Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:25 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Трябва ли да наричаме циганите "роми"?  
Автор Уйнa Пeнa ()
Публикувано06.04.10 23:26



Задавам този въпрос изцяло от лингвистичен интерес в името на чистотата на българския език.

От доста време политиците се опитват да въведат медийното понятие "роми": защото, видите ли, така се самонаричали циганите. Но ако следваме тази логика, трябва да наричаме унгарците "мадяри", албанците - "шкиптаре", гърците - "елини", германците - "дойчери", а немския език - "дойчовски език"... Но не правим този лупинг, защото понятията "унгарец", "грък", албанец (освен албанците в Македония), германец/немец са традиционно залегнали в българския език - както и понятието "циганин".

В края на краищата Апостолът Левски по въпроса за равните права не казва "ромите", а "циганите"...



Тема Re: Трябва ли да наричаме циганите "роми"?нови [re: Уйнa Пeнa]  
Автор linjack ()
Публикувано07.04.10 03:42



Първо, ще почна от края - Васил Левски е живял преди повече от век в друга социална, етническа, политическа и геополитическа среда. Не бива думите му да се тълкуват буквално, като свещен завет - освен че е признак на идолопоклонничество, подобно отношение притъпява критическото мислене на индивида.
В научен форум (като този) - аргументи от идолопоклоннически тип тип са крайно несериозни.

Второ, много се съмнявам, че задавате този въпрос от изцяло лингвистичен интерес. Напротив, ясно си казвате, че интересът ви е свързан с "чистотата на българския език". Хипотезата, че "лингвистичния интерес" изисква "чистота на езика" не може да се приеме априори; тя си изисква съвсем отделен дебат, в който да се изясним какво е чистота на езика, как и доколко трябва да я пазим и т.н. Нека уточня, че прилагателното "лингвистичен" не е чисто българско



След тези две забележки имам въпрос към Вас - имате ли желание да разискваме въпроса Ви от езиковедската му страна? Тогава Ви моля да си помислете над доводите.
Ако нямате такова желание - моля ходете си по ксенофобските и националистки форуми да обсъждате псевдологични и изначално грешни хипотези.

Благодаря.


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 07.04.10 08:43.



Тема Re: Трябва ли да наричаме циганите "роми"?нови [re: Уйнa Пeнa]  
Автор Kossoman ()
Публикувано07.04.10 06:36



Не трябва. Не знам как стои този въпрос от чисто лингвистична гледна точка. Обаче от фактологическа никак не е издържано да ги назоваваме роми, защото само една малка част от българските цигани се самонаричат така. Може и да не съм прав, но имам подозрение, че това е под някакво външно влияние върху тази общност. Останалите цигани се самоназовават по различен начин, свързан предимно с традиционния за групата занаят. Циганите-мюсюлмани пък държат, че са турци. Освен това дума циганин сама по себе си не е натоварена с някакво по-особено отрицателно отношение, отколкото думата ром, за да се налага да я подменяме. Всъщност отношението не е в думата, а в този, който я използва. Дали ще ги наричаме цигани, роми, копанари, джуревци, калайджии или мургави братя, ако не ги приемаме като нормални хора е все тая.



Тема Re: Трябва ли да наричаме циганите "роми"?нови [re: Уйнa Пeнa]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано07.04.10 07:42



хаха, тъкмо вчера гледах серийката на саут парк дето на някакво супершоу невада героя трябваше по описание "хора които ни дразнят" да познае nagger, а оня естествено изръси nigger






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор linjack ()
Публикувано07.04.10 08:39



Сега като си чета мнението, ми се иска да не го бях написал толкова остро. Все още мисля това, което съм написал, но можех да си спестя личните нападки в края.

Думата "ром" може да не е думата, с която мнозинството от циганите в България се самоопределят, но тя е думата, която международното ромско движение, под формата на различни организации, е избрало за свеото самоопределяне.

Политическата коректност е второстепнна в случая; докато думата "циганин" дейстивтелно е натрупала доста негативни конотации, тя не е собствено пейоративна - такава в случая е думичката "ма**ал" и производните й.

