Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:37 26.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Голяма буква с ударение на френската клавиатура  
Автор K(k)lub (новак)
Публикувано19.02.10 20:55



Пиша си френския на US International клавиатура, и това ме бави, а и непрекъснато излизат грешски заради ударенията. Значи стигнах до извода че трябва да си пиша френския на френска клавиатура, но как по дяволите се слагат на клавиатурата на хората, които са способни да разменят местата на Q и A, ударенията на главните букви?



Тема Re: Голяма буква с ударение на френската клавиатуранови [re: K(k)lub]  
Автор sofijanec (член)
Публикувано22.02.10 12:30



Пробвай с [ctrl] ['] едновременно, след това [E] за É, [ctrl] [¨] едновременно, след това за Ï и т.н.



Тема Re: Голяма буква с ударение на френската клавиатуранови [re: K(k)lub]  
Автор Simplicissimus (homo simplex)
Публикувано24.02.10 16:14



Във френския ударение на главна буква не се пише никога. Оттук произтича и липсата на възможност да се напише такава на френска azerty-клавиатура. Не така обаче стоят нещата с циркумфлекси и седили. Циркумфлексът се изписва с shitf+буквата, която е отдясно на P (в момента съм със сръбска qwertz-клавиатура и не мога да ти кажа какво стои там в класическото qwerty), след което нанасяш буквата, над която е циркумфлексът. С със седил е на мястото на 9.

'Once unquestioning obedience, once fully enslaved.' (W. Whitman)

Редактирано от Simplicissimus на 24.02.10 16:15.



Тема Re: Голяма буква с ударение на френската клавиатуранови [re: Simplicissimus]  
Автор avataar (root)
Публикувано24.02.10 17:12



Айде сега, неподготвен се изказваш:



Френската подредба е такава не заради правописа, а заради машинописното си минало и липса на прогрес след смъртта на пишещите машини. Освен това главни букви с ударения не могат да се пишат само под Уиндоус (повече информация тук: ).

--
—Това куче защо е зелено?
—То е коркодилче.


Тема sous Windows, sur les claviers QWERTYнови [re: avataar]  
Автор linjack ()
Публикувано24.02.10 19:12



Ако човек се порови в Аccessories -->System tools-->Character map

E(accent aigu) = Alt+0201
E(accent grave) = Alt + 0200
и т.н...

Задържа се бутона Алт и се набира комбинацията.

Тези комбинации могат да се ползват във всяка Уиндоуска програма под уиндоус, стига стилът й да поддържа специални символи. Ако машината има инсталиран Флекстайп комбинациите може и да не работаят.

В Microsoft office може и по друг начин:

Ctrl+',Shift+E = E(accent aigu)
Ctrl+`,Shift+E = E(accent grave)
и т.н.

Със задържан бутон контрол се натиска бутона апостроф или ударение (бутонът вляво от 1), след което ведна се избира шифт+ желанта гласна.


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 24.02.10 20:26.



Тема Re: Голяма буква с ударение на френската клавиатуранови [re: avataar]  
Автор Simplicissimus (homo simplex)
Публикувано24.02.10 20:09



Хм, интересно!
Аз лично изключително рядко съм виждал в текстове на френски главни букви с ударение... дори и в доста стари книги още от ХІХ век. А когато съм ги виждал, това ми се е струвало малко странно и дори неправилно. Дори и при ръкописни текстове не си спомням да съм виждал някога Etat изписано с ударение...
Но щом от Académie française препоръчват използването им, не може да не се съгласим с тях.



'Once unquestioning obedience, once fully enslaved.' (W. Whitman)

Редактирано от Simplicissimus на 24.02.10 20:11.



Тема Мда, всички наопаки, ...нови [re: Simplicissimus]  
Автор ABe (речникаря)
Публикувано26.02.10 14:56



а Академи Франсез на кестерме!





Тема Офф: кестерме, терсене, инчикинови [re: ABe]  
Автор linjack ()
Публикувано26.02.10 18:01



Тая хубава българска дума 'кестерме' по нашия край я знаем като 'инчики'...
Някой да знае какви са прозиходите на двата варианта? Първата думичка изглежда турцизъм, а втората?

Опа, всъщност - даже казваме 'терсне' - така съм го запомнил от малък. Това трета дума ли е или просто бастартизация на кестерме?

По темата - ако помня добре, моят даскал по френски, каза някога, че ударението при главните букви обикновено се пропуска, т.е. няма задължително правило по върпоса.


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 26.02.10 18:34.



Тема Re: Офф: кестерме, терсеме, инчикинови [re: linjack]  
Автор Kossoman ()
Публикувано26.02.10 18:16



Kestirme си е турска дума и едно от значенията е пряко, напряко. За инчики не знам, но инджики ми прилича като на сритване в кокалчетата или удар през пищялките.



Тема Re: Офф: кестерме, терсене, инчикинови [re: linjack]  
Автор Simplicissimus (homo simplex)
Публикувано27.02.10 02:39



Всъщност, не знам доколко тук можем да говорим за "правилно" и "неправилно" (и съответно за някакво правило). Дори на сайта на Академията (

) не се споменава, че използването на ударения при главните букви е задължително. Но по принцип почти никой (в това число влизам и аз самият) не си прави труда да ги изписва - дали при писане на ръка или на компютър.
В момента държа в ръцете си томче събрани съчинения на Жид от "Pleiade" на Gallimard от 2001 г. (общо взето книгите от тази поредица се смятат за типографски "бижута") и наистина - забелязвам, че тук си служат с ударения дори и върху главните букви. Но освен тях се набиват на очи и куп лигатури, които са откровена отживелица... Всъщност, същото би могло да се каже и по адрес на ударенията върху главните букви според мен.

А що се отнася до основното питане по темата - мисълта ми беше, че човекът пуснал темата не е нужно да си създава главоболия и спокойно може да пропуска ударенията върху главните букви, защото това е вече общоприета практика. Но разбира се, ако има време и желание да бъде истински puriste de la langue française - едва ли някой ще му направи забележка.

'Once unquestioning obedience, once fully enslaved.' (W. Whitman)

Редактирано от Simplicissimus на 27.02.10 02:40.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.