Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:05 06.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Има ли такъв глагол?  
Автор litlit (непознат)
Публикувано02.06.10 15:45



Аз свявам
Ти свяваш
..свява

..свяваме
..свявате
..свяват

Въпросът ми е продиктуван от броя на значенията на думата "свят".



А знаете ли в други речници да има III? Че и IV. Че и V?

10х!



Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: litlit]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано02.06.10 18:01



Бе я ходи се свяй някъде...


Има "светувам", както много добре виждаш в речника.

Редактирано от Roxy на 02.06.10 18:01.



Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: Roxy]  
Автор litlit (непознат)
Публикувано02.06.10 22:47



Мммдаааа...
Самочувствието на Roxy е завидно. Дори ... не е умее да чете

. Заради самочувствиято си не може да разбере въпросчето ми.

Та, аджеба, какво общо има между "свявам" и "светувам"?

Всъщност тя - простотията - по 'ората 'оди.

Но аз пак да попитам по същество: Коректно ли е изречението "Вятърът свя листата."?

И ... основното въпросче да повторя: Колко значения на думата "свят" има?



Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: litlit]  
Автор mistri ()
Публикувано03.06.10 02:36



Не съм чувал за такъв глагол поне в по-новите диалекти и книжовния. Близки са примерно "светкам" но корена не е в значението си на свят,а на светлина или дори в преносното "щи светна един сопол такъв" се подразбира "удрям".
Друг близък аналог е "всявам" но той идва от глагола "сеем".



Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: litlit]  
Автор Kossoman ()
Публикувано03.06.10 09:14



Такъв глагол, макар и да не се среща извън някое художествено произведение, е допустим. Образуван е подобно на глаголите отвявам, развявам, но показва обратна посока на въздействието на извършителя върху обекта.





Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: Kossoman]  
Автор litlit (непознат)
Публикувано03.06.10 14:04



OK, Kossoman!

Такъв глагол... е допустим. Образуван е подобно на глаголите отвявам, развявам, но показва обратна посока на въздействието на извършителя върху обекта.

В смисъла на синия текст ( и единствено в него смисъл), какво означава, например, израза "Град свят"; Означава, че градът не е отвят (отвеян, завеян... в смисъл на нещо недобро...загубен, изостанал..., преносно - "задръстен"), а означава, че е град със сравнително добри условия за живот и работа, чието градско ръководство (обратно на завяването и отвяването) събира нови жители, инициира нов и перспективен бизнес, създава инфраструктура и т.н.

Обаче някои градове, (извинявам се на пазарджиклии, но примерът е измислен и неподходящ) изразът "Пазарджик свят", повече и по-логично се възприема от някои от жителите си, като град завеян, отвят... и с лоши условия за живот, и с неинициативно население, и с безперспективна управа.

Пак се връщам на вятъра: Така, както вятър свява листа, прах, пепел, сламки, пухчета от топола и т.н. и ги събира, никому ненужни, на завет в някой ъгъл, така може да се направи и асоциацията, че "Град свят" е град безпеспективен. Град с отчаяни жители и крадлива управа.

Та... колко станаха значенията на думата "свят"?

10х!

---------

Още веднъж се извинявам на пазарджиклии за неподходящия пример! Нищо лично!!!



Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: litlit]  
Автор mistri ()
Публикувано03.06.10 18:48



Свят идва от светлина (старославянски светъ) и всичките му други значения произлизат от това дори и религиозното "свят" - нали ония маймуни имат светящи нимби около главите.





Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: mistri]  
Автор Khosrow (Парвиз)
Публикувано03.06.10 23:51



Словенското клокоти ли, клокоти, а?!



Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: Khosrow]  
Автор mistri ()
Публикувано04.06.10 02:05



Да не си пил пак без мезе?



Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: litlit]  
Автор kyмaнич (стар клубар)
Публикувано04.06.10 08:51



дава цял един резултат за "всявам":
...Все пак в часовете си се опитвам да...един вид да свявам "респект"...

---
Само, че тук "всявам" е употребен като синоним на "вдъхвам": вдъхвам респект.
А на мене "всявам" повече ми личи да е производно от "сея" напр. "всявам смут"

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от kyмaнич на 04.06.10 08:53.</EM></FONT></P>

Редактирано от kyмaнич на 04.06.10 08:53.



Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: kyмaнич]  
Автор mistri ()
Публикувано04.06.10 09:04



Ей тва куманите много кьораво племе. Човека измислил нов глагол свявам не добрия стар всявам който естествено е от сея но с преносно значение като пораждам примерно "всявам ужас" и т.н.





Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: kyмaнич]  
Автор litlit (непознат)
Публикувано06.06.10 12:11



Куманич, в счетоводството си мноого добър.
Но в лингвистиката...



А не питам за никой друг глагол, а питам за глагола свявам. И в болднатото няма никаква правописна грешка.

Затова задавам въпроса си по нов начин: Как е миналото свършено страдателно причастие на глагола свявам. Миналото несвършено страдателно причастие на глагола свявам е свяван, А как е миналоро свършено страдателно причастие?

За помощ - ползвай постинга Косоман. С постинга му, попадението на Косоман е "в десятката".

В този смисъл - Колко значения на думата свят има. Само две ли? Или само три? А четвърто значение има ли?

10х!



Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: litlit]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано06.06.10 12:51



аз не разбирам как дадените значения в линка са ти продиктували въпроса



тоест как стигна до чуденето има ли глагол свявам от въпросните примери!?!?!

tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: Zo]  
Автор litlit (непознат)
Публикувано06.06.10 16:06



аз не разбирам как дадените значения в линка са ти продиктували въпроса

Причинно-следствената връзка между линка и въпроса ми е по-скоро... обратната.

Някъде четох, че думата свят има четири значения - без да са обяснени кои са.
После потърсих из случайни речници... но в тях има дадени само две значения.
Третото значение е - мисля, че съм прав - миналото свършено страдателно причастие на глагола свявам; Въпреки, че самият глагол е изпуснат от речниците. (Но Косоман перфектно е дефинирал значението на този глагол.)

Търси се четвърто значение на думата. А Косоман ми навя мисли, че има и, може би, пето значение на думата. Но аз не съм лингвист. И затова питам.
ОК?

Имате думата:



Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: litlit]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано06.06.10 18:57



ми ето ти още едно значение

под свят едно време в манастирите се е разбирало същото което се означаваше с думата цивилизация в казармата



Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: litlit]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано06.06.10 22:59



В отговор на:

Но Косоман перфектно е дефинирал значението на този глагол.



Мислиш ли? Той дава отвявам, развявам които имат доста общо с веенето, но не и със "свят".

В отговор на:

под свят едно време в манастирите се е разбирало същото което се означаваше с думата цивилизация в казармата



Ако не бех изклинчил от казармата сега щех да знам какво се е означавало със цивилизация в казармата

tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: Zo]  
Автор Kossoman ()
Публикувано07.06.10 07:48



В отговор на:

Той дава отвявам, развявам които имат доста общо с веенето, но не и със "свят".




Я пак. Тоя път - по-бавно! Става дума за глагол свят, а не за съществителното свят. В битието си на глагол тази думичка има много общо с веенето и няма нищо общо със света или светенето.

В отговор на:

Ако не бех изклинчил от казармата сега щех да знам какво се е означавало със цивилизация в казармата



Цивилизация е всичко, което съществува извън оградата на казармата.



Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: Zo]  
Автор litlit (непознат)
Публикувано07.06.10 10:23



Мислиш ли? Той дава отвявам, развявам които имат доста общо с веенето, но не и със "свят".


Е-ех, модераторе! Май и теб хич те няма в четенето. Чети, бре!
Я виж какво точно е казал Косоман за глагола свявам:

"Такъв глагол, макар и да не се среща извън някое художествено произведение, е допустим. Образуван е подобно на глаголите отвявам, развявам, но показва обратна посока на въздействието на извършителя върху обекта."

Чети, бре, моде! Косоман дава глаголите отвявам, развявам като наподобяващи глагола свявам, но с обратна посока на действие. И не ги дава като синоними!!!

Редактирано от litlit на 07.06.10 10:24.



Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор litlit (непознат)
Публикувано07.06.10 10:39



под свят едно време в манастирите се е разбирало същото което се означаваше с думата цивилизация в казармата

Не! Не мога да приема като ново значение на думата свят посочения от теб аспект на думата. То е све едно, че аз от моя апартамент, наричам свят всичко, което е извън апартаманта ми. Обаче - няма никакво значение дали гледната ми позиция е манастир, или апартамент, или административна сграда - всичко извън апартамента, манастира и административната сграда, е свят в значението на I (едно римско) от посочения за пример речник.





Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: litlit]  
Автор Linjack ('lɪndʒ)
Публикувано08.06.10 02:03



Ти, като ползвателка на езика, имаш правото да твориш нови слова - всеки ползвател на езика може да го използва и по този начин. Въпросът дали авторските ти думи ще придобият някаква народност, разбира се, е съвсем различен.

С това уточнение, глаголът свявам, с минало свършено причастие "свят", съществува. Извън твоето собествено словотворчество - глаголът е неизвестен.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: Linjack]  
Автор litlit (непознат)
Публикувано08.06.10 16:56



Ти, като ползвателка на езика, имаш правото да твориш нови слова - всеки ползвател на езика може да го използва и по този начин. Въпросът дали авторските ти думи ще придобият някаква народност, разбира се, е съвсем различен.

В горните две изречения има няколко логически грешки:
1. Употрябявайки израза "ползвателка на езика", е направена недопустима логическа грешка при опита за определяне на пол; Защото отникъде и по никакъв начин не може да се направи заключение, че litlit, е от мъжки пол. Нито пък от женски.

2. Употрябявайки израза "...дали авторските ти думи ще придобият някаква народност...", личи, че се кОсиш, дали аз, а и думата "свят" ("свят" - в смисълът на минало свършено страдателно причастие на глагола свявам), ще станем народоизвестни. Уверявам те, че нямам никакви амбиции за придобиване на известност като лингвинст. Не се притеснявай

, моля.

3. Употрябявайки израза "...авторските ти думи ...", налагаш и на други заблудата си, че думата "свят" ("свят" - в смисълът на минало свършено страдателно причастие на глагола свявам), е измислена от мен. Разбира се, по долу се поправяш, като казваш:
"... глаголът свявам, с минало свършено причастие "свят", съществува."
Което е собственото ти признание, че свявам и причастието свят са съществували и ... преди нас. Т.е. че глаголът свявам и причатието свят не са измислени от мен. (Мога да призная само, че ги преоткривам за себе си.)

Извън твоето собествено словотворчество - глаголът е неизвестен.

Ето нова грешка в твърдението ти "... глаголът е неизвестен."
Да попитам: Неизвестен за кого? Ако е неизвестен за теб - наистина знанията ти са на трагично ниво.

Въпроси към всички: Кое е четвъртото значение на думата "свят"? А петото?



Тема Ау, колко си интресен/нанови [re: litlit]  
Автор Linjack ('lɪndʒ)
Публикувано08.06.10 17:46



Ли(т)лит е асоциирано с Лилит - името на вещица/женски демон/първата жена на Адам от еврейските легенди и християнските апокрифи. Но такава връзка може и да не е била търсена от теб. Затова ще си призная тази логическа грешка.

В останалото, драги/драга, не греша - поне не логически, а предполагам -- и фактологически. Докато това, че ти цитираш половин изречение извън контекста - това е най-сериозната логическа грешка, която съм видял в тази конкретна тема. Визирам това:

В отговор на:


Разбира се, по долу се поправяш, като казваш:
"... глаголът свявам, с минало свършено причастие "свят", съществува."




Цитатът е непълен и грешен - не е редно цитираните мисли да се прекъсват или почват от средата. Оригиналното изречение е.

В отговор на:


"С това уточнение, глаголът свявам, с минало свършено причастие "свят", съществува.




На Въпроса "с кое уточнение?" може да се потърси отговор по-нагоре - с правото на всеки ползвател на езика да твори нови думи.

Извън твоето словотворчество думата е неизвестна - не само на мен, но и цитираните речници на българския език и на останалите клубари тук. В такъв случай, до доказване на противното - думата се приема за новосъздадена. Тук тежестта на доказателството не лежи върху тези, които твърдят, че думата е неизвестна и следователно нова, а върху тези, които поддържат тезата, че думата е вече известна - т.е. върху теб.

За финал нека отбележа, че моят поглед върху езика е либерален - аз не казвам, че няма такава дума, защото приемам, че езикът принадлежи на ползвателите му. Ако ти искаш да има такава дума, то тя съществува, но има много тесен кръг на приложение - само от теб и само по един конкретен повод. По-консервативни любители на езикознанието не биха се съгласили с мен в това отношение.