В такъв случай - защо "ром", а не "циганин"?
1) Думата циганин е с неясен прозиход, но най-вероятно е външна и наложена върху този етнос.
1.1.Тук сравнението с маджари, дойчовци и други не е съвсем уместно, защото самите те не възразяват срещу тези имена - те може да не ги харесват, но ги толерират.
1.2. Ромската интелигенция не приема названието "циганин" като приемливо - не заради толкова заради конотациите - а заради неговата привнесеност. В такъв случай, мнозиството трябва да приеме исканията на малцинството, за да им покаже желание за добра воля, най-малкото.
2) Романският език (или група от езици, според гледанта точка) ползва тази дума и тя има някаква историческа стойност.
3) Чистотата на българския език е много слаб аргумент - през вековете сме сменили названията на много народи поради една или друга политическа и социална предпоставка. Примери арнаути --> албанци; бохеми --> чехи и т.н.

Горните разсъждения са основани на моето разбиране на разнообразни по произход и стойност материли, които са ми попадали по въпроса в последните няколко години. Не държа на научността на мнението си, но твърдя, че е информирано


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 07.04.10 08:40.



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор Уйнa Пeнa ()
Публикувано07.04.10 10:21



В отговор на:

можех да си спестя личните нападки в края



Наистина, наследена методика от сталинистко време: заклеймяване, вместо дебатиране... Типичен пример:
В отговор на:

ходете си по ксенофобските и националистки форуми да обсъждате псевдологични и изначално грешни хипотези




Но нека преминем към фактите: ако направим търсене в гугле на понятието "цигани", то ще намерим "около 398 000 резултата... Английската (редно би било да пишем "британската") обръща сериозно внимание на прецедента... Науката - също, само че го нарича "емпирика" (опит, практика)...



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Уйнa Пeнa]  
Автор linjack ()
Публикувано07.04.10 10:46



Фактикте на гугъл са силно повлияни от историческата употреба на думата "gypsy", а и от широкоразпорстранената неосведоменост на широката публика относно значението и употребата на дуамта "romani".
Интересно е какво дава Гугъл трендс:



Обърнете внимание на новинарската част - отдолу.


----
бял подпис на бяло поле

Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Уйнa Пeнa]  
Автор linjack ()
Публикувано07.04.10 10:57



ПП:Ако протестирате срещу моята "сталинистка" тактика не ми излизайте с демагогия - за Левски и "лингвистичната чистота на езика". Тогава аз бих дебатирал с удоволствие.




----
бял подпис на бяло поле

Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор Kossoman ()
Публикувано07.04.10 11:51



Въпросът е дали във всички случаи е коректно езиците да се съобразяват със самонаименованията на народите. Според мен - не. Не виждам резон циганите да са в по-привелигировано отношение в сравнение с маджари, суоми, дойчета, дъчета и още колкото щеш други общности. В това число сме и ние, българите. И нас комшиите ни наричат по най-разни изкривени начини, включително и с негативен товар. С немците нещата са още по-разнообразни и май никой друг, освен тях не ги нарича дойч. Такава е действителността - всяка общност слага някакво име на останалите и си го използва. Няма причина да се стандартизират названията. Ако това стане по отношение на циганите, би ли се опитал да си представиш какво ще настъпи, ако всички останали поискат от всички останали да ги наричат точно така, както те се самоназовават. Как ще убедиш сърбите да не ни казват бугари, за гърците да не сме вулгари, италианците да не казват на немците тедески? И това е в Европа, а ако разширим тезата и за останалия свят - как ще излезем от кашата?



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор Уйнa Пeнa ()
Публикувано07.04.10 14:07



Левски е писал, когато нашият език не е бил повлиян от значителни чужди влияния (дори не е имало учебници (предимно русофилски) - т.е. той е един от изворите. За съжаление не мога да цитирам прадядо Ви, защото той едва ли е можел да чете, камо ли да пише...

А за съмненията ви относно гугле - всички фалшификатори на истината - най-напред нападат фактите, които не им пасват на "хипотезите", за които Вие споменавте. Впрочем, можехте да си направите труда да видите, че благодарение на медийния и политически жаргон, който, "роми" се среща над 2.5 милиона пъти...

. Ама човек като си е затворил очите за аргументи, не иска да види дори тези, които са в подкрепа на неговата "хипотеза".

