Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:53 20.09.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Благородно и неблагородно завижданенови  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано24.10.10 22:47



Сигурно никога няма да разбера защо когато някой казва, че завижда на друг, задължително допълва: "благородно". Ама задължително.
Съвсем безсмислено и леко смешно ми се види.
Ако случайно завиждащият пропусне да уточни, то обектът на завистта се погрижва за това: "ама благородно, нали?".
Ей ся преди две минути някъф репортер от телевизията завиждал благородно.

Коя, да му се не види, е неблагородната завист, коя е благородната и дали когато казваш, че завиждаш, до уточняване на обратното се предполага, че не е "благородно"?
Като кажа, че завиждам на Х, без да уточнявам, че било, видите ли, благородно, какво толкова неблагородно се разбира?



Естествено, въпросът може да е за клуб "Философия" (подраздел "Дървена"), но на мен тук ми харесва.



Тема Re:благородността задължаваланови [re: Mиpa_M]  
Автор Linjack (...)
Публикувано25.10.10 01:27



Аз като съм роден без благородно потелко, от т.нар. "работническо семейство", нищо, че прадядо ми по майчина линия бил голям земевладелец в габровско. Следователно, не съм длъжен да се държа благородно. Съответно, когато завиждам, си завиждам напълно неблагородно. Ето вчера гледах снимките на една моя съученичка, която е обиколила света и си виках "брях, брях, мадамата колко свят е видяла, пък каква си е повърхностна и превзета. Що тя така, ами не аз". Изводът е, че чуждата кокошка винаги е квачка.

Не знам как завиждат благородените. Ако някой е такъв да сподели. Може и по-различно да е. Знам ли?


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Благородно и неблагородно завижданенови [re: Mиpa_M]  
Автор Kossoman ()
Публикувано25.10.10 08:10



Разликата в най-общи линии е следната:
Представи си, комшията има голям, пълен плевник, па и белосан на всичко отгоре. Ако му завиждаш благородно, ще се понапънеш да разшириш своя, да го напълниш, да го украсиш, та да стане по-по от плевника на комшията. Ако му завиждаш неблагородно, че издебнеш кога ветаро дуа от твоята къща към комшийскио плевник и че й драснеш една клечка, та покрай къщата да изгори и плевнико.



Тема Re: Благородно и неблагородно завижданенови [re: Kossoman]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано25.10.10 08:39



Ъхъ, а ако кажа "завиждам", без да натъртвам, че било "благородно" (щото и аз съм от пролетарски произход

), предполага ли се, дека сметам да драснем една клечка на къщата и плевнико?



Тема Re: Благородно и неблагородно завижданенови [re: Mиpa_M]  
Автор Kossoman ()
Публикувано25.10.10 11:16



Абсолютно нищо не може да се предполага. Даже когато някой натърти, че е благородно, лично аз предполагам, че кибритът му е в джоба.



Тема Re: Благородно и неблагородно завижданенови [re: Mиpa_M]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано25.10.10 17:30



завиждам благородно, поне за мене, е нещо може би по-близко до възхищение.

примерно неам никви певчески, дизайнерски, или рисувателни таланти и на некого който ми харесва как рисува или прави добър уеб дизайн му завиждам "благородно" тоест без лоши чувства.

другата завист е когато се пукаш от яд, че некой има нещо, което ти не и те яде от вътре и ти си се ще тоя човек да спре да го има това за което му завиждаш.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Благородно и неблагородно завижданенови [re: Mиpa_M]  
Автор avataar (root)
Публикувано26.10.10 00:06



Мда, завиждане по подразбиране е неблагородно. Такова от типа "не сакам я да съм добре, сакам Вуте да е зле!"

--
—Това куче защо е зелено?
—То е коркодилче.


Тема Re: Благородно и неблагородно завиждане [re: Mиpa_M]  
Автор Haйkитaeц ()
Публикувано01.11.10 03:28



И аз мисля, че когато кажеш, че завиждаш благородно, е по-добре просто да кажеш "възхищавам се на", или "мисля, че това, което Х прави, е страхотно", или нещо от тоя сорт.

Погледнете и другата ми тема за социолингвистиката и ще видите връзката.. с нея.






Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.