бла бла..." - нека не гледаме речниците и статистиките - по-горе ти предложих нещо - аз съм готов да отстоявам тезата си на дело, а не чрез посочване на речници и на класации /чийто адреси дори не си спомням/.

Поздрав :-)



Тема Sure, wanna playнови [re: Следущий_anon]  
Автор Jennifer (новак)
Публикувано28.01.01 11:06



Преди да започнем, нека изясним 1 въпрос.
Има ли според теб език, който да не се е развил от други езици, да не е обогатен със заемки и да не е претърпял някакво чуждо влияние. Нали затова съществуват езиковите семейства.

Колкото до английския, дадох примера съвсем напосоки, но съвсем логично е език, който се говори от такава огромна маса от хора да се развива и обогатява по-интензивно от нашия, говорен от около 9 млн. души, според статистиките. Освен това английският влияе върху БЕ и върху другите езици, а не БЕ върху АЕ.

Това, че имаме желанието да опазим езика си е много хубаво, но дано не заприличаме на крайните пуристи.

И още нещо. За комичното знаем, че то се получава от разликата между претенцията и реалността. Например ако аз съм грозничка, в ежедневието това може дори да не се забележи и няма да е смешно. Ако обаче реша да се явя на конкурс за красота, тогава всички ще ми се подиграват и то с голямо основание. Та хубаво е да храним патриотични и националистични чувства, но нека те да бъдат по-умерени, за да не заприличаме на мен, когато се явявам на конкурс за Мис Свят.

Иначе ти си ми много симпатичен и очаквам да поиграем. Дано да ти бъда достоен съперник.



Тема Отг: Богатството на нашия езикнови [re: Mag]  
Авторantropos_anon_anon (Нерегистриран)
Публикувано28.01.01 23:28



Защо трябва да се измисля колелото? Има хиляди речници, диалектол. атласи, честотни р-ци и т.н. Кому да доказваме? Лингвистичната наука по света има сравнително единно мнение относно стойността на езика ни.
Не е ли по-добре издателството ти да се използва за невидели бял свят изследвания, вкл. и съпоставителни.
С уважение, antropos



Тема И моето тежко мнение...нови [re: antropos_anon_anon]  
АвторEoвин (Нерегистриран)
Публикувано05.02.01 23:40



Интересна дискусия, ама безсмислена.

Богат е всеки език, който дава на носителите си възможността да общуват свободно на него. Без значение е как точно го прави: с повече думи, повече словоформи, по-сложен синтаксис, повече фиксирани фрази... Затова не можем да сравняваме: не можем да мерим с един и същи аршин различните езици. От гледна точка на един фински например, българският е трагично беден с невъзможността си да изрази такива нюанси в отношенията между думите, които там се изразяват от налични има-няма 15 падежа... И какво от това? Нима който и да е човек с достатъчно висока езикова култура не може да изрази всичко, което иска, на собствения си език?

А нека Mag да не се изкушава да сравнява това, което знае от българския, с това, което знае от някой друг език (английски или който и да е)... Това, че смяташ другите езици за по-бедни, говори само за това, че не ги познаваш достатъчно добре, за да усетиш богатството им. Нормално. Твоят роден език е българският :) Той затова е и толкова мил...

Еовин




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.