Аз разбирам, че нововъведеното "роми" е в угода на демагогията пред циганския избирател - като затварянето на очите пред неплащането на сметки за ток и вода, докато "гъркът" не е нашенски избирател и затова няма нужда да му демагогстват с "елин"... Всъщност хитрите евроелити искат да направят тази малка отстъпка пред бедственото положение на циганските си популации, за да им замажат очите поне словесно, като не могат реално да ги асоцират. Подобно, както американският елит използва евфимизма "афроамериканци". Мисля, че по-честен е техният лингвистичен подход, защото отразява техният произход, отколкото нашето "роми", което странно наподобява "римляни". Англичаните също са по-честни, защото ги наричат от памти века и досега "египтяни" (Gypsies вж. wikidictionary"), както й гърците - "гифтос".

Впрочем, не е ли малко странно съвпадението - названия все на древни цивилизации: Египетска, Ромейска, Атинска?! Защото, циганите традиционно се наричат и Athingoes = недокоснати/девствени (но и "атиняни"!), освен "роми", откъдето идва и нашето (цигани), и немското (Zigeuner), и турското (чингене), и италианското (zingaro), и испанското (cingaro) : ацингоес...



Тема Уйно, не ти е...нови [re: Уйнa Пeнa]  
Автор ABe (речникаря)
Публикувано07.04.10 14:40



лесно.

В търсенето на теле под вола предполагаемият резултат е обичайно отрицателен.

Звучиш като реплика от селска кръчма, да ти кажа. След трета ракия.
Не забравяй, че това е клуб "Лингвистика", а не "Цигани-роми".



Тема Re: Уйно, не ти е...нови [re: ABe]  
Автор Уйнa Пeнa ()
Публикувано07.04.10 15:38



мислех си, че натам ще го отбие някой - в "циганското гето"... Така всички европейци го отбиваме, въпреки, че поне 10% от населението на всички южноевропейски нации са цигани или потомци на цигани... Никой не ще да проучи тяхната история, тяхната култура, тяхната лингвистика, а искаме да ги приобщим. Навремето, когато Русия е искала да ни приобщи, що научни изследвания са направили, що лингвистични разработки... Как може при 10% (около) от населението на много европейски (а и латиноамерикански) страни, да няма един факултет по цигански езици, например? Можем ли ние да им предадем нашата култура на чужд за тях език? Могат ли те да разберат нюансите на нашето светоусещане без да им го кажем на техния език? А, за да знаем езика им, трябва просто и открито да си кажем, че трябва да навлезем в битието едни на други не само чрез чалгата, а и чрез васяка една наука - може би най-вече и най-първом чрез езикознанието (както навремето мисионерите К. и М. за словеноговорящите)...

Що се отнася до кръчмата, то и кръчмата е една лаборатория за лингвиста-учен, ама какво да ти обяснявам... Ограничеността на нашите феодални старчета и техите отрочета е пословична, а слепотата им - сърцераздирателна; край тях бъка от научни проблеми пряко от живота, а те си мислят как да се "преустройват", слепяйки институти и научни съвети...



Тема Слънце, бОли менови [re: Уйнa Пeнa]  
Автор ABe (речникаря)
Публикувано07.04.10 17:14



долуподписания за език без писменост. И за бъдещото смилане на племето, носител на този език.

Ежемесечно умират по 4 езика. Някъде си там... по света. По данни на ЮНЕСКО.
Но сиганският нэма да Умре, щото са се изпаразитирали едва ли не по целия свят.

Това не ми е проблем за анализ. Честно.
Едно време мой състудент, много бедно момче от прованса, но талантлив езиковед с чувство към езиците, почна да прави азбука на циганския - кирилица с диакритични знаци. Живееше на гъза на летището, квартал Шан Хай. По картата на София се казваше "Хр. Ботев" ... или нещо подобно.

Разсипаха му живота от тогавашната милиция. Изземаха му на 2-3 пъти всички и всякакви негови ръкописи, дори поемите, дето ги беше писал на тогавашните си гаджета. Милицаите не различават научно изследване от сонет, написан за рождения ден на гаджето.

Стегнахме го момчето, той беше талант и за нула време стана полиглот в начален стадий.

- Що си тръгнал да правиш азбука на тези идиоти, бе?
- Ми, щото мога, научих им езика за нула време.
- А що те не са проимали азбука за 3-4 хилядолетия досега замислял ли си се?
- Не им е трябвала.
- Защо мислиш, че сега им трябва?
- Ми, не е честно да си нямат.
- Имат ли какво да кажат на тази азбука - предания, митове, епос някъф, заченки на литература...
- Нямат.
- Тогава за какво им е азбука?

