Уважаемият съфорумник mistri е попитал:
В отговор на:
Защо унгарският е в групата на угро-финските езици, като според мене е по-близък с турския? Същите звуци с точки отгоре. На унгарски майка е anja на турски е anne, a на финландски е isa.
В отговор на:
.. Същите звуци с точки отгоре ...
Само допреди 90 години на турски език пишели с арабица и никаква прилика между турското и унгарското писмо не би могла тогава да се намери.
Сега и турският, и унгарският, и финският използват букви с две точки за означаване на някои гласни. Това не е толкова важно. По-важно е, че унгарският и финският различават кратки и дълги гласни, а турският не различава.
В отговор на:
На унгарски майка е anja на турски е anne, a на финландски е isa.
Разглеждайки отделно взета дума, бихме могли да стигнем до някакъв извод за произхода само на тази дума, и то често пъти погрешно. Например, нашата дума баща и турската дума баба означават едно и също и се различават само по една буква, обаче в произхода на тези две думи едва ли има нещо общо, нито пък от външната им прилика може да се прави извод за генетична близост на българския и турския език.
В отговор на:
Защо унгарският е в групата на угро-финските езици, като според мене е по-близък с турския?
Щом имате свое особено мнение, значи знаете и унгарски, и фински, и турски.
Истината обаче е такава: тези три езика са толкова далече един от друг, че никаква генетична близост между някои от тях не може да се види "с просто око", дори да владеете тези езици. Сравнете. Близостта между два славянски езика се вижда и "с просто око". Близостта между два тюркски езика (например турски и татарски) се вижда и "с просто око". Близостта на фински и естонски се вижда и "с просто око". Унгарският обаче на пръв поглед не личи да има общ произход нито с турския, нито с финския.
Най-близък език до унгарският е мансийският (вогулският).
Унгарският и мансийският (и хантийският) се обединяват в генеалогична група угърски езици.
Финският, естонският и някои други се обединяват в генеалогична група фински езици.
От друга страна, турският влиза в генеалогичната група тюркски езици.
Повечето лингвисти, запознати по същество с проблема, приемат, че има смисъл да се обединят угърските и финските езици в супер-група угро-фински езици (или без ненужни подробности) уралски езици. Някои лингвисти пък считат, че обединението уралски езици, макар да не е безсъдържателно, все пак едва ли е генеалогично (т.е. едва ли предполага общ произход на тези езици).
Нататък, повечето лингвисти, запознати по същество с проблема, приемат, че има смисъл да включат групата на тюркските езици в супер-групата алтайски езици, заедно с други езици като монголски и манджурски. Някои лингвисти пък считат, че обединението алтайски езици, макар да не е безсъдържателно, все пак едва ли е генеалогично (т.е. едва ли предполага общ произход на тези езици).
И накрая, измежду тези лингвисти, които безрезервно приемат супер-групите уралски езици и алтайски езици, има и такива, дето отиват и по-далече - те обединяват тези две супер-групи в супер-супер-група урало-алтайски езици. Огромното мнозинство от лингвистите отхвърля практическия смисъл на такива супер-супер-групи, понеже се навлиза твърде дълбоко в пра-историята и за тогава никакви обективни данни няма.
Уважаемият съфорумник Exhemus е написал:
В отговор на:
Не е близък с турския! С прабългарския е близък..
Ясно е, че особена близост между унгарския и турския не може да се види нито с просто око, нито с въоръжено.
Измежду известните езици най-близкият до унгарския (маджарския) е вогулският (мансийският).
Пра-българският език сега е неизвестен и за него нищо не може да се твърди със сигурност.
Уважаемият съфорумник lYl Acпapyx е написал:
В отговор на:
Според радетелите на угро-финската хипотеза днешните потомци на унгарци и фини са били един народ преди 4,500 години, което естествено предизвикало бурен смях във всеки уважаващ себе си историк
Такова твърдение наистина би било смешно.
Угро-финската хипотеза се отнася само за произхода на езиците, а не за произхода на народите, които говорят тези езици.
Ако се върнем например 12 века назад, повечето от предците на днешните унгарци тогава са говорели на славянски, а повечето от предците на днешните турци тогава са говорели на гръцки.
|