Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:32 10.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Awesome - awesomest  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано11.06.11 22:33



Доколкото разбрах, most awesome е неправилно, правилното е awesomest.
Обаче awesomer е неправилно! Защо така?




Тема Re: Awesome - awesomestнови [re: Naki]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано15.06.11 00:17



Абе този форум само за български език ли е!?!?






Тема Re: Awesome - awesomestнови [re: Naki]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано15.06.11 00:37



Не е вярно, че most awesome е неправилно. Правилно е. А awesomest се среща но не знам дали е правилно или е просто тийнейджърски израз. Ако питат мен, а за съжаление никой не ме пита, да си сядат на д-то и да учат, а не да ми текстват (и такава дума не би трябвало да има) неспирно.





Тема Re: Awesome - awesomestнови [re: harish_chandra]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано15.06.11 00:42



Доколкото знам, ако дума има 2 срички не се ползва "more/most", а се слага er/est.
Awesome е точно 2 срички. Така че не мисля, че е тинейджърски жаргон.

Обаче е възможно и awesomest и most awesome да са правилни, знам ли...




Тема Re: Awesome - awesomestнови [re: Naki]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано15.06.11 01:01



Няма такова правило, за двусричните се срещат и двете, и бих казал по-често е more/most.



Тема Re: Awesome - awesomestнови [re: harish_chandra]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано15.06.11 15:44



Е как бре?? Аз мисля, че има такова правило...
Примерно:
happy (ХЕ-ПИ - 2 срички) happier happiest
funny (ФА-НИ - 2 срички) funnier funniest

Ей го на:





Редактирано от Naki на 15.06.11 15:47.



Тема Re: Awesome - awesomestнови [re: harish_chandra]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано15.06.11 15:44



Да бе да, по-често! Дай примери??




Тема Re: Awesome - awesomestнови [re: Naki]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано15.06.11 19:09



Нямаш ли речник та ме караш да се напъвам? Ето някои примери peaceful, awful, awesome:)), handsome, pleasant, careful, thoughtful, polite, stupid, modern, ...



Тема Re: Awesome - awesomestнови [re: Naki]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано15.06.11 19:13



Когато завършват на y, ow, le и разни други е така, но и там има изключения.

Ти като си толкова убеден защо питаш!



Тема Re: Awesome - awesomestнови [re: Naki]  
Автор Sann ()
Публикувано17.06.11 20:50



Думата 'awesome' е съставена от 2 срички. Ползва се с 'more' -> more awesome, или с 'most' -> most awesome. Но няма awesomer или awesomest. Поне според Longman Dictionary of Contemporary English и Cambridge Advanced Learner's Dictionary. Разбира се, ще откриеш и тези варианти в гугъл, но не са правилни.

Иначе във всяко нещо може да има изключения.



Тема Re: Awesome - awesomestнови [re: Naki]  
Автор Sann ()
Публикувано17.06.11 21:02



Линковете, които прилагаш, обясняват много добре правилото. Кратките прилагателни имена се степенуват с -er и -est. Кратки прилагателни са едносрични думи или двусрични думи, които завършват на 'y'.
Примерите, които ти си дал - happy и funny, са двусрични думи, завършващи на 'y', следователно се считат за кратки прилагателни имена и, съответно, се степенуват с -er и -est.

Редактирано от Sann на 17.06.11 21:03.



Тема Re: Awesome - awesomestнови [re: Sann]  
Автор Oberonbg (ентусиаст)
Публикувано18.06.11 21:33



Може да е под влияние на handsome - handsomer - handsomest. Моят речник ги дава тези форми, но не съм убеден дали са просто дублетни или само те са верни. Аз не се сещам да съм ги чувал, но това може да си е просто невежество от моя страна и тази на други native speakers. А между впрочем за pleasant също имаме pleasant - pleasanter - pleasantest.



Тема Re: Awesome - awesomestнови [re: Oberonbg]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано19.06.11 22:55



На мен ми звучат кофти, но щом казваш, че ги има тези форми ще ти се доверя.



Тема Re: Awesome - awesomestнови [re: Oberonbg]  
Автор Sann ()
Публикувано02.07.11 09:59



Кой речник ползваш?



Тема Re: Awesome - awesomestнови [re: Sann]  
Автор Oberonbg (ентусиаст)
Публикувано09.07.11 20:50



Погледнах в dictionary.com, m-w.com, и The Oxford Dictionary of American English.