Но си му остана черната белязка. Комунистическият режим не прощава. Никаква кариера, никакви възможности за развитие като специалист. А беше чудесен като езиковедче и после стана много добър преводач от два от езиците, които овладя. Но трябваше да приема поръчки и да ги предава от името на жена си.



Тема До минджак! циганите "роми"?нови [re: linjack]  
Автор XOPЪ БATЪ/XOPЪ BATЪ (CANA+SUB+IGO)
Публикувано07.04.10 20:25



+ Какво значи "изказвания идолопоклонски ТИП" ?!? Явно по времето на В.Левски в употреба е била думата за тази етническа група - ЦИГАНИ! Роми е нямало значи!
+ Как е правилно: Ромски или РоМАНски езици?! Щото ако е роМАНски отиваме към съвсем друга група езици!
+ Може би в дискусията трябва да се покани РОМАНО Проди?!? Сигурно знае нещо по въпроса?!?





Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Уйнa Пeнa]  
Автор linjack ()
Публикувано07.04.10 21:46



Левски какво е писал?
Я цитирай точно, ако обичаш - от бележничето коя страничка, от кой до кой ред - ми така де, ако ще го идологизираме, нека направо го деизираме. Бележничето да бъде нашето Евангилие.
...

Останалото няма какво да го коментирам - нали уж търсихте езиковедските причини.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Kossoman]  
Автор linjack ()
Публикувано07.04.10 21:58



А според мен всеки случай трябва да се гледа по отделно.
Тъй като ромските/циганските племена са в подчертано социално неравноправно положение* обществото може и трябва да направи отстъпки пред разумни искания за "специално" отношение... По този начин "дребни" проблеми могат да бъдат отстранени и може да се почне работа по същество...

Ще дам контрапример - аз съм представител на гей общността - и повече или по-малко борец за гражданските й права. Ако водя разговор, засягащ тази общност с някого, който говори за "хомосексуалисти" или "педерасти" аз ще отделя известно време да уточня обективното си несъгласие с употребата на тези думи. Това най-вероятно няма да продуктивно и целият разговор ще пропадне.

---
*-неравностойното положение на ромите е факт; причните за него са извън темата на дисуксията и не биха й се отразили ползотворно.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: До минджак! циганите "роми"?нови [re: XOPЪ БATЪ/XOPЪ BATЪ]  
Автор linjack ()
Публикувано07.04.10 22:02



Зизчо, душа, хайде бъди здрав, но не ме занимавай.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: До минджак! циганите "роми"?нови [re: linjack]  
Автор XOPЪ БATЪ/XOPЪ BATЪ (CANA+SUB+IGO)
Публикувано07.04.10 22:20



+ В грешка си! Не съм "зизчо"!






Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор Kossoman ()
Публикувано08.04.10 08:15



Уважаеми съфорумнико, няма необходимост да заменяме едно наложило се наименование с друго, тъй като с това няма да променим отношението на обществото към съответната общност. Ефектът от това е само отрицателен - още една дума се натоварва с негативна конотация, а останалите хора допълнително се настройват против общността, която иска специално отношение към себе си.



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Kossoman]  
Автор linjack ()
Публикувано08.04.10 09:09



Не знам, уважаеми съфорумнико.
Ясно е, че глава, която не се надига сабя не сече я, но също така е много ясно, че докато бебето не заплачи никой няма да го нахрани.
Психолозите говорят за зона на конфорта - ако човек все седи в нея, той не може да развие възможностите си много добре. Мисля, че подобна социална аналогия е оправдана. Ако дадена класа, общност, малцинство и т.н. изпитва определена неравнопоставеност, то аз вярвам, че тази общност може и трябва да се бори за своите права и достойнство. Дори и ако се наложи да изкара широката общественост от нейната зона на конофрта. В дългосрочен план, подобни упражнения по отсояване на гражданската позиция могат да помогнат на цялото обещство да развие потенциалите си.
Във всеки случай, диалогът и постепенната еволюция са много по-подходящи модели на промяна от революцията. Това поне е доказвано многократно в историята.

Тук идва въпроса - кога едно излизане от зоната на кофорта става навлизане в зоната на страданието?
За отговор - некра разгледаме неизбежните реакционни контрадвижения. Силата и популярността им може да се използва за се тест дали не е прескочена границата на дискомофрта. Но самото им съществуване не е повод за отричане на борабата



Ще попита някой може би - "Защо е нужно да се променя нещо - и сега сме си добре?" Няма да отговарям на този хипотетичен въпрос - мисля, че си достатъчно порастнал за да си дадеш отговор и сам.


