Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:04 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Произход на думата "Курва"нови  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано22.09.10 14:48



Здравейте...
вчера, /прелиствайки Италиански текст/ случайно достигнах до прозрение относно произхода на думата "Курва", което реших да споделя с вас... знаем, че тази дума е широко разпространена сред славянските езици -в Полския като междуметийна псувня /срв със руското "Бляд"/ се използва между всеки 2 думи в изречението... -но славянска ли е по произход тя?-Отговорът е "Не" драги съфорумници! Курва според мен идва от Латински. Курва в този език означава сгъната, превита /срв. с позата задна прашка или другояче казано "Кучешката" поза/... На Английски се използва аналогичния израз "bend over"/надупи се, превий се/...

Съжалявам ако на някои се стори малко нецензурна тема дано Зо да не реши да я трие, но ще се зарадвам на коментари по въпроса...

Pyrogeri=Бургари=Българи!



Тема Re: Произход на думата "Курва"нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор avataar (root)
Публикувано22.09.10 19:22



Темата вече е дъвкана, ама айде. Нищо латинско няма. Абсолютно нищо. Nihil.

На старобългарски коуры (ж.р., основа дълго у), във всички останали форми се появява в-то (напр. мн.ч. им.п. коуръви). Сравни с думи като: боукы-буква (азбука идва от азъ боукы), црькы--църква, локы--локва, свекры--свекърва, тыкы--тиква. Първоначалното значение на корена коур- е кокошо. Коуры--кокошка, коуръ--петел. В съвременния език е оцеляла думата курник.

--
—Това куче защо е зелено?
—То е коркодилче.


Тема Re: Произход на думата "Курва"нови [re: avataar]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано22.09.10 19:39



-Kaто се сетя май наистина имаше подобна тема..е поне чухте моята версия.. Просто онзи ден срещнах в Итал. текст че една тунинг част "e curva" тоест огъната и имайки предвид че тази дума е запазена и във Френски "courbee", че и в Англ: "curved" навсякъде в смисъл сгънат, огънат, счупен... помислих, че това Лат. влияние е останало и у нас..все пак е добро като вариант, защото не смятам,че "курица" може да се приеме на 100% сигурност...

не съм много сведущ в Слав. филология и срв езикознание но явно вмъкването на "в" в думите, които ти посочи освен в Старобългарския е настъпило и в Полския и в Руския даже...трябва следователно да е настъпило в много ранен етап, може би още преди разделянето на Източно-, Западно- и Южно- разклонение на Слав. езици....

Pyrogeri=Бургари=Българи!



Тема Re: Произход на думата "Курва" [re: avataar]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано22.09.10 20:11



-Да, припомних си темата "Етимологията на думата кур", която е малко по-надолу на тази 1ва страница, дори имам и няколко постинга в нея със другия си тогавашен ник Александрос Мегас...

Ако трябва да поразсъждавам за тази петелско-кокоша теория, бих добавил, че според мен ако "курва" идва от "кур", то това е станало когато думата вече е добила значение на "пенис" и просто с добавянето на наставката за женски род "ва" се е получила и самата дума -смисловно "любителка на кура"-кур-ва...

Интересно е да се отбележи, но без да се задълбочавам много, е например факта, че в полския се използва "хуй" вместо "кур" но все пак "курва" съществува и е много популярна жаргонно... На Сръбски е "курац" и има лаф "да ми пушиш курац" /да ми го духаш/-акцента ми тук е защо "пушиш" именно?! Това да не е цигара? ..и това ме отвежда до Руския език където пушиш е именно-курить -Защо?! -Единственият смислен отговор е, че минетите са били популярни и неразривна част от славянския бит и душевност далеч преди навлизането на пушенето през 18-19в!

Както и да е... като контрааргумент на собствената си теория за Латинския произход на "курва" бих упоменал факта, че в този смисъл /на "лека жена"/ курва не се използва в никой западен език...

Pyrogeri=Бургари=Българи!



Тема Re: Произход на думата "Курва"нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано13.10.10 18:01



Добре, а какво е тогава - "хуре" в немския?
-Заемка от славянски?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!


Тема Re: Произход на думата "Курва"нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор mistri (непознат )
Публикувано20.10.10 02:35



Името на птица за обозначаване на полов орган е широко срещано.А курва иде от фенка на кура-то е ясно.Обикновенно курвите не са сгънати така,че приликата с италианската дума е чиста случайност.По-интересното за мен е какъв е произхода на думата кур в значение на петел и той май е ирански ако не греша?



Тема Re: Произход на думата "Курва"нови [re: Exhemus]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано04.11.10 20:48



-Aбе аз съм супер зле с немския ама мерси за подсказването-напомня ми на английското "whore" , koeto като изменено от 'Hure' /в което пък "х" много избива на "к".../
Ами да Екземусе... Там е ключа за палатката... Идват ми идеи за това как протоиндоевропейския корен е:
(к)ху(о)р
и едно 'плаващо' "в" , което славяните слагат в началото а северозападните германоговорящи-в началото на думата.
курВа <=>Вхора

-А това 'хур' в немския от къде идва?... и някакви омоними или близки думи да ми посочиш?

Pyrogeri=Бургари=Българи!

Редактирано от KOHAH PA3PУШИTEЛЯ на 04.11.10 20:50.



Тема хора <=>хуре ?!нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано04.11.10 20:58



-Това обаче драги ми Екземусе, ни навежда до логичната асоциация с думата хора/люде/.
По всички славянски езици се казва "люде" а само в БГ беше "хора" нали? -Това от къде идваше? Имам някакви спомени, че хор'а значеше "общо",

...дали пък думата не е останала в езика ни още от времето на... Третия кръстоносен поход(!), когато Фридрих /онзи с Червената Брада/ като минавал с огромната си немска армия да е сочил нашите и с викове "хуре, хуре" да ги е дамгосвал , а нашите от тогава да са запаметили, че аджеба така е правилно да се казват "хуре-хора"?!



Pyrogeri=Бургари=Българи!



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.