----
бял подпис на бяло поле

Тема Re: Има ли такъв глагол?нови [re: litlit]  
Автор mistri ()
Публикувано09.06.10 04:26



Навя ме на размисли с този глагол. Чудя се дали има глагол мъдявам и какво ли значи - може би вкарване до макарите дето има една дума:
аз мъдявам
ти мъдяваш
той мъдява
(тя мъдява не съществува като форма)
ние мъдяваме
вие мъдявате
те мъдяват





Тема и Тя мъдяванови [re: mistri]  
Автор Linjack ('lɪndʒ)
Публикувано09.06.10 07:35



Да ме прощават малките деца, но ще спомена, че има момичета с инструменти; например героините във филмите The Crying Game и Soldier's Girl.
За девойка като тях спокойно може да се каже "тя мъдява".


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: и Тя мъдяванови [re: Linjack]  
Автор Kossoman ()
Публикувано09.06.10 11:22



Както би могло да се каже и "тя си го мъдява".



Тема Re: Ау, колко си интресен/нанови [re: Linjack]  
Автор litlit (непознат)
Публикувано09.06.10 11:43



И постига, на който ти отговарям, е изпълнен с бръщолевене.
Отгоре на всичко, в него, като деветокласничка се опитваш да се самоизвиняваш за очевАдните ти грешки, допуснати в по-предния постинг.



Извън твоето словотворчество думата е неизвестна - не само на мен, но и цитираните речници на българския език и на останалите клубари тук. В такъв случай, до доказване на противното - думата се приема за новосъздадена.

Ама ти, верно, си пълна трагедия, относно знанията ти. Щом, като за сравнение на знанията ти, за ниво ползваш знанията на Roxy и mistri (дето изначално дори не разбраха какво всъщност питам) - ясен си на всики: по-голям "умник" от тебе няма. И що пък нет-речниците ги имаш за пълни и всеобхватни?

Тук тежестта на доказателството не лежи върху тези, които твърдят, че думата е неизвестна и следователно нова, а върху тези, които поддържат тезата, че думата е вече известна - т.е. върху теб.
Чекай, чекай малко! Аз не твърдя, че думата е ВСЕизвестна. Аз твърдя, че думата е известна на няколко стотици хора, сред който, явно, ти не си.

За финал нека отбележа, че моят поглед върху езика е либерален ...
ОК! Така да е.

Ако ти искаш да има такава дума, то тя съществува...

Не аз искам!! Ти не разбра, че думата "свят" в значението й на мин. св. страдателно причастие, съществува. Независимо дали аз искам или неискам - тя съществува. Точка!

...., но има много тесен кръг на приложение - само от теб и само по един конкретен повод.
А кога e казвано от мен, че има широко приложение?? Кога, моля?

...
Както и да е.
Търси се четвъртото значение на думата "свят"; И то най-вероятно е малко приложимо и слабоизвестно.

10х!

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от litlit на 09.06.10 11:47.</EM></FONT></P>

Редактирано от litlit на 09.06.10 11:48.



Тема Re: Ау, колко си интресен/нанови [re: litlit]  
Автор Linjack ('lɪndʒ)
Публикувано09.06.10 14:14



Ох, душа... с рогите напред накъде си тръгнал(а)?

Намери поне една употреба и цитирай - нали знаеш как се цитира литературен източник ;)

О, и btw, 10x означава "десет път".

Thx!


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: и Тя мъдяванови [re: Kossoman]  
Автор Linjack ('lɪndʒ)
Публикувано09.06.10 14:18



"Тя си го мъдява", но и "тя го мъдява на някого", а ще трябва да минем към производни: "Тя смъдява нещо си".


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: и Тя мъдяванови [re: Linjack]  
Автор krechi77 (Ъ-ъ-ъ)
Публикувано23.06.10 00:13



тва не го наех... начи тва било новобалгарския езиккккк... Благодарско за садаржателната тема, много се ограмотих!



Тема Re: и Тя мъдяванови [re: krechi77]  
Автор Linjack ('lɪndʒ)
Публикувано23.06.10 00:45



Учи се, учи се: "напред науката е слънце".


----
бял подпис на бяло поле



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.