Тема Re: Awesome - awesomestнови [re: Oberonbg]  
Автор Sann ()
Публикувано10.07.11 11:05



В dictionary.com и в m-w.com няма сравнителна и превъзходна степен на думата 'awesome'. Ако си убеден, че на тези места си открил такива, кажи ми къде точно. Проверих ги и не намерих никъде степенуване.
Относно речника, предполагам, че го имаш на хартия, защото в интернет го няма качен.

В двата сайта си открил думата, несъмнено, но там няма сравнителна степен на прилагателното, така че помисли пак къде си прочел тези. Провери отново в речника си дали наистина има сравнителни степени на 'awesome' и дали те са 'awesomer' и 'awesomest', защото тези две противоречат на английските граматически правила.

Съветвам те да не вярваш на всяко сайтче, решило, че може да служи за речник. В много от неизвестните речници има неточности и дори измислици, особено ако не са английско или американско издание. И въпреки, че в тези два сайта няма превъзходна степен на прилагателните, следователно не знам защо ми ги посочваш, провери къде си прочел 'awesomer' и 'awesomest'. Доверявай се на речници, които са пълни (не от типа "джобен речник" или "разговорник") и са издадени от стабилно, разбирай известно, издателство.

Също не пропускай още един момент - в американския английски, особено в уличния език, настъпват подобни промени - смесване на граматическите правила или направо неспазването им. Това не означава, че всяка нова приумица е правилна, защото в определена област се използва наравно с граматически правилната. Ако държиш да научиш правилно граматическите правила в езика, търси английски речници, не речници на американски английски, защото в последните може да срещнеш много неточности, по обясними причини. Сигурно знаеш, че в Америка можеш да замениш всеки втори глагол с 'get', докато във Великобритания се използва по-голяма част от потенциала на езика. В Америка ще те разберат, като сложиш 'get' във всяко свое изречение, но това не означава, че уличният език е граматически и стилистично правилен.

Препоръчвам ти да търсиш издания на Longman, Oxford и Cambridge, като се насочваш към британски английски, не към американски английски, защото в последния ще има много неточности, които дори в Америка не са правилни, но се използват масово.
Езикът цели да се опростява и не след дълго неправилните глаголи ще се спрягат като правилните. Но засега не е така. Както засега няма думи като 'awesomer' и 'awesomest'.



Тема Re: Awesome - awesomestнови [re: Sann]  
Автор Oberonbg (ентусиаст)
Публикувано10.07.11 17:28



Не си ме разбрал(а) правилно. Говорих за сравнителните степени на handsome и pleasant. И предположих, че причината, поради която може би някой се бърка с awesomer -- awesomest, е по аналогия на handsome.

Останалата част от коментара е меко казано наивен. Що се отнася до интернет речниците и двата, които съм посочил се базират на уважавани речници и издателства. Хартиеният речник е доста пълно издание и отново от уважавано издателство. Останалото са предразсъдъци.

Разликите м/у американския и британския английски изобщо не се свеждат до раговорния и уличния език. И двата езика си имат свой slang, който всеки уважаван речник посочва като такъв. Нелепо е да се твърди, че американския диалект на английския бил по-разговорен или по-неграматичен. Дори може да се твърди, че по отношение на граматиката американския английски в много отношения е по-консервативен от британския. Затова например в американския английски конструкции като "I suggest that he be more careful.", "If he were a doctor, he'd....", употребата на whom са значително по-неутрални от тази в британския.

За get няма да споря, защото е безсмислено. Някъде бях чел, че пълното издание на Оxford дава към 150 значения на думата. Не си спомням дали get или make водят по брой на значения. Тук разбира се се включват и фразеологичните глаголи, но разбира се именно те са причина за така честата употреба на думите. Така че тази честа употреба съвсем не е толкова странна. Струва ми се иронично, че спрямо в критиката към американския диалект си избрал(а) именно get. В този случай американския английски е доста по-гъвкав позволяващ да се разграничат двете изречения: "She´s got a new car.¨ и ¨She´s gotten a new car.¨ (Вярно първото не е така обичайно както в британския английски)

Изобщо долавям доста disdain в думите ти спрямо американския английски, което лично мен ме дразни и ми прилича на снобизъм. Ясно ти е, че нито американците, нито британците имат патент над езика и освен в тези два диалекта този език съществува в най-различни други. Също така няма институция, която определя какво е правилното в английския език. Правилата до голяма степен са произлезли от употребата на езика и постепенното налагане на т.нар. улични правила.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.