Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:59 08.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Климакс и климактериум  
Автор Ивo (ентусиаст)
Публикувано17.12.00 12:09



Моля за мнението на специалист-езиковед по един въпрос, който възникна в клуб 40-50. В клуба беше пусната тема за поведението на индивидите над 40 години, като се употребява думата "климакс", а очевидно се има предвид "климактериум". Двете думи, произхождайки от латинския си имат изначално различни значения, както имат и различни значения в английския език. Когато обаче повдигнах въпроса, седнаха да ме убеждават, че двете думи били синоними в българския, защото така се употребявало и било вече прието. Според мене това не е съвсем редно и коректно, но бих искал все пак да чуя някакво по-официално мнение.

Beware! Big Browser is watching you!


Тема Отг: Климакс и климактериумнови [re: Ивo]  
Автор mirra (непознат )
Публикувано17.12.00 20:03



глупости на търкалета. Ето какво казва речникът за чужди думи в българския език:
1.Климакс - (гр.klimax - стълба) литер. Стилна фигура, при която думи и изрази се подреждат така, че следващите са по изразителни и действени. Възходяща градация.
2.Климактериум (климактерий)- (гр.klimakter - стъпало)период на прекъсване на дейността на половите жлези при жената поради настъпване на старост; критична възраст.



Тема Отг: Климакс и климактериумнови [re: mirra]  
Автор Ивo (ентусиаст)
Публикувано17.12.00 20:53



Ми и аз това им казвам, ама те не щат и да чуят. А е смешно даже, защото "климакс" в английския се използва включително за обозначаване на оргазъм.
Нали не възразяваш, да ти копирам постинга в клуб 40-50?

Beware! Big Browser is watching you!


Тема Отг: Климакс и климактериумнови [re: Ивo]  
АвторBulgaria Rocks_anon (Нерегистриран)
Публикувано25.01.01 11:55



RE; klimaks=orgazum.Tochno taka. Dvete dumi ne oznachavat edno i sushto neshto v nikakuv sluchay!



Тема Отг: Климакс и климактериумнови [re: Ивo]  
Автор Члeн1 (стар клубар)
Публикувано25.01.01 16:43



минавам си само :)


Аз само си минавам!


Тема Отг: Климакс и климактериумнови [re: Члeн1]  
Автор Ивo (пристрастен)
Публикувано25.01.01 20:19



И квооооооо?

Beware! Big Browser is watching you!


Тема Отг: Климакс и климактериумнови [re: Ивo]  
Автор Члeн1 (стар клубар)
Публикувано25.01.01 21:22



ми нищо

като те скивах реших да ти се обадя че нали си се загриоил че непиша достатъчно напоследък:))

Аз само си минавам!


Тема Re: Отг: Климакс и климактериумнови [re: Bulgaria Rocks_anon]  
Авторxap4e (Нерегистриран)
Публикувано26.04.07 06:28



iskam da znam pove4e za klimaksa, za6toto mai me hva6ta




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.