Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:55 23.09.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Разединяването на езицитенови [re: Sann]  
Автор Chromosom (и още как)
Публикувано24.03.11 06:15



Не говоря за това дали възникват или не. Погледни тук:

http://en.wikipedia.org/wiki/Germanic_languages#Classification

За чий хуй са му на някого 40 германски езика? Ами македонски, украински, уелшки и шотландски? Не може целият свят да говорим един език, но политиката към езика трябва да бъде съвместимост на различните езици и достъпност, а не несъвместимост. Тъпо е да не мога да разбера какво ми говори македонец или руснак, или в Нидерландия да пишат двуезични знаци – един на нидерландски и един на език, който не съществува.

Да не говорим за голямото осиране на Уикипедия с милионите езици, на които се пише тая енциклопедия. Само погледнете какви глупости има вътре.



Тема Re: Разединяването на езицитенови [re: Chromosom]  
Автор Sann ()
Публикувано24.03.11 07:47



Езиците се класифицират след като запоичнат съществуването си. Никой не се събужда с идеята, че днес ще създаде нов език и за целта ще започне да говори на някакъв изкривен диалект, измислен от самия него, и ще очаква другите да го разбират. Всичките тези езици се създават по определен начин, който обясних в предния си пост, и съществуването им очевидно е необходимо, щом има кой да ги говори, въпреки че никой не си ги е създавал целенасочено. Получават се. Преди като се е говорило само на латински в империя с доста широки граници, как така сега толкова много езици са произлезли от латинския? Някой е решил да си прави майтап и да създава езици, за да ни е гадно после докато ги учим? Хвани някой учебник по езикознание, ако ще за първи курс да е, няма значение, образовай се малко по въпроса, и ела пак да се обясняваш, защото дотогава говорим на различни нива. Когато искаш да оплюеш нещо, постарай се първо да разбереш защо го има, как работи, и тогава недоволствай.

То и породите кучета/котки и всякакви животни е "глупаво" да съществуват. Защо да няма само една порода кучета? На кого са му притрябвали стотици?

А точно украинския не ми го изкарвай ненужен език и не го причислявай към руския. Говоря ги и двата и има достатъчно голяма разлика между тях, за да се нарекат различни езици. Близки са, но са различни. Българският и македонският са по-близки, отколкото руски и украински.

Това е общо взето. Прочети един учебник по езикознание и тогава ела да спорим кое има смисъл и кое не, че иначе трябва да обяснявам подробно процеси, които съм изучавала половин или една година, а с постовете в дира става малко трудно. И с това д апрочетеш учебник ни най-малко не искам да се заяждам. Просто във всеки учебник по езикознание е обяснено подробно как и защо възникват различни езици. Ще можем да обсъждаме на едно ниво езиците, когато и двамата сме наясно с процесите, от които се влияят.

Редактирано от Zo на 03.09.11 17:28.



Тема Re: Разединяването на езицитенови [re: Chromosom]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано25.03.11 21:44



оф, земи се скрий па ти

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Разединяването на езицитенови [re: Sann]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано26.03.11 21:52



и съществуването им очевидно е необходимо, щом има кой да ги говори, въпреки че никой не си ги е създавал целенасочено



Няма да коментирам написаното от теб... Просто си представи опитите за русификация при вас, но много по-успешни и с по-пагубни последствия - целенасоченото създаване и налагането на нов език, базиращ се на някой от украинските говори и целящ единствено откъсване на части от украинския народ чрез създаване на ново национално самосъзнание и вероломна кражба на украинска история и култура...

На нас се случи точно .
Дълго е, едва ли ще ти се чете. Но първите пасажи...