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 08.04.10 09:14.



Тема дойцу, дойцу, не си прав,нови [re: Kossoman]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.04.10 10:32







Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор Kossoman ()
Публикувано08.04.10 13:13



Отместваш темата. Разбира се, че е необходимо да се промени отношението на обществото към различните. Но не разбирам, защо се концентрирате върху названието. Аз винаги използвам думите циганин и педераст влагайки достатъчна доза уважение и до сега не се е случавало някой представител на тези общности да ми се обиди заради това, че съм ги назовал с тях.





Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Kossoman]  
Автор linjack ()
Публикувано08.04.10 19:08



...така...
Ако етимологията на думата "циганин" не е известна, то за "педераст" не е така.
Но да се върнем на думичката ром - това дали има същите пейоративни конотации като "циганин" е важен фактор, но не е решаващ. Много по-важно е самоопределянето на общността... или, в частност, на ромската интелигенция.
...


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор Kossoman ()
Публикувано08.04.10 20:29



След като самоопределянето е решаващия фактор ти би ли подкрепил инициатива да наложим на цял свят да ни наричат именно БЪЛГАРИ? Да забравят изчанчените си вулгарос, бугари, болгари (балхари), булгар и ред подобни.



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Kossoman]  
Автор linjack ()
Публикувано08.04.10 20:51



Е това е несериозно - всички изброени думи са прости адаптации към приемния език.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор Kossoman ()
Публикувано08.04.10 20:53



Може и да си прав, но на мен вулгарос ми звучи по-обидно от педераст.



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Kossoman]  
Автор linjack ()
Публикувано08.04.10 21:45



Не съм учил гръцки, но доколкото знам буквичката "бета" е променила своята звукова стойност от /б/ към /в/ на даден етап. Сега използват буквосъчетанието "мв" за звука /б/, но изписването "Воулгарiа" е от векове - може би от преди промняната на звукова стойност на бетата. Не виждам за какво имаме да се сърдим. Да, коренът й звучи по същия начин като корена на латинската дума "vulgaris" - "обикновен", но двете думи имат съвсем различен генезис. Освен това моят речник не показва в гръцкия да съществува заемка с латинския коден.
А това, че някой си грък българофоб, нарича българите Vulagarians във форум на анлгийски език въобще не ме притеснява - простаци ще има винаги. Братята макета ни наричата татари...



ПП:Относно "педераст" - ти може да няма за какво да се обиждаш, но аз имам. Предераст означава такъв, който си пада по момчета. Е, аз харесвам само зрели мъже, много моля


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 08.04.10 21:47.



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор Noc (добряк)
Публикувано09.04.10 07:52



Цялата идея за "политическата коректност" е едно врено цензурно явление, което ние с целия си акъл възприехме на наша почва ептем неправилно. Ако циганите се наричат "роми", защо нито един-единствен път не съм говорил с циганин, който да нарича самия себе си "ром" ? За циганин отдавна си има обидна дума и тя е "кюнец".
Една цяла субнация е поставена в положение да няма елементарно образование, да живее в мизерия, и нейните най-светли умове да са под нивото на среднообразования българин и да не могат да си намерят работа ( с няколко изключения, които потвърждават правилото ). Какъв срам! Как можахме сами да си направим "циганин-професор" на виц ??

Ако потенциала на циганите в българия се реализира на нивото, на което се реализира този на българите, нашата нация би заела едно от челните места в Европа и света.

Какъв срам!



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Noc]  
Автор linjack ()
Публикувано09.04.10 08:14



Темата има много личен отенък за мен -- най-добрият ми приятел от прогимназията -- много по-умен и работилив човек от мен - пропусна един огромен шанс на времето - не се яви на изпитите по математика и химия - за МГ и ПМГ, съответно. Аз минах единия с 5, а другия с 6. Учихме заедно и знам, че щеше да се справи по-добре от мен по математика. Но не би - майка му го спря в тях - защото е копанарин и за него не е нужно да учи. Баста! Сега работи в компютърна зала и се е оскотил напълно...

Ето това е СРАМ! Потенциалната ромска интелигенция се спира отвътре. На тези хора им липсва дори вътрешна гордост - те са непрекъснато смачквани отвън и отвътре. Ако никой не очаква нещо добро от теб, защо въобще да се опитваш - има и по-лесни начини...

