Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:28 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Кой диалект ви е най -Омразеннови [re: linjack]  
Автор gioni (ujk)
Публикувано14.02.10 16:29



Пример за меко л, което се веларизира само в някои говори: "скакалец"



Ако беше меко щеше да звучи скакальец (накарай руснак или източнобългарин на диалект да го произнесе и ще усетиш разликата).
Мекото "л", което стои пред "ьо", "ю" и "я", е различно от "л", което стои пред "е" и "и". Еднакво е в източнобългарските (меки) диалекти и в руския, но в българския литературен език "л"-то пред "е" и "и" е различно, както от "л"-то пред "о", "у", "а", "ъ", вкл. и "л"-то след съгласни, така и от мекото "л".

Veritas odium parit


Тема Re: Кой диалект ви е най -Омразеннови [re: gioni]  
Автор linjack ()
Публикувано14.02.10 16:45



Затова малко по-напред бях говорил за условност на това разпределение. Твърдото "л" изглежда да има два алофона - единят пред педните гласни (е,и), а другият пред задните гласни и в края на сричката. Съгласен съм, че алофонът пред е/и е различен от мекото "л" е достатъчно близък за да си позволя подобна условност.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Кой диалект ви е най -Омразеннови [re: M.M.]  
Автор Лил ()
Публикувано14.02.10 19:28



Като сме захванали темата : а кой език ти е най-омразен?





Тема Re: Кой диалект ви е най -Омразеннови [re: M.M.]  
Автор Kossoman ()
Публикувано15.02.10 07:21



Чета, чета... по-малоумна тема от тая не намирам. Евалла на автора!



Тема Re: Кой диалект ви е най -Омразеннови [re: M.M.]  
Автор kovshegub (член)
Публикувано15.02.10 12:46



Всичките с "мйекане" са ужасни! Направо ми се драйфа като ги чуя!



Тема свиквайнови [re: kovshegub]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано16.02.10 21:31



щото внуците ти и те ще мйечат


пълчищата селяни налазиха софия и омърсиха благородното софийско произношение




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: свиквайнови [re: zaphod]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано16.02.10 21:45



Дееба и шляканите западняци - една трета от България говори тврдо. Кво сте се хванали за мйекото?




------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Кой диалект ви е най -Омразен [re: zaphod]  
Автор M.M. (кхмер)
Публикувано18.02.10 12:17



Не знам кое те кара да обощаваш така глупаво-може би същото което те е карало да си мислиш, че говориш най-правилно. На мен пък книжовния език винаги ми се е струвал адски тъп и грозен





Тема Re: Кой диалект ви е най -Омразен [re: kovshegub]  
Автор M.M. (кхмер)
Публикувано18.02.10 12:21



Да направо побеснявам когато дадат турската актриса да казва "Глйедайти Лйиступадъ по бйи-тйи-вйи". Направо ми е ясну как е възникнълу мйекъниту - под влияние на турския език





Тема Re: Кой диалект ви е най -Омразен [re: gioni]  
Автор M.M. (кхмер)
Публикувано18.02.10 12:30



Много са странни нещата. Славянските езици също макар в по-голямата си част да отговарят на условното деление източни, западни и южни то е вторично и породено от продължилото векове наред съжителство. Да разгледаме вариантите на предлога "в" и "у". Май само в книжовния език ги има и двата. То е ясно, че са едно и също нещо. А странното е, че например в някои западни диалекти е само "у", а в източните е само "в"."У" то продължава през Сърбия но в Словения е вече пак "в". Същото е и в Полша. Също е много странно защо шведите наричат страната си свенска, а не свенсланд.Май и норвежки е нордски и исладски нещо подобно. Тука вече имаме лингвистични доказателства за принадлежността на германски и славянски племена към един клон от индоевропейците поне до няколко века преди новата ера.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.