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Разединяването на езицитенови [re: Stefan Pan]  
Автор Sann ()
Публикувано27.03.11 08:49



Русификацията не е налагане на нов току-що измислен език, а империално поведение на една държава спрямо друга. До 1991 СССР е бил една сериозна сила, която Русия е командвала. Нормално е във всяка една от държавите, съставящи Съюза да има останки от руското влияние, включително в езика. Украйна е по-потърпевша, най-малкото поради географската близост с Русия, второ заради отношенията им, трето и т.н. - политика, икономика и др. Руският език обаче не е новоизмислен. Над Украйна се налага един отдавна съществуващ език. Вече това, което се получава - някакви украйнско-руски диалекти, може да се разглежда като "нови езици", но тези нови езици никога няма да напуснат пределите на руския и украинския, така че ще си останат просто диалекти.
Македонците смятат, че имат история и култура, различни от българските, също сигурно смятат още доста неща, но не съм историк, нито политиката ме вълнува, така че няма да задълбавам. Въпросът е, че всяка отделна култура, етническа група, държава (или някое племе) бързо стигат до идеята за собствен език, но не по начина "станах тази сутрин и ми хрумна да създам езика 'харплис', сега измислям думички за човек, маса, стол, котка, храна...", а чрез нецеленасочена (т.е. естествено получаваща се) промяна във вече съществуващ език, като първоначално това ще е диалект. Да, може някоя група хора, ядосана на друга група хора, да промени целенасочено езика си. Но и такава промяна си има причините. Ти питаш "За какъв х*й му е притрябвало на някой..." - ето за какъв. Един народ, бесен на друг народ, или искащ да се отдели от него, решава, че не може да говори езика му и се старае да го промени. Но това не е общия случай, това се получава много по-рядко от естествената промяна и съответно - естествената поява (и смърт) на нови (неутвърдени) езици. Дори широкоразпространените езици се променят постоянно, камо ли някакви новосъздадени, нечувани от почти никой и говорени от има-няма 1000 души.

Редактирано от Sann на 27.03.11 08:51.



Тема Re: Разединяването на езицитенови [re: Sann]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано27.03.11 12:39



Извинявай, но пълни глупости. Очевидно не си засегнат и това не те интересува. Все едно аз да ти кажа, че не е имало русификация в Украйна.
Иначе русификацията я дадох като пример за асимилационна политика.
Друг вид, много по-успешен, е целенасоченото създаване на отделен език, базиращ се на даден диалект и целенасочено откъсване от стария език. Както и целенасочено създаване на нова, отделна културна и етно идентичност.
Това се случи с македонската част от българския народ под въздействието на сръбския шовинизъм, неуспял да посръбчи населението там. В един момент е било единствено важно това население, като не може да бъде асилмилирано и превърнато в сръбско, то в никакъв случай да не остане с българско самозънание. Македонският език се заражда именно в главите на няколко сръбски шовинисти и се превръща в основа на сръбската политика по отношение на българите в Македония. И да, сигурно не са станали сутринта и са се сетили да го измислят. Мислили са го доста по-дълго и целенасочено.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема извинен синови [re: Stefan Pan]  
Автор Sann ()
Публикувано27.03.11 21:14



Извинен си.



Тема Re: извинен синови [re: Sann]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано27.03.11 23:12



Не се сърди, много ми е болна тая тема... Извинявай за квалификацията.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: извинен синови [re: Stefan Pan]  
Автор Sann ()
Публикувано28.03.11 08:08



Няма проблем :-)

И твоите доводи са сериозни, но мога да обсъждам въпроса от лингвистична гледна точка. Историческите и политическите конфликти между държавите... ще са ми силна страна след време, но сега не са.

Защо ти е болна тема? Задълбочен интерес или личен момент (роднини, родина)?



Тема Re: Разединяването на езицитенови [re: Stefan Pan]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано28.03.11 08:49



И на мен ми е сравнително "любима" тема, но така или иначе, това не е масовият случай на "разделяне" на езици.
Иначе ми е интересно как точно Хромозомата предлага да се стимулира уеднаквяването на езиците по света и какви резултати очаква.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.