Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:08 30.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Гръцкият език е виновен за финансовия колапснови  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано11.02.12 10:14



Според изследване на проф. Кийт Чен човешката реч предопределя нашата нагласа за бъдещето и начина, по който се готвим да посрещнем задаващите се пред нас предизвикателства. Ученият отдавна изследва въпросите на синтаксиса, свързани с човешкото поведение в най-различни области, като склонността ни към пестене, плащането на осигуровки и начина, по който ще излезем в пенсия.

Според категоризацията на Кийт Чен, езиците, които правят съществена разлика между сегашно и бъдеще време – като гръцкия и английския, подтикват хората да взимат по-малко решения, свързани с предстоящи събития. И обратното – езиците, в които сегашно и бъдеще не са силно обособени – като немския и мандаринския, кара говорещите ги да бъдат много по-предвидливи.

Според теорията на Чен езиците, които размиват сегашното и бъдещето, насърчават поведението, насочено към изпреварващи действия. Тъй като бъдещето се изживява по същия начин, както и настоящето, един китаец е много по-склонен към икономии.


Като бегло знам, че и гръцкия и българския са в един балкански езиков съюз, та се чудя...



Тема Re: Гръцкият език е виновен за финансовия колапснови [re: kyмaнич]  
Автор MupaM (мацка)
Публикувано11.02.12 12:44



Може да не съм права, ама тея теории, които свързват особености на езика с уж особености на националния характер на говорещите го, никога не съм ги приемала насериозно.

Хората са подчертано склонни към таквизи проникновения, иска им се да намерят лесни начини за анализ, предполагам.
Първият такъв материал, цяла книга, де, който прочетох, беше от Георги Гачев - руски автор, литературен критик и изкуствовед с баща българин - даже на баща му има кръстено училище в Пазарджик.
Това беше в далечните години, когато още стъпвах в библиотека - щот не знаех какво е интернет, а па и то не беше май каквото е сега - та още оттогава не ми се виждат сериозни подобни неща.

Освен това - от мандарински си нямам понятие - кое им е по-необособено на бъдещето и миналото времена в немския в сравнение с българския или английския?
Самите времена ли имат предвид (аз разлика не виждам), или искат да кажат, че на немски по-често се употребява сегашно вместо бъдеще (примерно, не знам дали е така), или какво?!

Редактирано от MupaM на 11.02.12 13:04.



Тема Re: Гръцкият език е виновен за финансовия колапснови [re: kyмaнич]  
Автор dnaunseq (пристрастен)
Публикувано11.02.12 13:58



Мога да си представя разликата между:

- "правя" ----- (акцент върху мен и състоянието);
- "правим"----- (акцент върху действието и последствията му);
- "правим да става" ----- (представа за бъдещото състояние отсега).



Тема Re: Гръцкият език е виновен за финансовия колапснови [re: kyмaнич]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано11.02.12 18:41



имаше един виц, че английския е виновен за сърдечно-съдовите заболявания

но иначе да езика има значение за това какво можеш да мислиш и как да го мислиш, за това ако знаеш повече езици, мисленето ти се разширява
има неща дето почти не мога да ги кажа на български, има други дето почти на мога да ги кажа на английски, а двата все пак са индоевропейски езици
в това отношение оруел е бил на прав пър с идеята си за новговор



Тема Re: Гръцкият език е виновен за финансовия колапснови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано16.02.12 08:07



езика има толкова отношение към мисленето, колкото ЛАНката към перформанса на копота.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Гръцкият език е виновен за финансовия колапснови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор MupaM (мацка)
Публикувано16.02.12 11:59



"има неща дето почти не мога да ги кажа на български, има други дето почти на мога да ги кажа на английски"
Ти не можеш, ама други българи или англичани могат.
Няма език, на който да не може да се каже всичко, различен е само начинът.

Редактирано от MupaM на 16.02.12 12:00.



Тема Re: Гръцкият език е виновен за финансовия колапс [re: MupaM]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано16.02.12 18:32



естествено че мога с 15 изречения и пояснения, никой не мисли така



Тема Re: Гръцкият език е виновен за финансовия колапснови [re: zaphod]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано17.02.12 22:23



О не, няма. Никак.



------------------------
Слушай беззвучието...



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.