Писал съм малко в Цигани/Роми - обстановката е много враждебна и неползотворна, но там можеш да видиш по-разширеното ми мнение.
Във всеки случай, докато не си отледаме вътрешната ромска интелигенция - трябва да гледаме външната - самите роми трябв да се ориентират натам. А ромската интелигенция държи на думата "ром" - не толкова от политческа коректност, а като повод за гордост - те не са някакви неизвестно откъде дошли племена без име, които месните са нарекли "цигани", те са хора с традиции и вековна история - народът на ромите.

Е, тази приказка може да много романтична, а и виждаме как подобни историйки се отразяват върху съвременния живот на останлите балкански народи. Но, в приказката има зрънце истина и зрънце надежда, че срамът може да се отмие, а потенциалите да се развият...


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 09.04.10 08:29.



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор linjack ()
Публикувано09.04.10 08:27



Мненията ми в Цигани/Роми са тук:


Те са свързани с една антиромска петиция, която се лансираше преди няколко години, и в която бях поканен да се подпиша. Помня, че бях силно възмутен, от това, което за мен изглеждаше за ужастно тесногръдие и неразбиране на проблема. Помня, че бях един от малкото отличаващи се гласове в море от поддръжници на безумството.


----
бял подпис на бяло поле

Тема Re: Реалните ми мислинови [re: linjack]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано15.04.10 21:55



Романските езици нямат нищо общо с циганския и неговите диалекти по света. Аре да боравим точно с понятията.

И ми звучи нелепо, че циганите бил против думата циганин, не заради друго, а заради това че била привнесена, разбираш ли. Факт е, че циганин е изключително натоварено с отрицателен смисъл, сам аз срещам затруднение да я употребявам пред цигани, защото за мен също е натоварена със изключително отрицателен смисъл.

Истината е, че роми може да се използва по принуда за избягване на неудобството, когато искаш да назовеш циганите без отрицателен заряд.
Аз лично категорично отказвам да я използвам. Обикновено ползвам циганче или циганин с подходяща интонация, показваща недвусмислено, че в случая не влагам отрицателен заряд.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Трябва ли да наричаме циганите "роми"?нови [re: Kossoman]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано15.04.10 22:22



Ром е човек, мъж, на цигански.
А турските цигани не се имат за турци, за цигани се имат. С един приятел (турски циганин) сме коментирали и той ми е казвал, един вид малко с пренебрежение за "техните" в еди кое си село, дето се турчеели и не говорят цигански, а само турски.
Та може да се каже, че сред турските цигани има доста, които се турчеят, но не и че всички се имат за турци.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Трябва ли да наричаме циганите "роми"?нови [re: StefanPan]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано15.04.10 23:17



ром е популярна спиртна напитка. Другото са спекулации.





Тема Re: Реалните ми мислинови [re: StefanPan]  
Автор Snusmumriken (immer frei)
Публикувано16.04.10 20:24



Никой от познатите ми цигани не се обижда от думата "циганин", когато я използвам аз,защото добре знаят, че не влагам нищо негативно в нея, но съм виждал някои от тях да реагират с неприязън на употребата и от други хора.Може би номерът е тъкмо в интонацията - при все широко огласяваната толерантност на българите, в нашето общество има толкова много латентен шовинизъм, че средностатистическият българин едва ли не изплюва думата "циганин", когато я произнася, нещо, което винаги ми е правило впечатление.

Беспредельная сладость свободы
отринуть свободу...


Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Snusmumriken]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано16.04.10 21:19



за негативното значение, което е придобила думата циганин, вината е изцяло на мургавите ни съграждани.



Тема Re: Реалните ми мислинови [re: Snusmumriken]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.04.10 17:26



Нещата са комплицирани.
Аз сам използвам думата непрекъснто в отрицателен аспект - с нея определям разочарованието си от собствения си (български) народ, от други балкнаски и южно европейски народи т.н.
От друга страна, естествено има ситуации, в които я употребявам просто за определение на народност, без да влагам отрицателен смисъл.
Имам един много добър приятел циганин. С него сме говорили по темата - знае отношението ми към циганите. Уточнил съм, че всъщност отношението ми е към циганията като явление, а не към народността.
Като се замисля, май наистина проблемът е повече в мен самия, когато употребявам думата, а не толкова в тези (цигани), пред които я употребявам.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Трябва ли да наричаме циганите "роми"?нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.04.10 17:30





------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.